Brze i kratke - Monitor.hr
16.08.2022. (18:00)

Brze i kratke

  • Rusija tvrdi: Jutrošnja eksplozija u skladištu oružja na Krimu posljedica je “sabotaže”. (HRT)
  • Kineski digitalni divovi, uključujući Alibabu, Tencent i ByteDance, vlasnika TikToka, dostavili su regulatoru uvid u algoritme koje društvene mreže obično smatraju poslovnom tajnom jer su ključni za njihov uspjeh. Kineska uprava za kibernetički prostor (CAC) objavila je listu s opisima 30 algoritama i planira je redovito objavljivati kako bi suzbila zloupotrebu podataka. (Index)
  • Gazprom javlja da će ove zime podivljati cijene plina u Europi. (Index)
  • Putin optužio SAD: “Koriste narod Ukrajine kao topovsko meso” (HRT) Šojgu: Rusija nema potrebe koristiti nuklearno oružje u Ukrajini. (N1)
  • Godinu dana nakon dolaska talibana na vlast: Očaj, glad, nasilje u Afganistanu. Neki prodaju bubrege, a neki djecu. (HRT)
  • Pucnjava u SAD-u: Ozlijeđeno šest osoba, od kojih su četiri kritično. Pucnjava se dogodila kod bolnice Methodist Healthcare u Memphisu, u saveznoj državi Tennessee. (Index)
  • Salman Rushdie je budan, i dalje je u bolnici i u ponedjeljak je odgovarao na pitanja istražitelja. Rushdie je zadobio tri ubodne rane na vratu, četiri ubodne rane na trbuhu, ubodne rane u desno oko i prsni koš te razderotinu na desnom bedru, potvdio je istražitelj Jason Schmidt. (N1) Hrvatski P.E.N. centar osudio napad Salmana Rushdieja. (HRT)
  • Velik požar kod Vrpolja, u pomoć stigla i četiri kanadera. (N1)
  • Apsurdi propisa na granicama: 20 kg svježe ribe ili morskih plodova smije u Hrvatsku, ali niti jedna pašteta – ne. (N1)
  • HDZ-ov gradonačelnik u Njemačku vodio 10 članova gradske uprave i pet tamburaša: “Svi su oni sebi priskrbili dnevnice javnim novcem. Najam busa koštao je 30.000 kn” (Index)
  • Moldavija je 2019. uvela neobičnu, ali učinkovitu mjeru protiv pijanih vozača. Svi kojima je oduzeta vozačka dozvola zbog prometnog prekršaja mogu je otkupiti za 200 eura (prosječna plaća tamo je 270 eura). Učine li to, “kupili” su ulaznicu za specijalni korektivni program koji se sastoji od rada u bolnici – pomažu medicinskom osoblju u pružanju pomoći žrtvama prometnih nesreća – ili u mrtvačnici – rade sve poslove poput asistencija u obdukcijama ili pranja tijela. Nakon specijalnog programa vozači moraju opet položiti vozački ispit. Rezultati mjere su izvrsni: više od 600 vozača prošlo je kroz program, a dosad je zabilježen samo jedan slučaj ponavljanja istog prekršaja. (Buka)

Slične vijesti

Danas (15:00)

Brze i kratke

  • Istraživanje: Kina je u svijetu popularnija od SAD-a, prvi put u povijesti (Index)
  • Francuska legalizirala eutanaziju, usvojili zakon koji punoljetnim osobama s neizlječivim bolestima daje pravo na potpomognuto umiranje (Index)
  • Udruga Glas poduzetnika (UGP) je zatražila formiranje jedinstvenog i javno dostupnog portala koji bi omogućo transparentan prikaz trošenja javnog novca (N1)
  • Bob Dylan dolazi u Ljubljanu, u Arenu Stožice 9. studenog (Ravno do dna)
  • Objavljena satnica za 15. RockLive, idući tjedan u Koprivnici nastupaju Baby Lasagna, Zabranjeno pušenje, Kawasaki 3p, Mile Kekin, Bolesna braća, IDEM, Beetantone… (Muzika)
Danas (11:00)

Brze i kratke

  • Trump u govoru teško optužio Kinu za miješanje u izbore 2020. (Index)
  • U lipnju se po ugostiteljskim objektima jelo i pilo više nego prošle godine, pokazuju podaci Porezne uprave. Broj računa izdanih u kafićima i restoranima porastao je za 2,65 posto, a na hranu i piće potrošeno je čak 6,62 posto više. No, ugostitelji tvrde da su im restorani taj mjesec bili prazniji nego prošlih godina (Index)
  • Ima li SDP šanse dobiti glasove u BiH? Pecnik: Nisu tamo sve glasači HDZ-a. Kazaz: Ne mogu očekivati ikakav glas (N1)
  • Uber želi kupiti Glovo za 15 milijardi dolara (Poslovni)
  • Završni radovi na Sljemenu: Radovi na novoj žičari gotovi do jeseni, probni spust u rujnu, do zime spremno za posjetitelje (Dnevnik)
Jučer (23:00)

Brze i kratke

  • Opremljena dvotrećinskom većinom, vlada Petera Magyara brzo i radikalno mijenja mađarski Ustav. No obračun sa starim strukturama moći otvara i pitanja o vladavini prava (DW)
  • Hrvatska prvi put izmjerila mikroplastiku u vodi za piće, utvrđena prosječna koncentracija od 0,144 čestice prioritetnih polimera po litri (Index)
  • Ove jeseni oko 35.000 stanovnika Travnog, Utrina, Dugava, Hrelića i Jakuševca prvi put dobiva izravan pristup tramvajskoj mreži, a Zagreb nakon više desetljeća prvi put značajno je proširuje, pogledajte kako teku radovi (Index)
  • Bugarski turisti roštiljanjem na grčkoj plaži izazvali burne reakcije: “To više nije paradajz turizam, ovo je sasvim nova razina. Oni su otvorili svoj restoran nasred plaže” (N1)
  • Pogledajte trailer za najveći hrvatski povijesni spektakl – film “Posljednji rimski bog” – neispričana priča o Dioklecijanu (HRT)
  • Slavna manekenka Cara Delevingne ispisala povijest, prva je lezbijka na naslovnici Playboya (Jutarnji) (i podsjetila na neke sjajnije dane ovog ne više toliko popularnog časopisa)
Jučer (17:00)

Brze i kratke

  • Guardian: Ukrajinska 40-dnevna kampanja podrazumijeva koordinirane i intenzivne napade duboko unutar ruskog teritorija te na okupiranim područjima, s primarnim fokusom na uništavanje ključnih opskrbnih linija, vojnih ciljeva i naftne infrastrukture. Cilj je nanošenje teških ekonomskih gubitaka kroz onesposobljavanje rafinerija, izazivanje energetske krize te vršenje snažnog psihološkog i političkog pritiska na Kremlj
  • Srbija jedina nije potpisala Kijevsku deklaraciju u kojoj se, među ostalim, Rusija optužuje za agresiju na Ukrajinu i poziva da odmah okonča rat (Index)
  • Trump dobiva vlastitu kovanicu od jednog dolara, kritičari dovode u pitanje zakonitost (Poslovni)
  • Najveći donatori HDZ-a vlasnici tvrtki iz križevačkog kraja: Vlasnik građevinske tvrtke Radnik i jedan od naših najvećih stočara, zajedno uplatili 38 tisuća eura, više od trećine svih ostalih donatora (Index)
  • The Grand Tour se vraća bez Clarksona, Maya i Hammonda, emisiju će voditi Youtuberi (Index)
  • Thomas Tuchel i dalje će voditi englesku nogometnu reprezentaciju unatoč bolnom ispadanju u polufinalu Svjetskog prvenstva (tportal)
Jučer (11:00)

Brze i kratke

  • Zelenski smijenio ministra obrane, odluka naišla na neodobravanje: “U Moskvi otvaraju bocu vodke” (Jutarnji)
  • Plenković najavljuje kraj zlatnog doba i štednju pred izbore. Treba li mu vjerovati? Oko četiri petine državne potrošnje financira se iz poreza i doprinosa, dok ostatak dolazi iz europskih fondova, “budući gospodarski rast morat će biti sve manje oslonjen na javnu potrošnju i europske fondove, a sve više na privatne investicije, inovacije i povećanje produktivnosti” (Ideje)
  • Četvrtak donosi nestabilno jutro, sunčanije poslijepodne (HRT), temperature niže za desetak stupnjeva (N1)
  • Nižu se reakcije na poraz Engleske u polufinalu SP-a, svi komentiraju Tuchelov prelazak u defenzivu nakon vodećeg pogotka: “Hrvatskog trenera bi za ovo ispekli na ražnju” (Index), finale se igra u nedjelju od 21 sat, za treće mjesto u subotu od 23 sata, Argentina lovi četvrti naslov, Španjolcima je ovo drugo finale i druga prilika za naslov (tportal)
  • Index se prisjeća 2018., kada je na današnji dan održan spektakularan doček srebrnih Vatrenih iz Rusije
Prekjučer (23:00)

Brze i kratke

  • Sedam epizoda, devet sati, jedan ekspert: Jutarnji donosi serijal o Iranu s povjesničarem i radijskim urednikom Darijom Špelićem
  • Tonči Tadić: Kako to da se Vučić nije bojao Putina da bi otišao u Pariz, a Milanoviću je to problem? Jednom kad ovaj rat se završi, Europa će biti zahvalnija Ukrajini nego Ukrajina Europi (tportal)
  • Gotovo osam milijardi eura prihoda i 56.000 zaposlenih: ICT sektor raste, ali izazovi tek dolaze (tportal)
  • Drastično poskupljenje cigareta: Pušači će kutiju plaćati gotovo 12 eura, ali tamo do 2030. (Poslovni)
  • Toplinski val i suša spustili su vodostaj rijeke Rajne kod Kölna na 90 cm, daleko ispod uobičajenih tri metra (Jutarnji)
Prekjučer (17:00)

Brze i kratke

  • Europski čelnici stigli u Kijev na samit Ukrajina – Jugoistočna Europa, među njima i Plenković (tportal)
  • Infobip: Snažan rast prijevara pokrenutih umjetnom inteligencijom (HRT)
  • SP u nogometu zatvorit će Tom Cruise i brojne glazbene zvijezde (Nacional)
  • SDP-ov potpredsjednik sabora Jakšić za N1: Naše ankete pokazuju da ćemo pobijediti HDZ na izborima
  • Stiže kraj toplinskog vala: Vrijeme će i idućih dana ostati nestabilno, osobito u unutrašnjosti Hrvatske, gdje su i dalje mogući lokalno izraženiji pljuskovi praćeni grmljavinom (tportal, Jutarnji)
  • Matko Jelavić tvrdi da za pjesmu ‘Majko stara’ u Brešanovu filmu ‘Kako je počeo rat na mom otoku nisu riješena autorska prava ni naknada, zbog čega bi projekcija restauriranog filma na Pulskom filmskom festivalu mogla biti i posljednje javno prikazivanje (24 sata)
Prekjučer (11:00)

Brze i kratke

  • The Wall Street Journal: Kina se priprema za promjenu režima u Rusiji (Index)
  • Iranci gađali zemlje Zaljeva. Trump: Idući tjedan vam uništavamo mostove i elektrane (Index)
  • Reper  u Nepalu preuzeo vlast pa krenuo na korupciju: Osuđeno 16 ljudi, među njima ministri (Index)
  • Kamp Darija Šimića u Tisnom: kapacitet od deset kućica, odnosno trideset gostiju, nalazi se na atraktivnoj lokaciji, djeluje zapušteno, pusto i obraslo, sa samo jednim objektom. Bez turista i bez ikakvih kućica (mada, kako doznaje Slobodna Dalmacija, odnesene su nedavno)
  • Cinehill: Uz stotinjak filmova u Fužine stiže isto toliko festivalskih gostiju, otvorenje 21. srpnja (HRT)
Utorak (23:00)

Brze i kratke

  • Ovogodišnji pariški mimohod može se promatrati kao svojevrsna ‘ratna parada‘, demonstracija europske sile i jedinstva pred Vladimirom Putinom, ali i Donaldom Trumpom (Jutarnji)
  • USKOK pustio Darija Šimića na slobodu, sumnja se da mu je protupravno izdana dozvola za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu i rad kampa (Index)
  • Inicijativa ‘Stop betonizaciji Borovja’ skuplja potpise za peticiju protiv gradnje 11 zgrada na livadi, što bi moglo dovesti 1700 stanovnika, trakvu infrastrukturu, smatraju mještani, kvart nema (tportal)
  • Milanović odlikovao fizičara i nobelovca Johna Matthewa Martinisa, koji je hrvatskog porijekla, Veleredom kralja Dmitra Zvonimira s lentom i Danicom (Nacional)
  • Galerija Klovićevi dvori najavila bogatu jesensko-zimsku sezonu (HRT)
Utorak (17:00)

Brze i kratke

  • Rusija je bacila trotonsku bombu na grad. Širi se jeziva snimka (Index)
  • Microsoftove emisije CO2 skočile 25 posto, razlog brza ekspanzija podatkovnih centara namijenjenih oblaku i AI (Bug)
  • HPB izdao 150 milijuna eura obveznica, kamata 4,125% (Poslovni)
  • Preokret u glavnoj oporbenoj stranci: SDP izlazi na izbore u dijaspori (tportal)
  • Dinamo svoju novu europsku priču započinje u utorak, 21. srpnja, u 20 sati na Stockhorn Areni u švicarskom Thunu, prijenos na RTL-u (Magnet)
  • Transferi: Veznjak Gorice Iker Pozo (25) je pred transferom u moskovsku Rodinu. Dogovorena je odšteta od 1,9 milijuna eura s bonusima, Rudeš ozbiljno zainteresiran za Dejana Lovrena (Sportske)