80. godišnjica bitke za Staljingrad (današnji Volgograd) - Monitor.hr
29.01.2023. (08:00)

Prekretnica u Drugom svjetskom ratu

80. godišnjica bitke za Staljingrad (današnji Volgograd)

Battle of Stalingrad, the turning point of the Second World War | Daily News

Sile Osovine, koje su uz njemačke činile i talijanske, rumunjske i mađarske trupe te ustaše iz NDH, izgubile su u ovoj bitki četvrtinu ukupnog ljudstva na istočnom bojištu i od tog se gubitka nisu nikad oporavile. Za Sovjete je pobjeda u Staljingradu značila početak oslobađanja domovine. Evo nekoliko manje poznatih činjenica o jednoj od najkrvavijih bitki u povijesti:

  • “Rat štakora” i borba za svaku kuću – Borilo se za svaki podrum, stubište, svaku prostoriju kuće ili tvornice, pa čak i za svaki kanalizacijski otvor, zbog čega su Nijemci bitku prozvali Rattenkrieg, odnosno Rat štakora. Često se događalo da Nijemci i Sovjeti pucaju jedni na druge kroz rupe u podovima ili zidove istog ili susjednih stanova.
  • Životni vijek vojnika i kanibalizam – Svaki vojnik u Staljingradu s obje strane imao je očekivani životni vijek od jednog dana, a časnici, među kojima i generali, živjeli su najviše tri dana. Mnogi su se i smrznuli jer se temperatura zimi spuštala na minus 30 Celzijevih stupnjeva. Zbog nedostatka hrane kanibalizam je bio uobičajen. Vojnici i civili jeli su štakore i konje s kojih su strugali smrznuto meso.
  • Mlade partizanke – U obrani Staljingrada sudjelovale su i žene koje su u Crvenoj armiji radile kao strojničarke, izviđačice i operaterke minobacača. Posebno se ističu pripadnice 1077. protuzračne pukovnije, sastavljene isključivo od žena, većina njih tek je izašla iz srednje škole. Pukovnija je u dvodnevnim borbama s nadmoćnijim neprijateljem uništila 14 aviona, 3 pješačke bojne, 15 oklopnih vozila i 83 tenka prije nego što su je pregazili Nijemci.
  • Mamajev kurgan – brdo ponad Staljingrada. Bilo je poprište najžešćih borbi te je 14 puta prelazilo iz ruke u ruku. O žestini borbe ponajviše govori podatak da je nakon bitke na svakom četvornom metru brda  pronađeno između 500 i 1250 krhotina granata… Tportal

 


Slične vijesti

07.06.2023. (23:00)

80. godišnjica strašne bitke o kojoj mediji i škole danas šute

Bitka na Sutjesci

Dolina heroja - spomenik na Tjentištu - KASADOO

Sutjeska nije samo dolina heroja – to je dolina užasa. To je mjesto nadljudskog napora, izgladnjelosti na smrt, mjesto gdje su se živi saplitali o mrtve drugove, gdje su borci na maršu praćeni molbama ranjenika da ih ubiju i da ih ne ostave neprijatelju. Mjesto gdje je muž ubio voljenu ženu da bi je poštedio muka, da bi zatim poginuo u sljedećem jurišu. Planinska pustoš ispresjecana dubokim provalijama na koju su Nijemci navukli preko 300 aviona koji su koristili svaki trenutak svjetla i osam artiljerijskih divizija koje su pokrivale svaku stopu tla. Mjesto gdje je u svakom trenutku svatko bio u dometu. Mjesto gdje je razlika između preživljavanja i pogibije postala nejasna, slučajna i beznačajna. Mjesto gdje je trećina poginula, a od onih koji su preživjeli, nitko nije ostao isti. Znao sam čovjeka koji je preživio tako što mu se metak zaglavio u kostima lica, koji je ležao dan ili dva onesviješten, da bi se na kraju probudio okružen mrtvima i sablasnom tišinom. Ovo sam saznao od njegovog prijatelja, također ranjenika, s kojim se susreo i udružio kasnije tog dana. Do kraja života nije progovorio niti jednu riječ o onome što je doživio. Radiogornjigrad/Slobodna/Nacional