Uz više od stotinu filmova sa svih strana svijeta koje će 13. izdanje Zagreb Film Festivala donijeti u hrvatsku metropolu od 14. do 22. studenog, i ove godine paralelno će se odvijati i program Industrija, koja svojim posjetiteljima nudi mnoštvo prilika da upoznaju i iz “prve ruke” doznaju više o iskustvima brojnih renomiranih filmaša.
Četvrto izdanje ovog programa čiji su sadržaji namijenjeni kako filmskim profesionalcima, tako i svim entuzijastima zainteresiranima za različite aspekte stvaranja “sedme umjetnosti”, donijet će niz edukativnih sadržaja: scenaristička radionica Moj prvi scenarij i ove će godine okupiti šest novih polaznika koji će pod mentorstvom script doctora (Srđana Koljevića i Pjera Žalice) razvijati svoje debitantske scenarističke projekte za dugometražni film, dok će osnovnoškolci ponovno svladavati (teorijski i praktično) osnove igranog filma na Filmskoj stvaraonici Žute Bibijade by RBA.
Masterclass predavanja na Akademiji dramske umjetnosti održat će dvoje članova ovogodišnjeg žirija za dugometražni program, redateljica Jessica Woodworth i producent Christoph Thoke, te danski filmski montažer Jesper Osmund koji će s publikom ZFF-a podijeliti svoje četvrtstoljetno iskustvo u filmskoj (post)produkciji. Osmund će održati i Rought Cut radionicu za prethodno selektirane domaće dokumentarne projekte. Američko-belgijska redateljica Jessica Woodworth na predavanju će govoriti o nastanku svog filma Khadak (koji će se i prikazati u sklopu predavanja), snimljenim u Mongoliji s lokalnim stanovnicima kao glumcima i nagrađenim priznanjem za najbolje debitantsko ostvarenje na Mostri 2006. O filmskim koprodukcijama govorit će Christoph Thoke, koproducent islandskog filma O konjima i ljudima, lanjskog dobitnika Posebnog priznanja ZFF-ovog žirija (koji će biti prikazan uoči predavanja). Thoke je koproducirao i filmove kao što su Lornina šutnja braće Dardenne ili pak Tropska bolest Apichatponga Weerasethakula. U sklopu programa PLUS, namijenjenog srednjoškolcima, nizozemska redateljica i glumica Tamar van den Dop, nakon projekcije njezinog filma Supernova, s mladom će publikom podijeliti razmišljanja o motivacijama za odlazak u kino, uz razgovor o vlastitom iskustvu snimanja filma upravo za publiku ovog uzrasta.
Povodom desete obljetnice domaćeg kratkometražnog programa Kockice, u fokusu nekoliko ZFF-ovih programa bit će kratki metar. Na panelu o plasmanu i distribuciji kratkometražnog filma sudjelovat će Laurence Raymond (menadžerica kratkih filmova iz programa Directors’ Fortnight Međunarodnog filmskog festivala u Cannesu), Salette Ramalho (jedna od direktorica portugalskog Curtas Vila do Conde Film Festivala, jednog od najznačajnijih festivala posvećenih kratkometražnom filmu), Mario Kozina iz Hrvatskog audiovizualnog centra te direktor ZFF-a, Boris T. Matić. Selekcija filmova iz programa Directors’ Fortnight i Curtas Vila do Conde Film Festivala prikazat će se na posebnim projekcijama u Dokukinu KIC. Novi kratkometražni filmovi rumunjskih redatelja čija smo prethodna ostvarenja gledali u glavnom programu ZFF-a ranijih godina, prikazat će se u okviru programa Ponovno s nama: Rumunjska. Među autorima je i dvostruki lauerat ZFF-a, Radu Jude, danas svjetski renomirani redatelj Cristi Puiu (čiji je film Kava i cigarete pobjedio u kratkometražnoj konkurenciji na 2. ZFF-u), te Andrei Cretulescu, lani nagrađen Zlatnim kolicima za svoj kratki film Kowalski.
U suradnji s Hrvatskim audiovizualnim centrom predstavit će se poljska Wajda Film School, odnosno intenzivan program EKRAN+, 22-dnevni program razvoja filmskih projekata namijenjen filmskim profesionalcima, prvenstveno redateljima i redateljima/scenaristima. Polaznici počinju s analizom odabranih scena, nakon čega slijede preinake scenarija, odabir glumaca, snimanje, montaža i naposljetku analiza snimljene scene. EKRAN+ pruža pomoć pri svakoj etapi predprodukcije, produkcije i postprodukcije, uz mentorsku pomoć iskusnih filmskih redatelja.
Nastavljaju se i već ranije započete suradnje sa Sarajevo Film Festivalom i programom film.factory Sarajevske filmske akademije te će se i ove godine moći vidjeti kratkometražna produkcija nastala u okviru njihovih obrazovnih programa. U suradnji s Kino Mediteranom, projektom revitalizacije kino programa u Dalmaciji, na ZFF-u će domaću premijeru imati film Druga majka, brazilski kandidat za Oscara i dobitnik Posebne nagrade žirija na Sundanceu.
Program Industrije ove godine uključuje i dvije publicističke promocije: domaćoj publici predstavit će se prvi hrvatski scenaristički priručnik Napiši scenarij koji autorski potpisuje dr.sc. Jasmina Kallay. Priručnik obuhvaća osnovna područja pisanja scenarija, a realizira se u okviru djelatnosti Palunka, scenarističke edukativne plaftorme pri Hrvatskom filmskom savezu. Jedan od najaktivnijih domaćih filmskih kritičara, Marko Njegić, predstavit će svoj zbornik pod nazivom FILMoteka koji okuplja dio njegovih brojnih filmskih osvrta.