644 osobe s invaliditetom dobivaju osobne asistente - Monitor.hr
31.01.2017. (20:39)

Hvalevrijedan potez

644 osobe s invaliditetom dobivaju osobne asistente

644 osobe s invaliditetom dobit će osobne asistente na temelju ugovora koji su u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dodijeljeni predstavnicima 135 udruga koje pružaju usluge osobne asistencije osobama s invaliditetom, vrijednih gotovo 40 milijuna kuna. Korisnici programa su osobe s tjelesnim oštećenjem kojima je nužno potrebna praktična pomoć u samozbrinjavanju, gluhoslijepe osobe s dodatnim poteškoćama, slijepe osobe s dodatnim poteškoćama te gluhe osobe s dodatnim poteškoćama kojima je nužno potrebna praktična pomoć u samozbrinjavanju. Novi list


Slične vijesti

08.03. (08:00)

Tehnološka rješenja koja pružaju ravnopravnost i praktičnost

Inovacije koje su transformirale svakodnevni život

Predmeti dizajnirani za osobe s tjelesnim poteškoćama koji su postali nezamjenjivi i korisni za širu populaciju:
1. Pisaći stroj/tipkovnica: Izumitelj Pellegrino Turri 1608. stvorio je pisaći stroj kako bi olakšao pisanje za slijepe.
2. Električna četkica za zube: osmišljena kako bi pomogla je osobama s ograničenom pokretljivošću u održavanju oralne higijene.
3. Aplikacije za prepoznavanje govora: Razvijene u 1990-ima, omogućile su ljudima s poteškoćama u pisanju lakši pristup komunikaciji.
4. Fidget spinner: Izvorno namijenjen osobama s autizmom ili ADHD-om, postao je popularan kao sredstvo za smirivanje i koncentraciju.
5. Odrezani rubnjaci: Dizajnirani za korisnike invalidskih kolica, postali su korisni i drugima.
6. Savitljiva slamka za piće: Iako nije izravno namijenjena osobama s invaliditetom, pružila je olakšanje pacijentima u bolnicama.
7. Audio knjige: Razvijene kao alternativa za čitatelje s oštećenjem vida, postale su popularne kod šire populacije zbog praktičnosti.
Ove inovacije ne samo da olakšavaju život osobama s invaliditetom, već su postale neizostavan dio svakodnevnog života za mnoge ljude diljem svijeta. (N1)

14.08.2020. (15:30)

60 posto sela u Hrvatskoj nema jaslice

Jaslice za djecu do treće godine nema 40 posto seoskih općina, više od četvrtine nema ih ni vrtić za stariju djecu, a djelatnost dadilje – koja bi zamijenila institucionalnu skrb – sufinancira samo 4,9 posto ruralnih općina. Rane intervencije za djecu s teškoćama u razvoju ima tek 23,9 posto ruralnih općina, 62,9 posto ih nema, a u 13,2 posto općina predstavnici i ne znaju postoje li uopće. Dnevni boravak za djecu s teškoćama ima samo 11,2 posto njih. Još je gore odraslim osobama s invaliditetom – za njih dnevni boravak postoji u 5,4 posto općina. Jutarnji

03.01.2018. (12:52)

Kompanije s invaliditetom

7.500 tvrtki radije plaća kaznu nego da zaposli osobu s invaliditetom

7.594 poslodavca u Hrvatskoj na ispunjava zakonsku kvotu o zapošljavanju osoba s invaliditetom za što plaćaju 982 kune naknade po svakoj osobi s invalididetom koju ne zaposle. Ukupno je to u 2017. iznosilo 197 milijuna kuna. S druge strane je 1.226 poslodavaca koji ispunjavaju kvotu, dok 52 premašuju ovu kvotu, a za što su nagrađeni s 491 kuno po svakoj zaposlenoj osobi s invaliditetom. Trenutno je u Hrvatskoj zaposleno 10.500 osoba s invaliditetom, a njih još 7.000 traži posao. Inače, kvota je da tvrtka s 20 zaposlenih mora imati zaposlenu jednu osoba s invaliditetom (ovdje brošura s pravilima [pdf]). Dnevnik.hr

03.02.2017. (00:10)

Pomoć osobama s invaliditetom: Proširena definicija njegovatelja – bračni ili izvanbračni partneri, ali i druge osobe koje žive u zajedničkom kućanstvu s osobom s invaliditetom i o njoj vode brigu 24 sata, ostvarivat će status njegovatelja i primati naknadu od 2500 kuna mjesečno

14.11.2016. (00:08)

Odličan projekt

Zatvorenici rade rampe za osobe s invaliditetom

Projekt Slopey osmišljen je kao pomoć osobama s invaliditetom u Zagrebu, riječ je o postavljanju prijenosnih kosina u gradu i uklanjanju arhitektonskih barijera. Posebnost projekta je da kosine proizvode zatvorenici u kaznionici u Lipovici. U Zagrebu ih financira turistička zajednica, a pridruže li se i druge institucije, moglo bi ih biti u svim hrvatskim gradovima. HRT

18.10.2016. (15:04)

Šlampavost države: Osobe s invaliditetom ostaju bez asistenata

Natječaj za osiguravanje usluge osobne asistencije osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta financiran iz sredstava ESF-a bit će raspisan u posljednjem kvartalu 2016. godine kako je najavljeno iz MSPM-a kao provedbenoga tijela razine I.

Natječaj se najavljuje od početka 2016. godine svakoga mjeseca, a previđen mu je konačni rok za objavu bio mjesec lipanj prema okvirnome godišnjem kalendaru objave natječaja. Kalendar je toliko uokviren da se čini kako će okvirno obuhvatiti i slijedeću kalendarsku godinu.

Okvirno, to znači kako će oko 500 osoba s najtežim stupnjem i vrstom invaliditeta ostati bez osobnoga asistenta kao jedinstvenoga oblika podrške na nekoliko mjeseci, 3 do 4 mjeseca, prema riječima predstavnika MSPM-a. Vrijeme leti kada ste zdravi, samostalni, poslovno sposobni i zaposleni žitelji RH. Koliko sporije teče kada ste prepušteni sami sebi, a same sebe ne možete dovesti niti do kupaone, nije u sferi interesa užurbane države koja već godinu dana koketira imenima ministara i premještanjem istih iz fotelje u fotelju.

Do fotelje, one u vlastitome dnevnome boravku, ne može dosegnuti nitko od osoba kojima je osobna asistencija ruka i noga, koji su se bez ruke i noge ipak zaokružujući neka „nova“ imena i prezimena nadali kako će nešto krenuti nabolje.

I ponovno su rangirani kao posljednja i suvišna briga punoljetne države, članice EU. Država je to čija sustavna rješenja traju koliko i predizborne kampanje, a podrška najugroženijima se planira okvirno, onako bez drame jer je drama uvijek u tuđoj kući. Loptica je, kako možete pretpostaviti, odletjela iz MSPM-a prema provedbenome tijelu druge razine odnosno prema HZZ-u koje nadgleda implementaciju projekta, te je nadzirući provedbu okasnilo u svome radu za već poznatih 3-4 mjeseca. Budući su njihovi zaposlenici zatrpani projektima, te budući na hrvatskome tržištu rada nema nezaposlenih osoba, stanje je dakle alarmantno.

Unatoč potrebi u svrhu održivosti udruga koje skrbe o osobama s invaliditetom da još jedanput očijukamo s političkom elitom, savjest nam nalaže da kao predstavnici osoba s invaliditetom iznesemo samo činjenice i zauzmemo jedinstven i odgovoran stav. Upravo to i jeste svrha našega postojanja. I ništa drugo, i nitko drugi.

Hoćemo li i dalje zdravstvene i socijalne usluge financirati međusobnom solidarnošću građana, uzimajući 50 ili 100 kn svakome tko raspolaže vlastitom savjesti? Jer na Vašu ne možemo više apelirati?

14.12.2015. (09:48)

Slatke ideje

Čokolaterija Hedona – prvo socijalno poduzeće u Hrvatskoj

Maleni pogon čokolaterije Hedona iz Križevaca prvo je socijalno poduzeće u Hrvatskoj, koje zapošljava mlade osobe s invaliditetom. Pokrenula ju je 2013. Udruga osoba s invaliditetom Križevci na čelu s predsjednikom Petrom Gatarićem, dosad su rekordno proizveli 2000 čokolada i 600 bombonijera, a za budućnost imaju velike planove – proširiti pogon, ali i ni manje ni više nego zaposliti sve osobe s invaliditetom na križevačkom području. Hedonine čokolade naručuje i zagrebačka Esplanada. Ovdje sva prodajna mjesta u Hrvatskoj. Novi list