Zelena akcija ima štošta za prigovoriti Tomaševiću, svom bivšem predsjedniku - Monitor.hr
Prekjučer (19:00)

Ni zeleni nisu toliko "zeleni"

Zelena akcija ima štošta za prigovoriti Tomaševiću, svom bivšem predsjedniku

Kao i aktualni gradonačelnik Tomislav Tomašević, dobar dio stranke Možemo proizašao je iz aktivizma civilnog društva i borbe za javni prostor koja se posebice definirala tijekom protesta protiv načina obnove Varšavske ulice 2010. godine kada je Tomašević, kao predsjednik Zelene akcije, bio jedan od voditelja samih prosvjeda kao i inicijative Pravo za grad. Zelena akcija, kao jedan od najvažnijih aktera građanskog aktivizma po pitanjima okoliša, pak nastavlja svoj mandat – zagovaranja unapređenja okolišnih politika. Uoči izbora oglasila se „Zahtjevima za buduću zagrebačku Gradsku upravu”. Jasno je kako se Zelena akcija ovim zapravo obraća bivšem predsjedniku. Iako Možemo! nastupa iz pozicije progresivne ljevice koja zastupa zelene politike i održivost, uoči drugog mandata u Zagrebu praktički predstavlja establišment. Realnost obnašanja i održavanja vlasti neminovno vodi kompromisima stoga nije na odmet sagledati na koji način interesna udruga građana, koja prvenstveno brine o pitanjima okoliša, gleda na dosadašnji rad gradske uprave koju je praktički iznjedrila. Lupiga


Slične vijesti

21.04. (08:00)

A i trend zelenih je svugdje u padu...

Starešina: Kako u mjesec dana stvoriti Milana Bandića nove generacije?

Nisu Tomašević i Možemo! slovili kao izgledni pobjednici zbog svojih rezultata u ovome mandatu. Naprotiv, bili su neupitni favoriti usprkos dokazanoj nekompetenciji za vođenje grada. Predestinirani pobjednici bili su zahvaljujući izvrsnom PR-u koji ih portretira kao nepodmitljive borce za pravdu i ‘malog čovjeka‘, apsolutnoj naklonjenosti mainstream medija koji prešućuju njihovu ideološku zeleno-crvenu ostrašćenost. A onda su se dogodile Uskokove afere ‘Buje‘ (poznatija kao ‘uhićenje Mile Kekina‘) i ‘Hipodrom‘, koja bi mogla postati još neugodnija za Tomaševića i Možemo! praćene vrlo paničnim reakcijama njihovih prvaka i prvakinja… prema onome što se dosad zna o aferi ‘Hipodrom‘ – od isplate nepostojećih usluga iz gradskog proračuna do pranja tako zarađenog novca i vjerojatnog transfera gotovine pravim dobitnicima – na njoj Nobilo može servirati kaznene prijave, a Turudić uhititi ne samo Tomaševića već i cijeli Možemo! No nije samo riječ o tome da Nobilo navodno želi graditi 19 nebodera uza Savu, a Tomašević to ne dopušta. Možemo! očito nema smisla za krupno nekretninsko poduzetništvo (neki to zovu i građevinskom mafijom), u kojem se vrti velik novac. A novac u konačnici upravlja politikom. Višnja Starešina za Lider.

15.04. (15:00)

Nije fer, dva na jednog

Klauški: Nobilo nabacuje, Turudić zabija. Kako su se nekadašnji suparnici našli na istoj strani u Zagrebu

Jedan navodni “HDZ-ov dečko”, drugi pripadnik liberalne političke, poduzetničke i društvene elite, bivši potpredsjednik Hrvatske narodne stranke i nekadašnji žestoki kritičar HDZ-a. Nobilo je branio Hrvoja Petrača pred sucem Županijskog suda Ivanom Turudićem u procesu za otmicu sina generala Vladimira Zagorca, Nobilo je zastupao Josipa Perkovića i Zdravka Mustača u vrijeme kad je sudac Turudić odobravao zahtjev za njihovim izručenjem njemačkom pravosuđu… A sada, obojica su osvanula na istoj strani u pravosudnom i političkom udaru na zagrebačku vlast i Možemo!. Jedan kao glavni državni odvjetnik koji hapsi Milu Kekina, drugi kao poduzetnik s konkretnim poslovnim interesima u Gradu Zagrebu, kao odvjetnik koji podnosi kaznene prijave protiv gradskih vlasti, a onda i kao osnivač političke stranke znakovitog naziva Prava socijaldemokratska partija ili Pravi SDP. Što je opet zanimljivo: Turudić je bio oduvijek bio babaroga liberalne ljevice i medija, a Nobilo njezin miljenik i rado viđen gost, čak i nakon optužbi za obiteljsko nasilje i prijateljsko-poslovne odnose s pripadnicima takozvanog podzemlja. Sada su, na ovaj ili onaj način, uključeni u kampanju za lokalne izbore u Zagrebu. Piše Tomislav Klauški za 24 sata.

26.04.2024. (01:00)

Nešto se izlilo u proljeće, a to nisu rijeke...

Činjenica je da su birači u Hrvatskoj većinski birali između desnih i još desnijih opcija, dok ljevica stagnira

Politička ljevica u Hrvatskoj na četvrtim saborskim izborima zaredom (2015, 2016, 2020, 2024.) ostaje u manjini. SDP stagnira, Radnička fronta se vratila u izvanparlamentarne okvire, Možemo! je narastao za tri fotelje. Može li se takav rezultat smatrati uspjehom? Valja uzeti u obzir kako su stranke lijevog centra dobile desetke tisuće glasova više, a osvojile manje mandata od HDZ-a. Na to je utjecao način na koji su prekrojene izborne jedinice. No, bez obzira na to, ovaj rezultat može se smatrati dobrim. SDP je već kompromitiran zbog svojih neoliberalnih, odnosno, tehnomenadžerskih politika koje su dopustile da se SDP zarobi na dva nova načina, Možemo je najbliži zapravo “zelenima”, dok je Radnička fronta marginalizirana zbog demonizacije u medijima i manjka financija u svojoj organizaciji. Dragan Markovina kaže da je danas ljevica zastupljenija u Saboru nego prije, iako je manjak dogovora nekoliko stranaka veliki gubitak. Potrebno je ponovno pozicioniranje ljevice, smatraju sugovornici za H-alter.

02.03.2024. (09:00)

Jedni su Možemo!, a drugi Budemo!

Analitičar: Peđa Grbin se prometnuo u lidera oporbe, odbijenica Možemo! ga je samo podigla, a njih spustila

Predsjednik SDP-a sve češće nastupa s liderskim gardom i doima se uvjerljivijim nego što je bio donedavno. Možemaši su pali na 7,6 posto podrške, prije svega zbog problema sa smećem u Zagrebu, dok je SDP narastao na 13,9 posto. Od gotovo izjednačene pozicije došlo je do toga da je SDP sada gotovo dvostruko jači od njih. Kada je Možemo! odbio SDP, Grbin nije imao izbora. Nije kukao nego je počeo raditi. Grbin je sa svojom ekipom očito sustavno radio na kampanji i prvi krenuo u nju. Koliko god da mu se smijali, njegova je pozicija ojačala. Skup na Markovu trgu bio je potvrda toga jer je SDP sa svojom logistikom doveo većinu ljudi tamo. Grbin sada samo ne smije napraviti grešku prethodnika i dati previše mjesta na listama onima koji ništa neće donijeti u kampanju – kaže analitičar Krešimir Macan za N1.

22.09.2023. (18:00)

Svima na znanje

Benčić: Izborni program stranke Možemo neće se temeljiti na Odrastu

Ekonomski dio programa temeljit će se na našim idejama kako potaknuti gospodarstvo i rast industrijske proizvodnje i koje grane smatramo najvažnijim pa ćemo ih temeljem naših procjena i poticati. Glavna je ideja da se javna sredstva, što potpore države, a što sredstva iz EU fondova, usmjeravaju prema onim industrijskim granama koje su nam potrebne kako bi krenuli u zelenu tranziciju u industriji. Osim toga, okosnica programa bit će i energetska transformacija, dekarbonizacija sektora proizvodnje električne energije, kao i proizvodnja energetski neutralnih komponenti poput vodika za prometni sektor, rekla je Sandra Benčić za Lider.

07.09.2023. (12:00)

Jedino travi u Zagrebu ne treba odrast

Perković: Možemo! se zalaže za “odrast”, zamrzavanje ekonomije bogatijih država

Jedna stvar je uvjeriti stanovnike SAD-a i EU da trebaju efektivno zamrznuti svoje ekonomije na trenutnu razinu gospodarskog rasta, a druga je tražiti isto od stanovnika afričkih država. Tu se nudi skladno, ali zlokobno rješenje, koje se čak i ne skriva. U objašnjenju sa službene stranice konferencije o odrastu koja je nedavno održana u Zagrebu navodi se: “Bogata društva su ta koja bi trebala prednjačiti u ‘gušenju’ rasta i redistribuciji društvenog bogatstva na domaćem i međunarodnom planu. Temeljni problem s aspekta Hrvatske je što bi to značilo da doista treba “od-rasti”, odnosno da ne treba samo zaustaviti ekonomski rast nego ga i smanjiti. To proizlazi iz temeljne ideje ideologije odrasta da bogatiji dio svijeta mora postati siromašniji kako bi siromašniji postao bogatiji. Čak i kada bi se zabranio ekonomski rast u bogatijim državama, ekonomski rast u siromašnijim državama doveo bi do nastavka globalnog ekonomskog rasta. A to je protivno samoj ideji odrasta, Branimir Perković za Index.

25.03.2023. (16:00)

Je li moguća lijevo-desna koalicija u Hrvatskoj?

Ivica Đikić: Most preko korupcije

Hrvatski sabor novi tjedan započinje potvrđivanjem ugovora o Europskom stabilizacijskom mehanizmu » 01Portal - Prvi u Zagrebačkoj županiji

Nino Raspudić iz Mosta, u više je navrata iznio ideju o prijelaznoj vladi koja bi se formirala nakon idućih izbora u slučaju da rezultat ne omogućava stvaranje vladajuće koalicije politički srodnijih stranaka ljevice, manjinskih zastupnika i centrističkih opcija. Vezivno tkivo bila bi široko shvaćena bitka protiv korupcije, političkog kriminala i klijentelizma koji su pod HDZ-om Andreja Plenkovića ovladali Hrvatskom. “Jasno je da to ne bi mogla biti politička vlada, ali može se postići dogovor između ljevice i desnice da se privremeno podrži prijelazna vlada koja bi provela nekoliko reformi od krucijalne važnosti”, smatra Raspudić. “Ta priča o tehničkim vladama potpuno je promašena. Hrvatska ne može stati na godinu ili dvije samo zato što Most više nema nikakav koalicijski potencijal”, zaključuje Sandra Benčić iz Možemo!. Novosti

05.10.2022. (01:00)

Tomislav Tomašević obećava da će postati Bandić. Kad poraste

Miljenko Jergović: Žalosno će završiti svaka politika koja svoju sudbinu vezuje za smeće

Ispred nebodera u Zapruđu svakoga jutra gledam pet kontejnera u živim bojama Benettona. Tu, prema novom idealu modernosti, stanovnici nebodera recikliraju smeće. U dva kontejnera, koji su najneupadljivije boje, bacaju opći otpad svojih dnevnih egzistencija, ono dakle što je u sandučaru moga djetinjstva najžešće smrdilo, a u preostala tri raspoređuju papir, plastiku i staklo, od kojih će se, prema dječjim vjerovanjima, usvojenim još u prvim razredima osmoljetke, načiniti novi papir, plastika i staklo. Ekološka je proizvodnja primijenjena alkemija naših dana. Zasnovana je, kao i tradicionalna alkemija, na vjerovanju da se iz bezvrijednih tvari može načiniti nešto vrijedno. Možda i može. U Švedskoj. Miljenko Jergović

 

24.07.2022. (21:00)

Pomalo o svemu i svima...

Mirela Holy o Zoranu Milanoviću: Djeluje mi kao nesretna osoba kojoj je dosadno pa traži sve drastičnije podražaje kako bi se osjećala živom

“Godinama nisam u kontaktu sa Zoranom Milanovićem, pa doista ne znam u kakvoj je životnoj fazi, ali on nikada nije ni imao ideologiju. Kao osoba koja promatra njegovo ponašanje izvana, odnosno posredstvom medija koji uvijek uokviruju događaje na način koji to njima odgovara, imam dojam da je u svojevrsnoj misiji samouništenja i to poprima zabrinjavajuće dimenzije. Djeluje mi kao nesretna osoba kojoj je sve dosadno, kojoj više ništa nije izazov, pa traži sve drastičnije podražaje kako bi se osjećala živom. Milanović je tvrd politički orah, ima debelu političku kožu, pa mislim da nije posebno ganut sadašnjim medijskim komentarima. Poslužit ću se jednom njegovom izjavom i reći da ga – bole prepone za to”, kaže Holy. Novi list

20.05.2022. (13:00)

Još samo da cijevi poprave i kose travu redovito, di bi im bio kraj

Godinu dana nakon: Je li Zagreb naš?

Dojam da odgovorni za Grad nisu više tipični političari pojačava se gradonačelnikovim dolascima na posao biciklom ili tramvajem. Prisutan je osjećaj da je sve to daleko od “uobičajene politike”: vozni park službenih automobila dramatično je smanjen, a odlaze i sumnjivi “savjetnici” na napuhanim plaćama. Iako mainstream mediji vječno traže dašak skandala, minuli su dani koji su pripadali ljudima imenovanim na radna mjesta zbog stranačke pripadnosti. Renovirano je desetak škola, mnoge druge javne ustanove i pojedine privatne kuće. Započeo je i ambiciozan program proširenja predškolskog odgoja te se trenutno grade četiri od šesnaest planiranih novih dječjih vrtića. Nijedna od značajnijih mjera nove zagrebačke vlasti nije osobito lijeva i sve su daleko od revolucionarnih, ali proizvele su stvarnu razliku u svakodnevnim životima običnih ljudi. H-alter