'Čudo s Hudsona' - herojska priča koju nose Tom Hanks i Clint Eastwood - Monitor.hr
12.09.2016. (22:03)

‘Čudo s Hudsona’ – herojska priča koju nose Tom Hanks i Clint Eastwood

Termin ‘Čudo na Hudsonu’ skovan je za stvarni događaj iz januara 2009. godine kada je Chesley ‘Sully’ Sullenberg uspeo spustiti putnički avion Airbus US Airwaysa kojem su otkazala oba motora usled sudara sa jatom gusaka u reku Hudson između New Yorka i New Jerseya. Poenta čuda nije samo prinudno sletanje u vodu u jednoj od najgušće naseljenih zona na svetu, nego i to da su svih 155 putnika i članova posade preživeli i uspešno evakuirani. Kako se to na jednom mestu u filmu navodi, bila je to preko potrebna dobra vest za Ameriku upletenu u ratove kojima se nije nazirao kraj i pritisnutu ekonomskom krizom na svom vrhuncu. Posebno za New York i posebno što je uključivala avion.

Sullenberg je promptno proglašen za heroja, iako je on insistirao da je samo radio svoj posao i cela nacija mu je želela stisnuti ruku. Istini za volju, pored njegovog četrdesetogodišnjeg pilotskog iskustva, trezvenosti i sposobnosti da potraži alternativno rešenje, na tok događaja je presudno uticala sreća da su se u kratkom roku pojavili brodovi javnog prevoza i nadležne službe, te besprekorna organizacija i koordinacija gradskih vlasti. Međutim, nisu baš svi bili oduševljeni razvojem događaja: kompanija i nadležni organi su se zapitali ne bi li bilo logičnije vratiti se na aerodrom ili izabrati neki u okolini, pa time izbeći rizičan manevar i spasiti šta se spasiti da od aviona. Usledila je podrobna istraga, a isti mediji koji su čoveka izvikali za heroja bi vrlo lako mogli promeniti stranu i od njega napraviti hazardera koji je bespotrebno stavio ljudske živote na kocku. Pitanje za milion dolara glasi: kako od ukupno 208 sekundi incidenta (možda sve skupa 5 minuta leta) i oko pola sata akcije spasavanja napraviti dinamičan celovečernji film. Veteran Clint Eastwood je to uspešno rešio nesvakidašnjom i pametnom konstrukcijom u koju nije inkorporirao samo film katastrofe (preživljavanja) i korporativni (sudski) triler o istrazi koja je usledila, nego je ubacivao flashback momente, košmarne snove, melodramu, ‘reality check’ od kojeg je izgradio kontekst, kompjuterske simulacije, crni humor, ispipavao puls javnosti po tom pitanju, nošenje pojedinca sa novostečenom slavom, post-traumatski stres i krhkost sećanja na odluke donešene u deliću sekunde. Naravno, neki aspekti su urađeni bolje i detaljnije, neki slabije i površnije, ali uzevši sve u obzir, Sully je sa svojih 97 minuta trajanja izuzetno kompaktan i prilično dinamičan film. Još više od toga je hrabar i iskren, jer iako pripoveda zašećerenu istinitu priču, Eastwood ne preza od toga da bude otvoreno političan i kaže šta on smatra ispravnim i pristojnim.

Već sam početak filma je radikalan: iako nam je poznata priča iza događaja, Eastwood film počinje sa scenom aviona u niskom letu iznad New Yorka koji posle rizičnog manevra udara u zgradu. Ispostavlja se da je to košmarni san iskusnog pilota Sullyja (Hanks) koji će koliko sutradan zajedno sa kopilotom Skilesom (Eckhart) i članovima posade dati svoj iskaz pred tročlanom komisijom. Iako ga nacija smatra herojem, a komisija se divi njegovom podvigu spuštanja aviona u reku (ili ga makar smatra ludo srećnim da mu je to uspelo), preliminarni izračuni, pretpostavke i kompjuterske simulacije mu ne idu u prilog, sletanje u reku je možda bilo nepotrebno, i to ga dovodi u stresnu situaciju. Iz flashbackova na letačke početke i angažman u vojsci saznajemo da je Sully predan, posvećen i priseban pilot, a iz razgovora sa ženom (Linney) da njihova egzistencija još uvek ovisi o njegovom poslu koji može izgubiti.

Iskreno, to verovatno nije bilo potrebno. Sullyja ipak igra Tom Hanks, glumac koji je sinonim za sveameričkog heroja i koji u poslednje vreme bira uglavnom takve uloge (Captain Phillips, Bridge of Spies), pa mu možemo verovati na reč da mu je pilotska čast dovoljna motivacija. Međutim, Hanks ovde nije toliko u herojskom izdanju koliko u izdanju čoveka koji je tvrdo uveren da je samo radio svoj posao odgovorno i najbolje što je mogao. On je predivno ljudski smušen kao neko ko se susreće sa neočekivanom slavom, ko nespretno gostuje u medijima, kome ljudi na ulici čestitaju i kome u čast barmen u lokalnom baru (Rapaport) izmišlja grozan koktel. Sa druge strane, on je i pojedinac nateran da svoju čast brani pred birokratskim aparatom i da se bori za svoj profesionalni ugled i integritet. Uparen sa relaksiranijim i lagano komičnim Aaronom Eckhartom, Hanks briljira i uspeva da odigra svoju najkompleksniju ulogu u poslednje vreme.

Verovatno nije bilo potrebno neke scene ponavljati po nekoliko puta sa minimalnim varijacijama, ali upravo u tim varijacijama leži suptilnost Eastwoodovog pristupa u ispitivanju ispravnosti odluke pod naletom adrenalina i mogućnosti za prisebnost pri donošenju odluka u kriznim situacija. Kroz te varijacije, bilo da se radi o košmarima, sećanjima ili simulacijama, upoznajemo Sullyja kao običnog čoveka u neobičnoj situaciji, vrsnog profesionalca sposobnog za velika dela. Takođe upoznajemo sistem kao rigidan i bez poštovanja prema ljudima koji su se iskazali baš u takvim nepredviđenim situacijama. Istini za volju, baš u tim scenama letenja efekti su mogli biti bolji i uverljiviji, ali Eastwoodov fokus je očito bio na drugom mestu. Jednako tako, Sully nije primer savršenog korporativnog i procesnog trilera i tu se u režiji vidi koliko je kod Eastwooda došlo do zamora materijala usled starosti. Te scene jednostavno nisu napete, već deluju kao da pripadaju nekom drugom filmu, recimo televizijskoj doku-drami. Ali kao studija slučaja, individue i društva u određenom vremenskom trenutku, Sully je više nego uspešan film. Čak dovoljno dobar da Eastwoodu možemo oprostiti egomaniju posvete samom sebi (doduše, diskretno i samo na rubu jednog kadra). Naime, vidi se plakat za Gran Torino, Eastwoodov poslednji zaista veliki film, pa to čak ispada i pomalo ironično. Sully je dobar film širokog zamaha koji ipak nije veliki, iako pokušava. Zapravo, i ne mora biti. Kupujemo njegov heroizam i to nam je sasvim dovoljno. (7/10)

Filmski kritičar Marko Stojiljković porijeklom je iz Beograda, a živi i radi u Sloveniji. Pratite ga i na blogu Film na dan i Twitteru.


Slične vijesti

15.08.2023. (19:00)

Zbilja nabija komplekse

Clint Eastwood ne samo što glumi, režira i producira već je i skladao neke poznate filmske skladbe

Clint Eastwood's 10 Most Popular Movies, According to Letterboxd

Rođen 31. svibnja 1930. u San Franciscu, Clint Eastwood je isprva želio studirati teoriju glazbe i izdao je album ‘Cowboy Favorites’ 1959., kolekciju obrada, uključujući Colea Portera ‘Don’t Fence Me In’ i Boba Willsa ‘San Antonio Rose’ prije nego što se više posvetio glumi. Osim što je glumio, režirao i producirao brojne filmove, osnovao je i malu jazz etiketu Malpaso Records, također je skladao glazbu filmove ‘Djevojka od milijun dolara’, ‘Zastave naših očeva’, ‘Zbogom Grace’, ‘Zamjena’, ‘Život poslije života’, ‘J. Edgar’ i ‘Mistična rijeka’, zajedno s originalnom klavirskom glazbom za ‘Na vatrenoj liniji’. Slijedeći svoj jazz put, njegov najstariji sin, Kyle Eastwood, također je profesionalni jazz kontrabasist/bas gitarist i skladatelj, a i skladao je glazbu za očeve filmove. Tportal

08.09.2022. (07:45)

Clint Eastwood otkrio svoju ne toliko poznatu stranu u dokumentarcu o sačuvanju zaštićenih životinsjkih vrsta

25.06.2022. (09:00)

Asketa svoje vrste

Tri životna pravila Clinta Eastwooda kojih se striktno pridržava i u 93. godini

Eastwood je oduvijek znao puno o održavanju tjelesne forme. Dizao je utege već u dobi od 19 godina, a desetljećima kasnije zadržao je redovitu rutinu vježbanja te se uvelike usredotočio na svoju prehranu i ono što jede na dnevnoj bazi. Iako su mu dobre prehrambene navike pomogle da održi zdravlje do 90-ih, radi se o prilično restriktivnim pravilima i sigurno nisu za svakoga. Održava prehranu s niskim udjelom masti i visokim sadržajem proteina. Tjelesna masnoća mu je manja od 10 posto. Izbjegava šećer i alkohol. I zadnje, ne i najmanje važno – ne jede iz zadovoljstva, odnosno iz gastronomskog užitka. Index

27.11.2021. (17:30)

Antropološki optimist

Cry Macho: I tako je Clint Eastwood pod stare dane postao diznijevac

Zaista je teško poverovati da Eastwood postiže ono što bi najverovatnije uz mnogo krvi i znoja jedva uspeo da ostvari Joe Don Baker u punoj snazi sedamdesetih. Michael Cimino, Sam Peckinpah i Steve McQueen, ili bulumenta mlađih cinika ne bi nikad mogli da ponude ovako detinjastu postavku života u kojoj prelako pobeđuje dobrota. Ima nečeg naivnog u tome da je zlicu moguće preobratiti kao da lavu izvadiš trn iz šape… Da bi film bio zaista filmski, bilo bi potrebno valjda još najmanje 45 minuta peripetija i surovosti, ovako je čitav ugođaj televizičan, više za Fox-ove porodične filmiće „iz ruralne Amerike“, ili, možda, za jednu epizodu Matlocka. I tako, Eastwood je pod stare dane postao diznijevac. „Salaš u malom ritu“ prema ovom filmu deluje kao „Divlja horda“. A ipak je to Eastwood. On je odlučio, kao i u „Američkom snajperisti“ i u „Mazgi“, da ne zauzima stav. Kad bolje razmislim, ni u „Neoproštenom“ nije baš sve po JUS-u, Clint je reditelj sudbine i akcije, ne moralisanja. U njegovim filmovima je reč o tome da ne bežiš od sudbinskog poziva, a ne da ispravljaš krivu Drinu (ili razne drine). Ne pitaj Eastwooda „ko je u pravu“, zamoli ga da ti pomogne da automobil izguraš iz kaljuge, a on te neće pitati šta kriješ u gepeku. Lupiga

25.09.2021. (12:00)

Ali i dalje nije prestar za snimanje filmova

Cry Macho – starost se ne može izliječiti

Iako smo prenijeli već jednu recenziju novog filma Clinta Eastwooda, nije loše podijeliti još koju: Nećemo ga pamtiti kao jedno od najznačajnijih ostvarenja Eastwoodove redateljske karijere, ali možemo ga shvatiti kao lekciju koju smo možda već naučili, ali nam je nije teško još jednom odslušati. A ako bi možda film bio uvjerljiviji da je neki malo mlađi glumac odigrao naslovnu ulogu, kakva bi šteta bila da smo ostali bez prilike možda i posljednji put vidjeti Clinta kao protagonista. Rekao bi Oliver: “Vridilo je”. Ivan Laić za Ravno do dna.

23.09.2021. (19:30)

Posljednji Macho

Pavičić: Novi film Clinta Eastwooda ima mnogo problema

Scenarističkoj nesuptilnosti Eastwood je dodao i ponešto režijske: sporedni likovi su mu karikaturalno jednodimenzionalni, a nekim glumcima pušta previše glumatanja. Meksiko u filmu “Cry Macho” kao da postoji u dvije jednako stereotipne dimenzije: ili je kloaka nasilja i korupcije, ili ubava arkadija priprostih, plemenitih domorodaca. No ima poetičnih scena, lijepih emocionalnih mjesta, piše Jurica Pavičić. Jutarnji

07.08.2021. (00:30)

I dalje je totalno cool

Clint Eastwood snimio novi film

Holivudska legenda, glumac i redatelj Clint Eastwood ne miruje ni u 92. godini života. Upravo je objavljen trailer za njegov najnoviji film, Cry Macho. Osim što ga je režirao, Eastwood u njemu tumači i glavnu ulogu. Film u kina stiže 17. rujna. Super1

20.07.2021. (01:30)

It's not how old you are. It's how you are old.

Clint Eastwood (92) se oprašta od filmske karijere? Ne bih rekao

N1 tvrdi da se oprašta, ali niti jedan drugi medij nije zaključio isto iz ovog tvita dolje. A to i nije njegov verificirani Twitter profil. 🙂 Inače, Eastwood je pred dvije godine rekao da se ne namjerava povući tako skoro (Mirror). Upravo je, usprkos koroni, završio režiranje filma u kojem je i glumio – Cry Macho

26.02.2019. (11:30)

Deda mula

Novi film Clinta Eastwooda: Antropološki esej o puritanskoj Americi

Earl je inkarnacija eastwoodovskog starca koji prepoznaje i brani onaj ljudski faktor ideoloških predrasuda i svoju obitelj. Kad Earlov odnos s obitelji zapadne u krizu, a njegova kći Iris (glumi je Eastwoodova prava kći Alison) prekida bilo kakav odnos, Earl prelazi s onu stranu zakona na platnoj listi meksičkog kartela, operirajući između El Pasa i Chicaga – Dragan Rubeša za Novi list o novom filmu Clinta Eastwooda ‘Mula’ (‘The Mule’).

14.02.2019. (19:30)

Polimac o novom filmu Clinta Eastwooda (88) – Mula

Eastwood je ovdje superioran kao redatelj, vješto skakuće između humornog krimića i melodrame, a ne zaboravlja ni autorski štih. Nije tu sve baš uvjerljivo, no kad vidite holivudsku legendu u krupnom planu, spremni ste mu štošta oprostiti. Nije to dobro kao “Gran Torino”, ali je još uvijek za klasu iznad recentne američke produkcije – piše Nenad Polimac za Jutarnji.