21/04/2025 - Monitor.hr
21.04. (23:00)

Napokon nešto šašavo, a dobro

Film ‘Sinners’: Blues i vampiri

Raspjevana komedija iz doba Velike depresije poput ‘O Brother Where Art Thou’, prohibicijski krimić s elementima vesterna poput ‘Lawless’, rasna studija umotana u mjuzikl poput nedavne verzije ‘Color Purple’ i vampirska makljaža poput one u ‘From Dusk Til Dawn’. I sve to u jednom potpuno ludom filmu. Kažu u uvodu recenzije na Ravno do dna, a pogledajte što kažu na Forumu. Na Rotten Tomatoes ima 98% pozitivnih kritika.

22.04. (00:00)

Brze i kratke

  • Papa Franjo – život i djelo: povijesni i teološki pregled života i djela preminulog pape (Klikaj), nakon smrti pape slijedi devetodnevno razdoblje žalovanja, poznato kao novemdiales, tijekom kojeg se svakodnevno slave mise i obavljaju obredi. Tijelo pape Franje bit će izloženo u Bazilici svetog Petra kako bi vjernici mogli odati posljednju počast (Index)
  • Talijanski mediji javljaju da papa možda nije umro od posljedica upale pluća, već od cerebralnog krvarenja (N1), Vatikan potvrdio: preminuo je od moždanog udara i naknadnog nepovratnog zatajenja srca (Index)
  • Među onima koji će odlučivati o sljedećem papi bit će i dvojica hrvatskih kardinala, Josip Bozanić i Vinko Puljić (Index), Puljić ipak neće zbog zdravstvenih razloga (tportal)
  • Sve više opasnih proizvoda na tržištu: Safety Gate izdao 4136 upozorenja u 2024. (HRT)
  • Novi turistički trend – luksuzna putovanja vlakom: u raznim zemljama uskoro će startati željezničke linije pokrenute u okviru ponude luksuznih turističkih aranžmana s noćenjima u vrhunski opremljenim vlakovima. Riječ je o „zelenijoj“ varijanti putovanja od letenja, ali nju će si moći priuštiti samo oni s vrlo dubokim džepom (DW)
21.04. (23:00)

Kad planine imaju krizu identiteta – doslovno tonu u sebe

Slučajno otkriven dokaz da se Zemlja “ljušti” ispod Sierra Nevade

Znanstvenice sa Scrippsova instituta za oceanografiju otkrile su neuobičajene duboke potrese ispod Sierra Nevade na dubinama od 20–40 km, gdje potresi inače nisu bili mogući. Analiza je pokazala da se događa rijedak geološki proces – propadanje litosfere, pri kojem gušći slojevi Zemljine kore tonu u plašt. Proces se odvija postepeno i pruža uvid u nastanak kontinenata. Iako nevidljiv s površine, ostavlja seizmički i strukturalni trag, posebno u središnjem dijelu lanca. Razumijevanjem ovog procesa znanstvenici mogu steći bolji uvid u funkcioniranje planeta i procese ispod njegove površine, uključujući pojavu potresa koje se dovodi u vezu s tim procesom. Index

21.04. (22:00)

Pijani od zdravlja, mamurni od štednje

Mladi sve manje piju alkohol, širi se trend koji mijenja društvene navike

Umjesto izlazaka s čašom u ruci, generacije Z i milenijalci sve više biraju zdravlje, financijsku stabilnost i – bistru glavu. Istraživanje Beyond the Buzz 2025. pokazalo je da četvrtina mladih koji trenutno konzumiraju alkohol planira smanjiti unos alkohola u nadolazećoj godini. No, ovaj trend nije tek prolazna moda, već dio dublje kulturne promjene. Tri su razloga – najčešći je osobni izbor, drugi je zdravlje, a treći financije. To ne znači da se odbijaju zdravice i drugi društveni rituali, samo s bezalkoholnim supstitutima. Index

21.04. (21:00)

Zgrade koje su doslovno iznikle iz pepela

Korištenje pepela iz otpada i biomase u proizvodnji betona i cementa

Danski ARC koristi otpad za proizvodnju energije, s ambicijom da postane ugljično neutralna do 2030. Prof. Nina Štirmer iz Zagreba predstavila je projekt AshCycle i korištenje pepela u građevini, uključujući beton od pepela korišten u Klinča Selima. Zaključak? Otpad ne smrdi – miriše na napredak. Što je sve još rečeno na Konferenciji OTPAD 360° donosi Zgradonačelnik.

21.04. (20:00)

Sve vidi, ništa ne obećava: zjenica kao dijagnoza

Oči mogu otkriti i neke bolesti: uz pomoć tehnologije i AI, pogled u zjenicu može učinkovito zamijeniti niz skupih i složenih pretraga

Prevedeno na ‘domaći’ jezik: u nekoj udaljenoj jadranskoj otočkoj ambulanti bez laboratorija i magnetske rezonancije, liječnik koristi prijenosne uređaje kojima vam skenira zjenicu i za manje od minute može raspolagati informacijom postoji li u vas ozbiljna sumnja na patološke moždane procese ili krvožilne bolesti radi kojih bi vas trebalo hitno slati na daljnju obradu i liječenje. Povezanost oka i mozga nije samo poetska, već je razvojno-embriološka, anatomska, neurofunkcionalna i uzajamno zavisna – i sve to na nekoliko razina. Tako se uz pomoć AI, koja postaje sve preciznija i točnija u korištenju u medicinskoj dijagnostici, mogu otkriti rizici od srčanog i moždanog udara kao i drugi mogući poremećaji i bolesti. Igor Berecki za Bug.

21.04. (19:00)

Pješački prijelaz kao test osobnosti

Prometna kultura kao ogledalo društva: što način vožnje govori o nama

Nestrpljivost, agresivna vožnja i kršenje pravila često proizlaze iz stresa, užurbanosti i općeg nepovjerenja u institucije, dok primjeri solidarnosti na cesti pokazuju da kolektivni duh ipak postoji. Psihologinja Ljiljana Mikuš za Reviju HAK ističe važnost psihosocijalnih čimbenika u oblikovanju vozačkog ponašanja, uz fizičku infrastrukturu i zakone. Kulturni obrasci, socioekonomski status i uređenost javnih prostora značajno utječu na ponašanje u prometu. Dugoročne promjene moguće su jedino kroz odgoj, obrazovanje i jačanje društvene odgovornosti. Vožnja nije samo tehnički čin, već odraz odnosa prema pravilima, drugim ljudima i društvu u cjelini.

21.04. (18:00)

Brze i kratke

  • Zračne uzbune diljem Ukrajine nekoliko sati nakon isteka “primirja” (Index)
  • Je li ovo kraj za američkog ministra obrane? Slao klasificirane podatke o napadu na Hutije ženi, bratu i odvjetniku (tportal)
  • Kriza stanovanja: Njemačka planira „turbo-izgradnju“- buduća njemačka vlada je objavila planove unapređivanja stanogradnje, dobre vijesti za one koji se nadaju u izgradnju na arealu bivše berlinske zračne luke Tempelhof (DW)
  • Neki od istaknutih kandidata za nasljednika pape Franje: kardinali Pietro Parolin iz Italije, Luis Antonio Tagle s Filipina, mađarski Peter Erdő, američki Raymond Leo Burke… (tportal)
  • Prvi put u više od 300 godina papa neće biti pokopan u bazilici svetog Petra, već u Bazilici sv Marije Velike, gdje je pokopano 7 papa, zadnji u 17. stoljeću (Index)
  • Nobilo progovorio o zemljištu za koje ga se proziva, najavio i ulazak u politiku kroz osnivanje stranke (Jutarnji, N1)
  • Alergije su postale jedna od najčešćih bolesti današnjeg doba, s trendom stalnog rasta u Europi i diljem svijeta. Procjenjuje se da danas 15-25 posto svjetskog stanovništva ima alergiju na nešto, evo kako si pomoći: antihistamini i protuupalni lijekovi u težim slučajevima, postoji i imunoterapija, ali i drugi načini za ublažavanje simptoma (tportal)
21.04. (17:00)

Žele te se riješiti, a još ti i plate

Strategija plaćenih otkaza, koju je uspostavio i Jeff Bezos u Amazonu, proširila se po tvrtkama

Taj način odlaska iz tvrtke nipošto nije nov. Još 2014. Jeff Bezos uveo je takav program u kojem je zaposlenicima nudio od dvije tisuće do pet tisuća dolara da daju otkaz kako bi u Amazonu zadržao samo najambicioznije, a riješio se lijenih. Takvog nečeg nema u našoj zakonodavnoj praksi, ali to ne znači da takvih dogovora poslodavca i zaposlenika općenito nema. To se najčešće odnosi na one djelatnike koji ne bi ostvarili pravo na naknadu kod HZZ-a. Poslodavcima takav način davanja otkaza znači i porezno opterećenje, ali nije da nema drugih benefita – dugoročno može smanjiti troškove, ali i motivirati neangažirane radnike ili one koji imaju loše radne rezultate da sami otkažu radni odnos. Pogodnost za radnike je ta da mogu dogovoriti i veće iznose nego što bi dobili kao naknadu od HZZ-a. Lider

21.04. (16:00)

Realnost u Novom Pazaru, reality show u Beogradu

Novi Pazar u znaku pomirenja, Beograd u znaku političke farsе

Dok je Novi Pazar doživio dirljivu katarzu pomirenja Bošnjaka i Srba, Beograd je bio domaćin osnivanju “Ćacilenda” – paradržave apsurda s vođom koji sam sebi postavlja zahtjeve. U kontrastu između iskrene emocije i političkog teatra, Srbija se rascijepila na građanski entuzijazam i karikaturalnu teokraciju. Novi Pazar je pokazao da postoji nada za zajedništvo, dok je Beograd postao kulisa za novu epizodu političkog sitcoma. Index

21.04. (15:00)

U miru Gospodnjem

Franjino papinstvo karakteriziralo je bliskost s običnim ljudima, skromnost i zalaganje za siromašne

Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio 17. prosinca 1936. godine u Buenos Airesu, potječe iz obitelji talijanskih imigranata. Zaređen je za svećenika 1969., a četiri godine kasnije položio je doživotne zavjete u isusovačkom redu. Papom postaje nakon ostavke Benedikta XVI. Prvi je papa Argentinac, s američkog kontinenta i Zemljine užne polutke. Preuzeo je Crkvu u izazovnom razdoblju, kada su je potresali skandali, osobito oni povezani sa seksualnim zlostavljanjem. Često je kritizirao Crkvu zbog, kako je rekao, prevelike opsjednutosti pitanjima homoseksualnosti, pobačaja i kontrole rađanja. Ipak, ostao je vjerni zagovornik tradicionalne obitelji i protivnik pobačaja. Godine 2019. postao je prvi papa koji je posjetio Arapski poluotok, kolijevku islama, promičući mir i vjersku toleranciju. HRT

21.04. (13:50)

Počivao u miru

Na Uskrsni ponedjeljak umro je papa Franjo, imao je 89 godina

Papa Franjo jučer se, na Uskrs, neočekivano pojavio pred vjernicima na Trgu svetog Petra u Vatikanu i okupljenima kratko poželio sretan Uskrs. Sveti Otac je izišao u invalidskim kolicima te je s balkona bazilike svetog Petra mahnuo tisućama okupljenih vjernika koji su ga pozdravili velikim pljeskom. Jutros je stigla tužna vijest, preminuo je u 7:35. Imao je 89 godina. (Index) Prošlog mjeseca otpušten je iz bolnice nakon pet tjedana liječenja zbog infekcije koja je prerasla u obostranu upalu pluća.

  • Jučer se susreo s JD Vance-om i Plenkovićem (Index)
  • U 12 godina prošao cijeli svijet: Po ovim fotografijama sjećat ćemo se pape Franje (tportal)
  • Stižu reakcije na smrt pape, suze u Vatikanu. Aktiviran poseban režim (Index)
  • Po ovim izjavama pamtit ćemo papu Franju (Index)
  • Tko će biti novi papa? Spominju se neka imena, očekuje se nadmetanje između liberalnije i konzervativnije struje kardinala (Index)
21.04. (13:00)

Njihova posljednja večera

Osmislili lijek protiv rijetkih bolesti koji ubija komarce — pitanje je koliko je to zapravo učinkovito, ali i potrebno

Otkriveno je da lijek Nitisinone, odobren za liječenje rijetkih metaboličkih bolesti, može i kod niskih terapeutskih doza uzrokovati smrt komarca prenosioca malarije jer uništava ključni enzim koji im je potreban za probavu ispijene krvi. No, kakva je korist od toga da malarični komarac umre nakon što je uštrcao virus? Drugo pitanje je kolika je korist ako recimo deset milijuna ljudi bude ubodeno i deset milijuna komaraca tako usmrćeno, ako znamo da komaraca ima mnogo puta više nego ljudi. Možda će se rješenje naći u tome da se komarcima ponudi prava ili umjetna krv zaslađena Nitisinoneom, nešto kao fast food restoran za komarce, pa da izaberu to kao lakši način prehrane nego borbu s debelom kožom ljudi i životinja. No, malarije kod nas ni nema, a i oni s vremenom postanu otporniji… Milorad Milun za Novosti.

21.04. (12:00)

Brze i kratke

  • Kako privući mlade u vojsku? Njemačka nudi besplatno polaganje vozačkog ispita (N1)
  • Od sinoć do 25. travnja na noćnom nebu moći ćemo promatrati još jednu spektakularnu pojavu – meteorsku kišu Lirida (tportal)
  • Mijenja se klima: Neki na kontinentalnom dijelu već uzgajaju masline, a počinje se i s mediteranskim sortama vinove loze (Agroklub)
  • Dvoje poginulih u poplavama u Oklahomi, izdana upozorenja za tornado (tportal)
  • Lucy Guo: Najmlađa milijarderka svijeta dolazi iz AI domene i s trona je skinula Taylor Swift (Bug)
  • Stanje ozlijeđenih nogometaša stabilno, liječnici oprezno optimistični (HRT)
21.04. (11:00)

A i bez biljaka se ne može

‘Um kao brižno njegovan vrt’: Još se od davnina zna da vrtovi imaju terapeutska svojstva

Britanska psihoterapeutkinja Sue Stuart-Smith napisala je fascinantnu knjigu “Um kao brižno njegovan vrt”. Podsjećajući na književne i povijesne primjere dobrobiti od komadića zemlje pretvorenog u vrt, u knjizi iznosi i cijeli niz zapanjujućih podataka: uzgajanje biljaka u zatvorima smanjuje nasilje i povratak u zatvor, boravak u prirodi nam snižava krvni tlak već nakon nekoliko minuta a razine kortizola nakon pola sata, bakterije iz tla nam podižu razinu serotonina u mozgu, a boravak u gradskom parku jednom tjedno za sedam posto smanjuje slučajeve depresije među populacijom.

Mnoge negativne posljedice života u gradu proizlaze zapravo iz jednog temeljnog nesklada: ljudski se mozak razvio u okruženju prirodnog svijeta, a mi od njega očekujemo da optimalno funkcionira u neprirodnom urbanom okruženju u kojem ljudi danas obitavaju. Psiholog Erich Fromm vjerovao da su mnoge moderne bolesti povezane s gubitkom naše nesvjesne povezanosti s prirodnim svijetom, što dovodi do separacijske anksioznosti neprepoznatih razmjera. “Tlo, životinje, biljke još uvijek su čovjekov svijet”, napisao je, i “što više ljudska rasa izlazi iz tih primarnih veza, što se više otuđuje od prirodnog svijeta, to se više intenzivira potreba da se pronađu novi načini bijega od te otuđenosti.” Kažu na Najboljim knjigama.

21.04. (10:00)

A i trend zelenih je svugdje u padu...

Starešina: Kako u mjesec dana stvoriti Milana Bandića nove generacije?

Nisu Tomašević i Možemo! slovili kao izgledni pobjednici zbog svojih rezultata u ovome mandatu. Naprotiv, bili su neupitni favoriti usprkos dokazanoj nekompetenciji za vođenje grada. Predestinirani pobjednici bili su zahvaljujući izvrsnom PR-u koji ih portretira kao nepodmitljive borce za pravdu i ‘malog čovjeka‘, apsolutnoj naklonjenosti mainstream medija koji prešućuju njihovu ideološku zeleno-crvenu ostrašćenost. A onda su se dogodile Uskokove afere ‘Buje‘ (poznatija kao ‘uhićenje Mile Kekina‘) i ‘Hipodrom‘, koja bi mogla postati još neugodnija za Tomaševića i Možemo! praćene vrlo paničnim reakcijama njihovih prvaka i prvakinja… prema onome što se dosad zna o aferi ‘Hipodrom‘ – od isplate nepostojećih usluga iz gradskog proračuna do pranja tako zarađenog novca i vjerojatnog transfera gotovine pravim dobitnicima – na njoj Nobilo može servirati kaznene prijave, a Turudić uhititi ne samo Tomaševića već i cijeli Možemo! No nije samo riječ o tome da Nobilo navodno želi graditi 19 nebodera uza Savu, a Tomašević to ne dopušta. Možemo! očito nema smisla za krupno nekretninsko poduzetništvo (neki to zovu i građevinskom mafijom), u kojem se vrti velik novac. A novac u konačnici upravlja politikom. Višnja Starešina za Lider.

21.04. (09:00)

Kokoši odahnule, ali Uskrs još nije spreman za veganski omlet

Biljna jaja sve bliže pravima – ali još nisu za tucanje

I dok Amerikanci i Japanci pojedu 300 do 320 jaja godišnje po glavi, Hrvati ih konzumiraju oko 210 – ipak dovoljno da industrijska proizvodnja jaja postane ozbiljan etički i ekološki problem. Kao odgovor na to, razvijaju se biljne zamjene za jaja, koje se temelje na proteinima iz mahunarki poput mungo-graha, lupine i vodene leće. Neke od najpoznatijih – Just Egg i Simply Eggless – uspješno oponašaju funkcionalnost jaja zahvaljujući dodacima poput biljnih ulja, prehrambenih guma i enzima RuBisCo.

No, unatoč napretku u teksturi i primjeni, okus je još uvijek kamen spoticanja – zamjene često imaju neželjene „zemljano-travnate“ arome zbog kompleksnih biljnih spojeva. Znanstvenici koriste fermentaciju i umjetnu inteligenciju kako bi optimizirali formule i eliminirali te okuse. Budućnost biljnih jaja je svijetla, ali sve dok ih ne možemo skuhati „na tvrdo“ i s njima se tuci za Uskrs, mnogima neće biti dovoljno dobra zamjena za „pravu stvar“. Igor Berecki za Bug.