Hrvatski znanstvenici razjasnili drevni mehanizam hranjenja stanica - Monitor.hr
13.12.2016. (16:26)

Institut Gladuš Staničić

Hrvatski znanstvenici razjasnili drevni mehanizam hranjenja stanica

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković objavili su rad u prestižnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences u kojem razjašnjavaju drevni mehanizam hranjena stanica. Rezultati istraživanja otkrivaju potencijalni cilj za nove lijekove. Rad je prepoznala ugledna međunarodna referentna baza ‘Faculty of 1000 Prime’ i uvrstila ga u listu izuzetno značajnih radova. Monitor


Slične vijesti

13.12.2016. (14:50)

Hrvatski znanstvenici razjasnili drevni mehanizam hranjenja stanica

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković (IRB) dr. sc. Vedrana Filić Mileta i dr. sc. Igor Weber, u suradnji s kolegama s Medicinskog fakulteta u Hannoveru, objavili su rad u prestižnom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America u kojem razjašnjavaju drevni mehanizam hranjena stanica. Ovaj je rad prepoznala ugledna međunarodna referentna baza ‘Faculty of 1000 Prime’ i uvrstila ga u listu izuzetno značajnih radova (ovdje), posebno istaknuvši rezultate istraživanja koji otkrivaju potencijalni cilj za nove lijekove.

U radu pod naslovom: ‘A Diaphanous-related formin links Ras signaling directly to actin assembly in macropinocytosis and phagocytosis’ znanstvenici su pokazali da endocitoza, tj. stanična internalizacija većih količina krutina i tekućina, u amebi Dictyostelium ovisi o proteinu forminu G, čiju aktivnost reguliraju male GTP-hidrolaze RasG i RasB. To je prvi otkriveni slučaj regulacije formina pomoću Ras proteina i njihove važne uloge u endocitozi, a mogao bi imati utjecaj na istraživanja razvoja tumora zbog srodnosti spomenutih Ras proteina s humanim proto-onkoproteinom KRas.

Za karijeru i rad svakog znanstvenika od izuzetne je važnosti da njihov rad prepoznaje i prihvaća domaća i svjetska znanstvena zajednica, a što o otkriću hrvatsko-njemačkog tima misle kolege potvrđuje i činjenica da je rad uvršten u uglednu referentna baza Faculty of 1000 Prime (F1000 Prime).

”Mnoge eukariotske stanice imaju fundamentalnu sposobnost gutanja ili fagocitoze organskog materijala poput ostataka drugih stanica i bakterija. Preporučeni rad pokazuje direktnu vezu između proteina Ras i fagocitoze, pri čemu aktivacija proteina Ras aktivira protein formin G čime se potiče polimerizacija aktina potrebna za stvaranje fagocitotske čašice. Ranija istraživanja su pokazala da receptori na staničnoj površini koji su osjetljivi na vezanje bakterija aktiviraju Ras, tako da ovaj rad predstavlja izuzetno važan korak u razumijevanju procesa fagocitoze. Zanimljivo je da stanice mnogih tumora imaju pojačanu fagocitozu, te ovaj rad otkriva i potencijalni cilj za nove lijekove” – istaknuto je u obrazloženju F1000 Prime kojeg čini preko 8.000 uglednih znanstvenika, vodećih stručnjaka u svim granama biologije i medicine.