22/05/2016 - Monitor.hr
22.05.2016. (22:32)

Kritični pogodak

‘Pogled s neba’ – priča o moralnosti modernog ratovanja

“Stara je to dilema, žrtvovati jednu nevinu žrtvu da bi se sprečio teroristički napad koji bi verovatno odneo barem 80 života ili spasiti tu jednu nevinu žrtvu, a potencijalno ugroziti barem 80 drugih, jednako nevinih”, piše Marko Stojiljković u recenziji filma Pogled s neba. U filmu se pojavljuju odlični Helen Mirren i Alan Rickman, te Aaron Paul. Monitor

23.05.2016. (00:02)

‘Pogled s neba’ – priča o moralnosti modernog ratovanja

Slušam ove što nariču nad žrtvama dronova, ubijenim, kako kažu, iz udobne fotelje i sa sigurne distance, bezlično. Cinik u meni se pita da li bi im bilo humanije i osobnije da su žrtve ubijene na neki drugi način, nekom drugom bombom, puškom, pištoljem, nožem, palicom… Ili, u krajnjoj liniji, potpuno lično i kontaktno, premlaćeni ili zadavljeni golim rukama.

Dronovi su dostignuće moderne tehnologije, korisni i za druge stvari, na primer snimanje filmova, a prokletstvo ljudskog roda je to što tehnologiju prvo razvija u cilju ubijanja drugih ljudi. Rat je činjenica, otkad je sveta i veka neko s nekim ratuje i svaka strana u svakom ratu bi prihvatila sofisticiranije, modernije, sigurnije, i ako baš hoćete, bezličnije oružje. Ako mislite da bi kojekakvi fanatici imali problem da pošalju dronove sa bombama, kada bi ih imali, to jest, u tržne centre ili na gradske trgove, grdno se varate.

Eye in the Sky je film o ratovanju dronovima i psihički pritisak bezličnosti tog čina na pilota koji u nekakvoj kabini u baraci upravlja tim komadom tehnologije je samo jedan njegov deo. Psihičkim pritiskom, njegovim posledicama i krivljenjem morala se već bavio film Good Kill (2014) Andrewa Niccola koji smo imali prilike pogledati prošle godine u ovo doba. Eye in the Sky se isto upušta u moralnu raspravu, iznoseći argumente i uzdržavajući se od presuđivanja, ali sam pilot koji povlači obarač je tu poslednji u lancu komande, a pre njega se pitaju političari, pravnici, vojni stratezi i planeri, pa i obaveštajci na terenu. Likovi dosta često govore vojničkim žargonom i upotrebljavaju stručne termine i aspekata jedne takve akcije je mnogo. Zbog toga Eye in the Sky možemo posmatrati pre svega kao studiju slučaja.

Prvobitna situacija izgleda ovako: obaveštajni podaci govore da će se u kući u predgrađu Nairobija u Keniji sastati visoki oficir terorističke organizacije Al-Shabaab, njegova žena, Engleskinja Susan Danford (King) koja je primila Islam i postala veoma bitan faktor u regrutaciji mladih, razočaranih muslimana istočno-afričkog porekla na Zapadu, te dvojica mladih regruta, jedan Britanac i jedan Amerikanac. Plan je da u odgovarajućem trenutku kada se svi okupe u kuću upadnu kenijski specijalci i uhvate sve prisutne. Misiju formalno vode Britanci, odnosno pukovnica Katherine Powell (Mirren), izvršavaju Kenijci, a izviđačku podršku pružaju Amerikanci putem drona kojim pilotira poručnik Steve Watts (Paul) zajedno sa asistentkinjom Carie Gershon (Fox). Kenijska izviđačka podrška na terenu ima na raspolaganju i svoj set mini-dronova kamufliranih u pticu i bubu. Identifikacija se vrši u bazi na Havajima i za nju je zadužena Lucy Gomez (Engelbrecht), a sve to nadgleda britanski tim koji sačinjavaju general Frank Benson (Rickman), državni tužilac (McCabe) i dvoje službenika iz Vlade (Northam, Dolan).

Međutim, čim se grupa potencijalnih terorista okupi u kući, oni se automobilom odvoze na drugu lokaciju, u drugu kuću u drugom predgrađu koje je pod kontrolom militanata iz Al-Shabaaba, pa akcija hvatanja više ne dolazi u obzir zbog uličnih borbi i civilnih žrtava kojih bi u tom slučaju bilo. Opis misije drona, znači, treba promeniti iz izviđačke u borbenu i to je problem. Osumnjičeni jesu teroristi pri vrhu “liste za odstrel”, ali Kenija je prijateljska država koja ne podržava terorizam, pa bi intervencija predstavljala pravni presedan. Kao da to samo po sebi nije dovoljno, obaveštajni podaci sa terena – slike iz drona-bube kojom upravlja kenijski agent (Abdi) potvrđuju da osumnjičeni upravo pripremaju teroristički napad koji će se, po svoj prilici, odigrati ubrzo, tako da vremena ponestaje. Ako to nije dovoljno za moralnu dilemu, na vanjskom zidu kuće je lokalna devojčica (Takow) postavila štand na kojem prodaje kruh koji je ispekla njena majka i nema nameru da se pomeri dok sve ne proda, a prema proceni kolateralne štete od rakete sa drona i eksploziva u kući, šanse da ona pogine su velike…

Stara je to dilema, žrtvovati jednu nevinu žrtvu da bi se sprečio teroristički napad koji bi verovatno odneo barem 80 života ili spasiti tu jednu nevinu žrtvu, a potencijalno ugroziti barem 80 drugih, jednako nevinih. Ono što sledi u ogrničenom vremenu je uglavnom odricanje odgovornosti komandujućih, pozivanje na više instance da donesu odluku, traženje mehanizama pravne zaštite i menjanje tehničkih postavki misije kako bi se minimizirala kolateralna šteta. “Filmsko rešenje” se samo nameće, treba skloniti devojčicu, ali to je lakše reći nego učiniti.

Međutim, nije tu samo stvar ni u visokim etičkim dilemama. Ne treba zaboraviti ni neke druge faktore. Američki političari su možda “trigger happy” i već su navikli svoje javno mnjenje na kolateralne žrtve u svom ratu protiv terora, ali britanski su na takve stvari osetljiviji. Pogibija devojčice bi možda pokrenula skandal i predstavljala noćnu moru glede PR-a za premijera i nekoliko ministara, te u neugodnu poziciju dovela njihove pomoćnike. Argument zvuči cinično, ali za propagandu izgleda bolje kada teroristi ubiju 100 ljudi nego kada američki dron ubije jednu devojčicu. Ne treba zaboraviti ni poziciju pukovnice Powell koja već nekoliko godina predano lovi Susan Danford, a ovo je najbliže što joj je prišla za sve vreme, pa ne želi ispustiti priliku. Ponavljam, oni možda jesu daleko od mesta događaja, zaštićeni i u relativnoj udobnosti, ali svejedno moraju doneti tešku odluku, i to veoma brzo.

Moralna kompleksnost i kompleksnost procedura kroz koje naši likovi sa svojih pozicija prolaze svakako su najjači adut filma, ali ne i jedini. Eye in the Sky je film koji za svoj budžet odlično izgleda i za svoje trajanje od nekih 100 minuta puno toga postiže. Razlog za to je inteligentan i detaljan scenario Guya Hibberta sa rapidnim i snažnim dijalozima koji poštuju likove. Hibbert se trudi da kroz njih ponudi što više uglova, a da oni nisu instrumenti za ispaljivanje njegovih stavova i jeftinih parola. Druga stvar koju je Hibbert osmislio, a Gavin Hood realizovao je ideja da se napravi ratni film bez velikih scena bitke i sukoba, što je potpuno u skladu sa modernim ratovanjem. Hood počinje i završava na teritoriji moralne drame, ali ubacuje impresivne akcione scene i nabija tempo usled kojeg Eye in the Sky postaje legitiman politički triler.

Posebna poslastica su glumci u filmu. Helen Mirren je očekivano pouzdana i posvećena svom liku i njeno prisustvo filmu daje težinu. Moralnu sivu zonu u kojoj se njen lik nalazi nije lako odigrati uverljivo, ali kompleksni likovi su ionako njena specijalnost. Lepo je videti i da se Bakhar Abdi, mladi pirat iz Captain Phillips (2013), vratio filmu. Njegova prva filmska uloga je bila impresivna, ali je ostavljala rezervu: možda je to bila samo srećna slučajnost. Nije, Abdi ima talenta, a kako vidimo i volje da glumi, i nije glumac od jedne uloge. Sličnosti između snalažljvog kenijskog obaveštajca i inteligentnog somalijskog pirata se mogu naći, ali one nisu ni upadljive ni presudne. Aaron Paul, širokoj publici najpoznatiji po ulozi u seriji Breaking Bad, ovde je sasvim solidan kao pilot drona u jednoj pomalo tipskoj ulozi.

Film je ujedno i poslednji, testamentarni film Alana Rickmana. Neki filmofili će ga pamtiti po prodornom i nesvakidašnjem glasu, drugi po ulogama osebujnih negativaca, recimo u Die Hard, Dogmi ili Robinu Hoodu, treći kao profesora u Harry Potter franšizi. Međutim, u Eye in the Sky on igra tip uloge u kojoj je on uvek izvlačio svoj maksimum. Rickman je bio pre svega karakteran glumac, sa značajnom moći transformacije, ali uvek distinktivno svoj, prepoznatljiv i pamtljiv. Nedostajaće nam u budućnosti.

Gavin Hood je svakako reditelj primetnog talenta i sklon kompleksnim pričama i situacijama. Autor je Oscarom za strani film nagrađenog Tsotsija (2005), ali sličan uspeh nije ponovio sa špijunsko-političkim trilerom Rendition (2007), što ga je dovelo u poziciju da bude realizator producentskih, franšiznih filmova tipa X-Men Origins: Wolverine (2009) i Ender’s Game (2013). Eye in the Sky možda predstavlja njegov povratak u prvu ligu gde svakako spada. Zapravo, pravo je čudo da jedan ovakav ambiciozan, inteligentan i višeslojan film gledamo van sezone nagrada, ali čudna je distributerska logika.

Jedino što Eye in the Sky sprečava da bude jedan od naslova godine je ambicioznost, odnosno višak iste uz manjak suptilnosti u realizaciji na samom kraju filma. Nije tu stvar popovanja koliko poentiranja, a Hood i Hibbert na tom mestu pokušavaju da naplate to što su pažljivo gradili kroz film, ali to čine tako da svaki aspekt priče završavaju sa poentom, što je nepotrebno i zbog čega se gubi osnovna nit filma koje se držao skoro do kraja. Ali, i pored toga, film zaslužuje moju preporuku. (8/10)

Filmski kritičar Marko Stojiljković porijeklom je iz Beograda, a živi i radi u Sloveniji. Pratite ga i na blogu Film na dan.

22.05.2016. (23:29)

12 znanstvenih eksperimenata koje možete vidjeti svaki dan u svojoj kuhinji

22.05.2016. (23:23)

Englez u Cannesu

Kenu Loachu pripala Zlatna palma

I, Daniel Blake britanskog redatelja Kena Loacha osvojio je Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Cannesu. Dok je primao nagradu za priču o sredovječnom udovcu u borbi sa birokracijom, Loach je kritizirao politiku štednje. Ovo je 79-godišnjem redatelju druga nagrada za najbolji filmu Cannesu. Grand Prix je dobio It’s Only the End of the World Xaviera Dolana, iranski Forushande dobio je nagradu za najbolji scenarij i glumca, a naj glumica je Jaclyn Jose u filmu Ma Rosa. BBC

22.05.2016. (22:32)

Dobro bi nam došlo

e-Government Estoniji i Britaniji donio milijune, a Hrvatskoj ni lipe

Estonija je u godinu dana samo na e-Residency, novoj e-Government usluzi utržila nešto manje od milijun kuna. Usluga se sastoji od prodaje e-osobne iskaznice, ali bez državljanstva, ali kupci mogu osnovati tvrtku, otvoriti račun u banci, odraditi svu administraciju poslovanja i dobiti digitalni potpis. U Velikoj Britaniji je lani osnovano rekordnih 608.100 novih biznisa, a strani poduzetnici uložili su milijune. e-Government u Hrvatskoj izvozu nije doprinio niti kune. Poslovni

22.05.2016. (22:07)

Kako pravilno izvaditi krpelja?

22.05.2016. (21:48)

Gdje novac spava

Na tajnim računima od Paname do Lihtenštajna 32 bilijuna dolara

Porezne oaze uglavnom su otočne državice koje, osim plaža i mora, ne raspolažu nikakvim prirodnim resursima, no obilježja poreznih oaza imaju i neke države SAD-a, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska, Danska, Mađarska, Island, Izrael, Portugal i Kanada. Aktivistički think-tank Tax Justice Network procjenjuje da je u poreznim rajevima pohranjeno 21 do 32 bilijuna dolara ukupne imovine. Jutarnji

22.05.2016. (20:51)

Lovac na signal

Kako saznati što (ili tko) vam usporava Wi-Fi

Jedan od čestih razloga zašto vam je internet usporio može biti jer ga netko drugi (susjed?) koristi istovremeno jer imate prejednostavnu šifru ili je uopće nemate. Još jedan od razloga može biti kvar s ruterom. Postoji više aplikacija koje pomažu utvrditi jačinu wifi signala u određenom dijelu doma ili prostorije, među njima i HeatMapper. N1

22.05.2016. (20:22)

Jednostavno objašnjenje

Boris Beck: Poštanski sandučići su najveći problem u Hrvatskoj

“Netko bi mogao reći da su poštanski sandučići estetsko pitanje, ali ja mislim da su etičko jer pokazuju kakav je naš odnos prema ljudima i okolini, prema društvu i prirodi – a taj je odnos agresivan, autističan, banalan, eksploatatorski, kratkovidan, nakaradan, nekulturan, nametljiv, primitivan, sebičan i voluntaristički. Ovo naše bestežinsko stanje u kojem smo napustili socijalizam, a da nismo nikad stigli u kapitalizam mogli bi zvati ‘sandučizam'”, piše Boris Beck. T-Portal

22.05.2016. (19:54)

Humanost na testu

U Hrvatsku stiže prvih 50 izbjeglica, država im mora osigurati stanove u Splitu, Zagrebu i Rijeci

Hrvatska je Europskoj komisiji obećala da će do kraja 2017. prihvatiti oko 1.617 izbjeglica, a prvih 50 stiže ovih dana. MUP-ovi časnici sljedećih mjesec dana u Turskoj, Italiji i Grčkoj ispitivat će tko uopće želi u Hrvatsku. Oni koji se odluče, najprije će u hotel Porin u Zagrebu, a zatim će im Ministarstvo socijalne politike pronaći smještaj u Zagrebu, Rijeci i Splitu. RTL vijesti

22.05.2016. (19:23)

Nesportsko navijanje

Mulaomerović Zadru: Može vas biti sram, kakvi su to navijači koji viču ‘niger’

U drugoj utakmici doigravanja košarkaške Lige za prvaka na Višnjiku pobjedu je odnio Zadar nad Cibonom, no na konferenciji za novinare kasnije nije se govorilo o sportu. Trener Cibone Damir Mulaomerović pobunio se zbog uvredljivih povika sa tribina, te poručio svima da ih može biti sram što nisu reagirali (video). Ovakve se stvari događaju i na nogometnim terenima no nitko ne reagira, piše Lupiga.

22.05.2016. (19:10)

Hrvati koji ratuju u Ukrajini dobili zabranu ulaska u zemlju

22.05.2016. (18:28)

13 pića koja imaju više kofeina nego Red Bull

22.05.2016. (18:17)

Mesine 'amo, utjehe nema u kelju

Amerikanci jedu 120 kg mesa godišnje, Hrvati 66, a u BiH tek 27 kg

U svijetu se godišnje pojede oko 42 kilograma mesa po osobi (lista), a rekorder je SAD čiji svaki stanovnik u sebe godišnje unese preko 120 kila mesa. Hrvati konzumiraju 66,3 kg po osobi, bolji od nas su Slovenci sa 88,3 kile, a najviše iznenađuju rezultati Srbije i BiH – 45,2 i 27,0 kila mesa po stanovniku. Pun kufer

22.05.2016. (17:31)

Slovenija i Hrvatska dogovorile produženje rada NE Krško do 2043. godine

22.05.2016. (16:28)

Što je ubernet i što donosi

Ubernet je ono što nastaje kada se svi na svijetu povežu na internet, a internet je istodobno povezan sa svim našim uređajima i svakodnevnim alatima. Nešto kao sveukupna prožetost onlineom i točka u kojoj se internet, barem teoretski, više ne može širiti dalje. Predviđa se da će potpuni online pristup “uništiti” internet kakav danas poznajemo, odnosno transformirati ga u višu i složeniju razinu. Plan B

22.05.2016. (15:55)

Zabranama se ništa ne postiže

Hrgović: Cenzuriranje lektire neće ograničiti spolnu znatiželju tinejdžera

“Naravno da je razumljiva zabrinutost zbog izloženosti mladih sadržajima u kojima se spominje seks. Ali prevelika je doza histerije u ovim kampanjama, previše je u njima licemjerja, a premalo povjerenja u mlade. Tko god poznaje današnje 14-godišnjake (a njima se obraća ‘sporna’ Debela Silvije Šesto), zna da je seksualnost nešto čime je njihov život gusto prožet – i ako im treba ponuditi nekakvu zaštitu, onda to nije cenzura nego otvoren razgovor”, piše Maja Hrgović o valu ćudorednog otpora prema lektiri. Novi list

22.05.2016. (15:27)

Super zarada za superheroje

‘Captain America: Civil War’: Deseti Disneyjev film koji je zaradio milijardu dolara

Disneyev Captain America: Civil War prešao je zaradu od milijardu dolara na svjetskim kino blagajnama. Marvelov superherojski ep prešao je tu granicu u samo 24 dana prikazivanja i postao prvi film u 2016. koji je zaradio milijardu dolara, kao i deseti naslov u Disneyevoj povijesti kojem je to pošlo za rukom. Ostalih devet Disneyevih “milijardera” su: Star Wars: The Force Awakens, The Avengers, The Avengers: Age of Ultron, Frozen, Iron Man 3, Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, Toy Story 3, Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides i Alice in Wonderland. CNN

22.05.2016. (15:04)

Ajmo se zakladit

Kako funkcioniraju zaklade u Hrvatskoj

Opečeni malverzacijama slučajeva zaklada Daj pet Miroslava Škore i Zaklade Hrabro dijete, hrvatski građani nepovjerljivi su prema zakladama, ali i često nemaju dodatnih sredstava koja bi izdvajali u svrhe opće dobrobiti. Usto država loše skrbi o svojim zakladama – nedavno je nastradala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva[video_icon], dok je hrvatska Nacionalna zaklada za potporu učeničkom i studentskom standardu prestala s radom. Tako je velik potencijal zaklada u Hrvatskoj neiskorišten, iako bi one trebale funkcionirati kao prostor poticanja inovativnosti i kreativnosti neovisan o državi i nekim drugim interesima, piše Tportal.

22.05.2016. (14:16)

Angažirani Eurosong

Parada geopolitike i kiča

Ukrajinska pjevačica tatarskog porijekla na Eurosongu je otpjevala pjesmu ‘1944’, posvećenu baki, krimskoj Tatarki koju je Staljin protjerao s poluotoka. Hoće li iduće godine netko doći s pjesmom Auschwitz, Katyn, Lenjingrad, Treblinka? Tako je nekako počeo i rat na našem otoku – Europa sve više nalikuje na Jugoslaviju osamdesetih, piše Boris Rašeta za Novosti u pregledu tjedna, od Studija 4[video_icon] (HRT4) koji se pretvorio u “defile zakletih boraca protiv boljševizma”, preko novog Dnevnika na HRT-u 1 do njemačkog filma Život drugih.

22.05.2016. (14:14)

Svakom prema zaslugama?

Van Gaal: Koji bi menadžer napravio to što sam ja napravio?

Louis Van Gaal je postigao rijedak uspjeh osvojivši s Manchester Unitedom četvrti kup u četvrtoj zemlji u kojoj je radio kao trener. Prije Engleske, osvajao je kupove u Nizozemskoj, Španjolskoj i Njemačkoj. “Pokazujem vam kup, i neću raspravljati o svojoj budućnosti s medijima, koji su me smijenili prije šest mjeseci. Koji menadžer bi napravio što sam ja napravio? Nadam se da se vidimo i sljedeće sezone”, kaže Van Gaal kojem su mediji već našli nasljednika – José Mourinha. Index, Guardian

22.05.2016. (14:14)

30 najboljih pjesama o viskiju

22.05.2016. (14:10)

Danski znanstvenici pokrenuli ‎crowdfunding‬ kampanju kako bi skupili pare da otkriju teoriju svega – jednostavan matematički princip koji objašnjava sve što se događa u svemiru

22.05.2016. (14:04)

Revolucija iz uvoza

Abortus je hrvatska vrijednost

“Ne volimo žene, ne volimo majke, ne volimo zaista branitelje, ne volimo radnike, ne volimo radnice, ne volimo djecu, ne volimo starce, ne volimo bolesne, osim par puta godišnje, ne volimo nezaposlene, umirovljene, siromahe, a kamo li ikoga tko je još nekako drugačiji. Ali podignite zastavu i križ i pozovite nas da hodamo za Hrvatsku i voljet ćemo strašću kojom mogu voljeti samo vječno eksploatirani. Jedino kroz naciju i smijemo voljeti sami sebe, jedino se kad je u odrazu Hrvatska možemo uopće vidjeti kao subjekt”, piše Muf o jučerašnjim prosvjedima u Zagrebu.

22.05.2016. (13:40)

A little help from my friends

Koliko se isplati volontiranje?

Volontiranje u Hrvatskoj u porastu je – prema podacima Ministarstva socijalne politike i mladih, 2010. volontiralo je oko 14.000 ljudi, dok se 2014. ta brojka popela na gotovo 46 tisuće. Velik doprinos volonteri su dali za vrijeme poplava u Slavoniji i za izbjegličke krize. A iz Volonterskog centra tvrde da su i poslodavci počeli obraćati pažnju na tu crticu u biografijama te da sve više vrednuju volontiranje – 89% njih u provedenom istraživanju Centra. Al Jazeera Balkan

22.05.2016. (13:00)

Izbjeglička kriza na pomolu

Afriku zahvaća nova opća glad

Mislili smo da smo s tom pričom završili u Etiopiji 1985. godine, no zbog klimatskih promjena Afrika je ponovno na rubu velike opće gladi: Malavi, Mozambik, Lesoto, Zimbabve, Namibija, Madagaskar, Angola i Svaziland već su proglasile izvanredno stanje ili katastrofe, a u sljedećim godinama očekuje se samo pogoršanje situacije. Zbog kiše koja nije pala preko godinu dana (!) u nekim dijelovima kontinenta, usjevi su potpuno propali i ljudi nemaju hrane, a isušuju se i rezerve vode. Već je sada ugroženo oko 50 milijuna ljudi, ustvrdio je UN. Guardian

22.05.2016. (12:50)

Nestajanje je u modi

Je li Evan Spiegel, šef Snapchata, najvažniji biznismen na svijetu?

Snapchat trenutno ima oko 130 milijuna dnevno aktivnih korisnika, a aplikaciju u Americi koristi oko 65 posto ljudi s navršenih između 18 i 24 godina. Snapchat u 2016. cilja na 300 milijuna dolara prihoda, što je ogroman skok u odnosu na prošlogodišnjih 50 milijuna dolara. Glavnina prihoda dolazi od funkcije Live Stories, koja služi za uživo prenošenje događanja, oopoput konferencija i festivala. S dva centa po pregledu dolazimo do iznosa od oko 400.000 dolara vrijednom oglasnom prostoru za sadržaj koji generira 20 milijuna pregleda”, piše Telegram u portretu Evana Spiegela, šefa popularne aplikacije Snapchat. CNBC, ReCode,

22.05.2016. (12:35)

Outside the box

Genij današnjice: Sir Richard Branson

Sir Richard Branson je poduzetnik i pustolov s dubokim interesom za život, koji smatra da je on potraćen ako ga ne provedemo tako da postajemo stručnjaci za svoje strasti. U sklopu 30 dana genija CreativeLive donosi intervju s ovim utemeljiteljem Virgin grupacije koja posluje u preko 50 država i zapošljava više od 60.000 ljudi. Osim što je zauvijek promijenio industriju svojim načinom razmišljanja i poboljšanjem proizvoda, Branson je postavio i nebrojene izazove samome sebi u svojim pustolovinama.

22.05.2016. (12:02)

Redatelj: Jarosław Kaczyński

Eskalirala svađa EU-a i Poljske: Ozbiljna situacija podsjeća na Hrvatsku

Poljska vlada na čelu s konzervativnom stankom Pravo i Pravda odbila je ultimatum EU-a o poništenju nelegalnog izbora ustavnih sudaca, kojem je rok za izvršenje sutra, zbog čega državu možda očekuju sankcije. “Ograničavanje prava Ustavnom sudu nije prihvatljivo, to podsjeća na put kojim idu diktatorski režimi. Ako je najviše sudsko tijelo de facto izgubilo svoju moć i autoritet, tada i drugi sudovi mogu izgubiti neovisnost, a potom može uslijediti ograničavanje slobode mišljenja. To je put kojim je svojedobno krenuo i Sovjetski Savez”, upozorava predsjedatelj EU-a. Telegram

22.05.2016. (10:44)

Vrijeme konzultacija

Marko Rakar izabran za predsjednika EAPC-a

Politički savjetnik Marko Rakar postao je predsjednik EAPC-a, vodećeg profesionalnog udruženja političkih konzultanata i komunikacijskih savjetnika u politici i javnim službama u Europi. “Ponosan sam i sretan što je kroz to priznanje i Hrvatska prepoznata kao zemlja čiji stručnjaci kroz tako visoke pozicije u stručnim udrugama mogu pridonijeti razvoju struke i demokracije u Hrvatskoj i u svijetu”, kaže Rakar, izvršni direktor konzultantske tvrtke MRAK usluge d.o.o. Zagreb, predavač i konzultant za teme organizacije, novih medija, transparentnosti i borbe protiv korupcije. T-Portal

22.05.2016. (10:30)

Chinatown

Kina: Seksualna revolucija u zemlji s 40 milijuna pobačaja godišnje

Do 1997. u Kini je predbračni spolni odnos bio kažnjivo djelo, tretirano kao huliganstvo, a slična je priča s pornografijom i prostitucijom. Za vrijeme Mao Ce Tunga seksualnost je smatrana klasnim neprijateljem pa Kina tek zadnjih dvadesetak godina proživljava seksualnu revoluciju (dokumentarac na temu) – mladi sve više isprobavaju partnere prije braka, ali su i dalje seksualno nepismeni – ne znaju kako funkcionira začeće, ne koriste kontracepciju. Usto su i konzervativni: iako su Kinezi posjetitelji PornHuba broj jedan, Kineskinje prije vjenčanja kupuju lažne himene. T-Portal

22.05.2016. (10:19)

Smrt na daljinsko upravljanje

Američkim dronom ubijen vođa afganistanskih talibana

Afganistanski talibanski vođa mula Akhtar Masnur i još jedan suborac vjerojatno su ubijeni u napadu američkom vojnom bespilotnom letjelicom u Pakistanu, koji je odobrio predsjednik SAD-a Barack Obama, rekao je neimenovani američki dužnosnik. Glasnogovornik Pentagona Petera Cooka je potvrdio da je mula Mansur vjerojatno ubijen na granici između Pakistana i Afganistana. Ovu informaciju potvrdili su i talibani, piše Guardian. 24sata, , USA Today

22.05.2016. (09:50)

Ušlo u ustav

Protestantska crkva u Škotskoj odobrila stupanje u brak homoseksualnim svećenicima

Tri godine nakon što je odobrila primanje homoseksualnih svećenika u svoje redove, Protestantska crkva u Škotskoj sada je izglasala i prihvaćanje svećenika koji su u istospolnom građanskom braku. Iako “zadržava tradicionalno mišljenje da je brak zajednica muškarca i žene”, Škotska crkva svojim je župama ponudila mogućnost “zaobilaženja” pravila i omogućila da imenuju svećenike koji su u istospolnom braku. Škotska crkva je prezbiterijanska i ima oko 400.000 vjernika. Jutarnji, Christian Today

22.05.2016. (09:34)

Svijetla umrežena budućnost

Futurolog Dixon: Najsnažnija sila u budućnosti bit će "pripadnost plemenu"

Analitičar i futurolog Patrick Dixon svoja predviđanja o zbivanjima unutar sljedećih 15-ak godina sažeo je u knjizi ‘The Future of Almost Everything’ snimka predavanja .”Središnje banke, posebice u razvijenim zemljama, postat će mnogo fleksibilnije kada je u pitanju odnos prema inflaciji jer će ona biti od pomoći kod smanjenja nacionalnog duga. Do 2050. biodigitalni mozgovi bit će uobičajena stvar poglavito u svrhu nadomjeska sluha ili vida. EU će ostati ranjiva na sve globalne šokove jer nema mehanizme koji bi brzo reagirali u trenucima krize”, predviđa Dixon. Slobodna

22.05.2016. (09:23)

Požuri, jer autobus već trubi

Hoće li itko živjeti u Slavoniji 2050.?

Nakon viralnog teksta o egzodusu iz Slavonije ‘J***te se vi i vaša Hrvatska’ potpisanog kao Ivo Anić, “država” Liberland smještena na ničijoj zemlji između Hrvatske i Srbije dala je ponudu otvaranja radnih mjesta kako ljudi ne bi morali iseljavati te pozvala Hrvatsku da odluči kako će rad u Liberlandu oporezivati. Slavoniju je samo ove godine autobusima prema Njemačkoj i drugim europskim državama napustilo oko 20.000 mladih ljudi (cca 666 školskih razreda…). Total Croatia News

22.05.2016. (08:38)

Zlatni šut

U finalima kupova slavili PSG, Bayern i Juventus

U jučerašnjim finalima kupova, PSG je drugu sezonu zaredom osvojio naslov pobijedivši OlimpiqueMarseille 4-2 na Stade de Franceu. Parižane su do slavlja predvodili Blaise Matuidi (2), Zlatan Ibrahimovic (47-11m, 82) i Edinson Cavani (57). Na finalnom susretu u Berlinu Bayern je na penale pobijedio BorrussijuDortmund [video_icon] 4-3,. Pogotkom pak Alvara Morate u 110. minuti Juventus je u finalu talijanskog Kupa u Rimu pobijedio Milan 1-0, osvojivši 11. naslov pobjednika Kupa i drugu dvostruku krunu zaredom. Hrvatski napadač Mario Mandžukić je u Juventusovu pobjedu [video_icon] ugradio 120 minuta osvojivši treći trofej u prvoj sezoni. Jutarnji