"Likvidirajmo ustaštvo, pa ćemo pričati o ekonomiji" - Monitor.hr
03.06.2015. (16:02)

Uzroci i posljedice

"Likvidirajmo ustaštvo, pa ćemo pričati o ekonomiji"

“Tek nakon potpune likvidacije ustaštva i njegovih simbola i natruha – sustavnim prosvjećivanjem i nemilosrdnim kaznenim progonom po uzoru na modernu demokratsku Njemačku – postat će moguće na miru raspravljati o vječnom pitanju odnosa države i tržišta ili rada i kapitala i tek tada će Hrvatska sebi stvoriti preduvjete za ekonomski napredak jer će tek tada postati normalno, demokratsko i civilizirano društvo. Bilo kakva prečica kojom se pokušava zaobići taj moralni imperativ ne bismo li se tobože posvetili ‘ozbiljnim’ ekonomskim pitanjima samo je još jedna stranputica u labirintu hrvatskih zabluda i samoobmana”, piše Vuk Perišić za Tportal.


Slične vijesti

18.11.2025. (13:00)

Šutnja je zlato, ali je li i desni centar?

Bagić: Zamislite da su Plenković i Thompson pozvali da se ne veliča NDH

Iako je nakon eskalacije radikalno desnih ideja politički pragmatizam HDZ-a logičan, Plenković je napravio više grešaka, smatra sociolog i politički analitičar Dragan Bagić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu u razgovoru za Ideje. Upozorava da u Hrvatskoj danas treba braniti pluralnost društva i rješenje vidi u eliminaciji nejasnoća iz Ustava i zakona. dotaknuli su se više tema, od toga na koji način različite skupine pokušavaju iskoristiti ovaj trenutak da bi mijenjale odnose u društvu, zatim zašto šuti Zoran Milanović, smatra da je u slučaju incidenta u Splitu vjerojatno zakazala Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA). Obrazlaže to tvrdnjom da je obavještajna služba trebala znati za radikalne skupine i njihove pripreme, te pravovremeno dojaviti informaciju. Zašto se velik dio akademske zajednice ne oglašava? Razlog leži u oportunističkoj pasivnosti dijela akademske zajednice, posebice onih svjetonazorski bližih desnom centru. Kritičan je i prema obrazovnom sustavu.

07.11.2025. (18:00)

Povijest kao hobi vladajućih

Đikić: Normalizacija ustaštva

Politika Andreja Plenkovića najsličnija je Tuđmanovoj: koketiranje s ustaštvom da bi se pokupilo što više desničarskih glasova i da bi se pariralo autentičnim desnim radikalima unutar HDZ-a, s tim da su se stvari počele otimati kontroli nakon što je HDZ prije godinu i pol formirao vladajuću koaliciju s Domovinskim pokretom, a naročito se pogoršalo poslije ovoljetnih koncerata Marka Perkovića Thompsona u Zagrebu i Sinju, koncerata koji su održani uz svesrdnu podršku vlasti.

Ljevica, to jest SDP, naravno, nije stimulirala veličanje Pavelićeva pokreta, ali u dva mandata na vlasti nije našla način da odvoji patriotizam od ustaštva: čak i da je bio uložen ozbiljniji trud u tom pogledu, pitanje je bi li bio napravljen pomak ili bi se dogodilo još žešće rasplamsavanje zahvaljujući zloćudnom inaćenju HDZ-a i ostatka desnice.

Sad smo, eto, došli dotle da se u Saboru, na okruglom stolu u organizaciji dviju desnih parlamentarnih stranaka, zagovara uvrštenje Nezavisne Države Hrvatske u Ustav da bi ondje stajala kao jedan od stupova na kojima počiva današnja Republika Hrvatska. Ivica Đikić za Novosti

15.08.2024. (12:00)

I dalje smo u Drugom svjetskom ratu, ali ovaj put bez partizana...

Picula: Zašto se u Hrvatskoj i dalje vodi Drugi svjetski rat? Zato jer se itekako isplati

I dok i vladajući HDZ i oporbeni SDP osuđuju izvikivanje ustaškog pozdrava ‘Za dom spremni’ te isticanje ustaških simbola što je popratilo nedavni koncert Marka Perkovića Thompsona u Imotskom, politiku i društvo u Hrvatskoj i dalje opterećuje nasljeđe Drugog svjetskog rata. Nerazmrsiv čvor neznanja, manipulirnja i nezamjeranja neprestance će dolaziti na naplatu političarima…

Ono što se moglo čuti u Imotskom, ali i ono što se može čuti drugdje u različitim (ne)prilikama, posljedica je sada već višedesetljetne nebrige vlasti, uglavnom one HDZ-ovske koja je u Hrvatskoj od 1990. do danas gotovo konstanta, kada je riječ o ustavnoj obvezi promicanja antifašističkog konteksta nastanka Republike Hrvatske (iako je sam Tuđman bio protiv toga). Hrvatsku je i 1991. napao jedan modalitet fašizma, odnosno velikodržavlje s velikosrpskom idejom prekrajanja granica sukladno etničkom ekskluzivitetu te brutalnom etničkom čišćenju kao njegovoj operacionalizaciji. Boško Picula za tportal.

20.04.2023. (21:00)

Sav nacionalizam padne u vodu kad vas opale po džepu

Povjesničar: Nema ZDS-a u kontekstu Domovinskog rata. Ili si glup ili proustaški nastrojen

Povjesničar Hrvoje Klasić u Novom je danu N1 televizije komentirao kaos u Saboru koji je u srijedu nastao u pokušaju da se izglasa Vladin prijedlog: Oni koji osnivaju HOS – paravojnu postrojbu, oblače se u crno, nazivaju se po ustaškom zapovjedniku Bobanu i stavljaju ustaški pozdrav, kako je to onda kontekst 1991.? To je uvijek ustaški pozdrav. I kasnije ga je netko preuzeoTo tipično rade hrvatski nacionalisti, kukavički govore da je ZDS stari hrvatski pozdrav. Opet ćemo imati to da će se moći tumačiti što je tko mislio. Najskandaloznije u cijeloj priči je ponašanje vladajuće koalicije, HDZ-a koji nema hrabrosti staviti to u kazneni zakon. Nacional

31.08.2019. (13:30)

Može li manjina pobijediti?

Zuroff: Nadamo se da će protivnici ustaštva pobijediti

Direktor centra “Simon Wiesenthal” iz Jeruzalema Efraim Zuroff kaže da u hrvatskom društvu postoji borba između većine koja se nostalgično odnosi prema ustaštvu i značajne manjine koja razumije koliko je fašizam opasan i kakve su zločine činile ustaše. “To je vječni sukob u hrvatskom društvu i morate se nadati da će ljudi koji se protive ustaštvu na kraju pobijediti”, rekao je Zuroff.

31.05.2018. (18:31)

Neumoljiva Austrija

HDZ-ovac zbog ustaštva na sud tek za mjesec dana

Anđelko Bosančić, dugopoljski HDZ-ovac, i još petorica Hrvata koji su zadržani u Bleiburgu nakon komemoracije uz optužbu za isticanje ustaških simbola i pozdrava, još su u austrijskom zatvoru i čekaju suđenje. Bosančić će pred sud navodno biti izveden tek 29. lipnja. U zatvoru je završio jer je podigao desnu ruku u zrak, što je priznao na ispitivanju pravdajući se da ništa loše nije mislio. Večernji

02.05.2018. (19:49)

Što je u imenu?

Ime proustaškog pisca krasit će park ispred Bookse

Pokraj Bookse se nalazi manja površina s nekoliko stabala, par metara trave i nekoliko klupica koje građani odmilja nazivaju – Parkom. Sada će on i formalno postati gradski park, a nosit će ime pisca, prevoditelja i endehazijskog kulturnog atašea Envera Čolakovića. Ako pogledamo fond odobrenih imena za gradske površine, lako nailazimo na značajne ljude kao što su izumitelj tiskarskog stroja Johannes Gutenberg, pjesnik Arsen Dedić, fotografkinja Marija Braut, izumiteljica Marie Curie-Sklodowska… Voljeli bismo da park kroz koji svakodnevno prolazimo nosi ime nekoga od tih sjajnih ljudi, piše Booksa.

01.03.2017. (14:40)

Lakše nastaviti po starom

Klauški: Bizarni Kolindin poučak

“Kaže Grabar Kitarović da ne treba reagirati na ustaško postrojavanje u Zagrebu da se ‘marginalcima daje prevelika pažnja, te time potiče mržnja’. Da se ‘ne stvori dojam da je netolerancija veća nego što jest’. U prijevodu, nemojmo reagirati na ustaše da netko ne primijeti da ih u Hrvatskoj ima. Više nego što se misli”, piše Tomislav Klauški. 24sata

17.01.2017. (13:37)

Nakon Kutine i Jasenovca HOS ploče postavlja diljem Hrvatske, slijede Dubrava, Velika Gorica, Sesvete, okolica Splita…