75 milijuna kuna za reciklažna dvorišta koja staro pretvaraju u novo - Monitor.hr
06.02.2017. (18:20)

Prvi korak u smjeru kružne ekonomije

75 milijuna kuna za reciklažna dvorišta koja staro pretvaraju u novo

U drugoj polovici godine Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost će raspisati dosad prvi natječaj za dodjelu EU sredstava svima koji su spremni graditi, odnosno otvarati tzv. centre za ponovnu uporabu. Riječ je o posebnoj vrsti reciklažnih dvorišta kakva u Europi postoje odavno, u kojima se skupljaju rabljeni tekstil, igračke, namještaj, knjige, kućanski aparati i ostalo, te se zatim popravljaju i prodaju po nižim cijenama. Osim što potiču kružnu ekonomiju i smanjuju količinu otpada, centri će zaposliti ljude koji dugo ne mogu pronaći posao ili pak osobe s invaliditetom, te beskućnike. U centre će se uložiti 75 milijuna kuna. Novi list


Slične vijesti

05.04.2016. (09:32)

A gdje ide taj otpad?

Zagreb: Postavljena prva dva mobilna reciklažna dvorišta, uskoro još tri

U Zagrebu su postavljena prva dva mobilna reciklažna dvorišta – u Brezovici i Trnju, a do kraja travnja otvorit će se i na Medveščaku, Črnomercu i Horvatovcu. Vrijednost investicije je 1,7 milijuna kuna. U dvorištima, bez naknade, primaju papir, metal, staklo, plastiku, odjeću, lijekove, baterije, električnu i elektroničku opremu. Radno vrijeme 6:30-20:00 radnim danom, a subotom 6:30-14:00. Monitor, Zagreb.hr

04.04.2016. (18:59)

U Zagrebu postavljena prva dva mobilna reciklažna dvorišta, uskoro još tri

U Zagrebu su u ponedjeljak postavljane prva dva mobilna reciklažna dvorišta – u Brezovici i Trnju, do kraja travnja trebala bi biti postavljena i na Medveščaku, Črnomercu i Horvatovcu, a vrijednost investicije na svih pet lokacija je 1,7 milijuna kuna.

U mobilnim reciklažnim dvorištima Zagrepčani će svakim radnim danom od 6,30 do 20 sati, a subotom od 6,30 do 14 sati, bez naknade, moći djelatniku predati otpad manjih količina i to do 30 različitih vrsta otpada, kao i neke vrste opasnog otpada: papir, karton, metal i metalnu ambalažu, staklo i staklenu ambalažu, ambalažu od plastike, odjeću i druge tekstilne predmete, jestiva ulja i masti, boje, ljepila, smole, deterdžente, lijekove, baterije, akumulatore, fluorescentne cijevi, zeleni otpad, električnu i elektroničku opremu…

Sve informacije gađani o tome mogu dobiti na brojevima telefona 614 64 77 ili na 072 500 400.

U mobilnim reciklažnim dvorištima se otpad koji su građani odvojili u kućanstvu privremeno skladišti i ne obrađuje. To znači da aktivnosti postupanja s otpadom ne završavaju u mobilnim reciklažnim dvorištima već podrazumijevaju češća pražnjenja i odvoz razvrstanih vrsta kojeg uporabljuju ovlaštene tvrtke.

Na svakoj lokaciji – u Brezovici i Trnju sada postoje dva kontejnera koja su potpuno samostalna što se tiče komunalnih priključaka (napajanje struje se vrši pomoću fotopanela te samostalne jedinice sa vodu i odvodnju). To su prenosive jedinice kontejnerskog tipa s mogućnošću otvaranja stranica, u kojima je prostor opremljen za prihvat i skladištenje raznih vrsta predsortiranog otpada. Imaju solarne module koji osiguravaju opskrbu električnom energijom, osobno računalo i vagu unutar kontejnera. Opremljena su sa sanitarnim čvorom, umivaonikom, aparatom za gašenje požara te ormarićem za prvu pomoć.

Mobilna reciklažna dvorišta su nadogradnja sustava odvojenog prikupljanja otpada, istaknuo je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je s predsjednicom Uprave Zagrebačkog holdinga Anom Stojić Deban i voditeljicom podružnice Čistoća Marinom Lovrečki, novinarima predstavio mobilna reciklažna dvorišta u Brezovici (Prigradska ulica III. odvojak) i Trnju (Folnegovićeva ulica).

Istaknuto je kako su to prva dva od ukupno pet koliko će ih do kraja travnja biti postavljeno diljem Zagreba u dogovoru s vijećima gradskih četvrti. Slijede mobilna reciklažna dvorišta na Medveščaku, Črnomercu i Horvatovcu.

“Dok Ministarstvo zaštite okoliša i prirode ne donese Plan za gospodarenje otpadom, mi ćemo raditi na tome da dižemo ekološku osviještenost i kulturu građana, to jest da se otpad počne odvajati u što većem intenzitetu. To ćemo postići mobilnim i fiksnim reciklažnim dvorištima te zelenima otocima”, rekao je Bandić. Najavio je da će u lipnju ponovno napraviti inventuru da vide što mogu napraviti kako bi sugrađanima “olakšali život i smanjili račune”.

“Recikliranje i oporaba su conditio sine qua non dok ne donesemo Plan za gospodarenje otpadom i ne napravimo Centar za gospodarenje otpadom kao treću sastavnicu Strategije gospodarenja otpadom”, poručio je zagrebački gradonačelnik.

Voditeljica Čistoće-podružnice Zagrebačkog holdinga Marina Lovrečki objasnila je kako “zakonska osnova” predviđa da se mobilna reciklažna dvorišta (mobilne jedinice) minimalno dva puta godišnje premještaju na drugu lokaciju. Njihova je osnovna prednost dostupnost građanima. “Mobilna reciklažna dvorišta napravili smo zato što postojeći Zakon za fiksno reciklažno dvorište traži građevinsku dozvolu”, kazala je Lovrečki.
Najavila je kako je u tijeku postupak javne nabave za ugovaranje radova za izgradnju fiksnog reciklažnog dvorišta u Svetoj Klari, te da je za fiksno reciklažno dvorište na području Peščenice, u Čulinečkoj ulici, u fazi izrada tehničke dokumentacije.