Država sprema privatizaciju primarne zdravstvene zaštite - Monitor.hr
18.04.2015. (17:32)

Ugroženo zdravlje

Država sprema privatizaciju primarne zdravstvene zaštite

Primarna zdravstvena zaštita u Hrvatskoj s najavljenim izmjenama zakona o zdravstvenoj zaštiti i obaveznom zdravstvenom osiguranju u potpunosti bi se trebala privatizirati. Ova vijest izazvala je zabrinutost ravnatelja domova zdravlja koji smatraju da se ovakva odluka donosi ishitreno i ugrožava zdravlje građana. “Domovi zdravlja su tekovina ovog sustava i ovo je zapravo dokidanje Štampara na kojeg se vrlo često pozivamo”, poručuju. Novi list


Slične vijesti

Jučer (16:00)

Možda je u kolegama problem

Ljudi koji rade iz ureda žale se dvostruko više na zdravstvene probleme

Radnici koji moraju biti prisutni na radnom mjestu dvostruko se češće žale na zdravstvene tegobe poput iscrpljenosti ili opterećenosti od radnika koji rade od kuće. Poduzeća bi pod svaku cijenu trebala uzeti u obzir rezultate ove studije pri donošenju odluke o tomu treba li radnike koji rade od kuće prisiliti na povratak na radna mjesta. Nakon pandemije poslodavci su se vratili obvezi prisustva na radnom mjestu, pri čemu se mnogi služe modelom po kojem se 60 posto radnog vremena provodi na radnom mjestu, a 40 posto u kućnom uredu. Prema ispitivanju instituta Yougov, čak 47 posto ispitanih bi počelo tražiti novo radno mjesto u slučaju da im poslodavac zabrani rad od kuće. tportal

10.05. (16:00)

Gume opasnih namjera

Stručnjaci upozoravaju da je prašina iz istrošenih guma ekološki i zdravstveni rizik, nadmašujući učinke ostalih plastičnih materijala

Naglašavaju opasnost od udisanja ove prašine, koja sadrži širok spektar kemijskih spojeva. Naime, jedan od aditiva koji se koristi u proizvodnji guma dovodi do smrti riba u rijekama, a štetni elementi često završavaju na našim stolovima – biljke ih apsorbiraju poput spužve. Zato znanstvenici potiču vlasti na ograničenje toksičnih aditiva i promicanje održivijih alternativa. Njihovi prijedlozi uključuju bolje filtre u vozilima i infrastrukturne promjene. (Revija HAK)

08.05. (09:00)

“Predlažem da uklonite muhu i popijete vino. Ako želite dodatne proteine, možete čak i progutati muhu”

Muha u piću: Treba li se brinuti? Stručnjaci ističu da je rizik od infekcije nizak

Kada muha završi u vašem piću, dilema je velika: ukloniti je i popiti ili zatražiti novo? Stručnjaci ističu da, iako muhe mogu prenositi bakterije poput E. coli ili Salmonelle, rizik od infekcije je nizak. Primrose Freestone s University of Leicester navodi da su vino i alkoholna pića manje podložna infekcijama, dok je rizik kod bezalkoholnih pića minimalan. I zato većina stručnjaka preporučuje jednostavno uklanjanje muhe i nastavak konzumacije. (N1)

27.04. (12:00)

Nema ničeg slatkog u ovoj bolesti

Inzulinska rezistencija: Jedan je od vodećih čimbenika rizika za razvoj dijabetes tipa 2, gestacijskog dijabetesa i predijabetesa

Stanje je to prilikom kojeg u organizmu slabi učinak inzulina pa mišići, masti i jetra ne mogu za energiju koristiti glukozu iz krvi te se mora proizvoditi više inzulina u gušterači, a razina šećera u krvi se s vremenom povećava. Inzulinsku rezistenciju najlakše je prepoznati kroz rezultate krvne pretrage. Pretraga će tako pokazati smanjenu razinu dobrog kolesterola, dok će loš biti povišen, razina glukoze u krvi natašte može biti iznad 100 mg/dL, dok će razina triglicerida biti povišena. Osim laboratorijskih pokazatelja, razni simptomi koji ukazuju na inzulinsku rezistenciju su još i: povišen krvni tlak, pojačana žeđ, često mokrenje, pojačana glad, nekontrolirano debljanje i nakupljanje masnih naslaga oko trbuha, glavobolja, sporo zacjeljivanje rana i zamagljen vid. Uravnotežena i zdrava prehrana te gubitak težine najbolji su alat u borbi protiv inzulinske rezistencije. (HRT)

24.04. (15:00)

Matematičke pripreme za ljeto su krenule

Proteini su važni za obnovu mišića, metabolizam i poticanje osjećaja sitosti

Unesena količina proteina može imati značajnu ulogu u gubitku kilograma. Kad je u pitanju konkretna količina proteina, stručnjaci govore da to ovisi o više faktora. Tako dob, spol, mišićna masa, razina aktivnosti i cjelokupno zdravlje imaju ulogu u određivanju količine potrebnih proteina. Ipak, stručnjaci ističu da je, za one koji žele smršavjeti, dnevna preporuka unos između 1,2 do 1,6 grama proteina po kilogramu tjelesne težine. Na konkretnom primjeru, osoba koja teži 68 kilograma, dnevno mora unijeti od 82 do 109 grama proteina. Osim proteina, treba osigurati dovoljan unos zdravih masti i ugljikohidrata te povećati unos vode. (Index)

22.04. (21:00)

Probaj, ništa loše ti se neće dogoditi

Povremeni post – pomaže u mršavljenju te mijenja moždane funkcije

Pretilost je globalni zdravstveni problem, a prema WHO, više od 1.9 milijardi odraslih osoba u svijetu ima prekomjernu tjelesnu težinu, a više od 650 milijuna je pretilo. Znanstvenici posljednjih godina sve više istražuju dijetu popularnu pod nazivom povremeni post (intermittent fasting). Povremeni post je prehrambeni režim u kojem se razdoblja posta i unosa hrane izmjenjuju na razne načine. Istraživanje provedeno tijekom 62 dana na 25 dobrovoljaca s dijagnozom pretilosti je pokazalo da povremeni post pomaže u mršavljenju te mijenja moždane funkcije i crijevni mikrobiom. Najzanimljivije je što su se promjene u moždanoj aktivnosti odigrale u regijama koje su važne u regulaciji apetita i ovisnosti. Znanstvenici smatraju da bi specifičan utjecaj na određene dijelove mozga mogao biti koristan u kontroli unosa hrane. (Index)

22.04. (16:00)

What is a fish's favorite game? Salmon says!

Losos je najzdravija riba, puna proteina, vitamina i minerala

Meso lososa obiluje proteinima, pa tako na 100 grama spremljenog lososa dolazi 22 grama proteina. Osim toga, prepun je i aminokiselinama te pomaže u održavanju zdravlja zglobova i pravilno funkcioniranje probavnog trakta. Osim toga, sudjeluje u regulaciji inzulina. Od vitamina, prepun je vitamina B, C i E te selena, fosfora, željeza, cinka i magnezija. Konzumacija mesa lososa dobra je za živčani sustav i mozak, srce i krvne žile, mišiće i koštanozglobni sustav. Dobar je za zdravlje očiju, kože i kose te zdrav metabolizam. Uz losos, na popisu zdravih riba našle su se i sardine, inćuni, som, bakalar, pastrva i oslić. (N1)

20.04. (00:00)

Za doručak voćna salata, uz ručak salata s povrćem s popisa, i dogurat ću do stote

Deset najboljih voća i povrća za dugovječnost

Na to kako starimo utječu genetika, okoliš, stres, pušenje i prehrana. Neki su čimbenici izvan naše kontrole, ali možemo se usredotočiti na hranu i piće kako bismo poboljšali svoju dugovječnost. Donosimo popis voća i povrća za koje stručnjaci ističu da dokazano mogu usporiti starenje i poboljšati ukupnu dugovječnost:
1. Crveni kupus, za koji stručnjaci kažu da je jedno od najboljeg povrća za dugovječnost.
2. Gljive, koje su izvor antioksidansa koji pomažu u zaštiti stanica od oštećenja i smanjuju upalu.
3. Borovnice, koje su na glasu kao superhrana mogu poboljšati zdravlje.
4. Brokula, puna vlakana, vitamina i željeza smanjuje rizik od kroničnih bolesti srca i raka.
5. Cikla, kao riznica hranjivih tvari, daje zaštitu od oksidativnog stresa i kroničnih bolesti.
6. Mango, koji je prepun vitamina koji igraju ključnu ulogu u funkciji imunološkog sustava i zdravlju kože može doprinijeti očuvanju zdravlja.
7. Avokado je bogat vlaknima i može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti i poboljšati zdravlje crijeva. Osim toga, pomaže u smanjenju rizika od neurodegenerativnih bolesti poput Parkinsonove, Alzheimerove i demencije.
8. Špinat može pomoći u snižavanju krvnog tlaka zbog viših razina kalija. Svakodnevno jedenje špinata pomaže u povećanju razine luteina, što može izravno pomoći u smanjenju rizika od makularne degeneracije – stanja očiju povezanog sa starenjem.
9. Kelj sa svojim hranjivim tvarima također pomaže u zdravom starenju.
10. Jagode pomažu kod područja kognitivnog pada povezanog sa starenjem, poput pamćenja, a jagoda u prahu može poboljšati pamćenje i simptome depresije kod nekih sredovječnih muškaraca i žena. (N1)

19.04. (09:00)

Bijes je normalna emocija, ali ne mora vas kontrolirati

Koraci za suzbijanje bijesa: Zapiši, razgovaraj, vježbaj

Bijes je normalna ljudska emocija, ali može biti opasna i destruktivna ako se ne kontrolira na zdrav način. Savjeti kako se s bijesom nositi na zdrav način:
1. Napišite svoje osjećaje i, nakon što emocije prenesete na papir, uništite zapise. Sam čin uništavanja zapisanog daje osjećaj oslobođenja od bijesa.
2. Razgovarajte o svom bijesu s nekim kome vjerujete. To može biti prijatelj, član obitelji ili stručna osoba.
3. Vježbajte, jer fizička aktivnost može pomoći u oslobađanju nakupljene energije i napetosti.
4. Naučite neke tehnike opuštanja (duboko disanje, meditacija, joga).
5. Potražite stručnu pomoć, ako je osjećaj bijesa van kontrole. (Svijet kulture)

17.04. (19:00)

I njima je sezona

Šparoge: Moćan afrodizijak spreman za branje

Ožujak i travanj označavaju vrhunac sezone šparoga, povrća poznatog po ljekovitim svojstvima i tituli moćnog afrodizijaka. Unatoč potrebi za dozvolom za branje, šparoge su dostupne na tržnicama i u trgovinama. Osim što su ukusne u raznim jelima, šparoge su bogate vitaminima i nutrijentima korisnim za zdravlje. Šparoge se preporučuju za ravnotežu crijevnog mikrobioma i zdravlje probave. Njihov sastav potiče zdrav libido kod muškaraca i žena, te su povezane s prevencijom određenih vrsta raka. (Green)