23/02/2025 - Monitor.hr
23.02. (23:00)

Dotad samo sjedi i gledaj

Starešina: Ukrajinski mirovni proces za Europu je prilika da s pomoću njega izgradi svoju obranu

Postavljanjem formata pregovora na razinu Trump – Putin američki predsjednik u prvoj fazi nastoji izbjeći Kinu kao aktera i odvojiti Putina od Xija. Pa i zato, a ne samo zbog ega, ne može sa sobom voditi EU za ruku. I ne može se obraćati Putinu s ‘huljo zločinačka‘. Trebali bi se podsjetiti da svi mirovni pregovori počinju od vojnog odnosa snaga na terenu. Osim što si je postavio imperativ završetka rusko-ukrajinskog rata, zbog svoje i američke buduće uloge u svijetu ne smije si dopustiti da taj dogovor izgleda kao američka izdaja Ukrajine i Europe. Američki nacionalni interesi i Trumpov ego, nažalost, najveća su europska uzdanica u tom procesu. I to je odraz aktualne europske obrambene (ne)moći. Tako jednostavno i tako otužno. Višnja Starešina za Lider.

23.02. (23:00)

Povijest po potrebi

Vladavina kralja Tomislava temeljena je više na mitovima nego na istini

Prema školskim udžbenicima, Tomislav je vladao od 910. do 928. godine, a kralj je postao 925. Pobijedio je Mađare i bugarskog cara Simeona u Bosni, a njegova vlast obuhvaćala je Slavoniju i veliki dio današnje Bosne i Hercegovine. No, mnogi od tih podataka su upitni i teško dokazivi. Iako o Tomislavu nema mnogo pouzdanih podataka, povjesničari se slažu da je zaista postojao. Njegovo ime spominje papa Ivan X. u spisima o crkvenom saboru u Splitu 925. godine, nazivajući ga kraljem. To je glavni razlog zbog kojeg se ta godina uzima kao godina njegove krunidbe iako ne postoji konkretan dokaz o samom činu krunidbe. Da je okrunjen na Duvanjskom polju potječe od Ivana Kukuljevića Sakcinskog, koji je to iščitao iz Ljetopisa popa Dukljanina. No, on spominje nekog Svatopluka. Valja uzeti u obzir kako su se u to doba koristili mitovi iz naše povijesti kako bi pobudili nacionalnu svijest. Index iz rubrike “dogodilo se na današnji dan” (ako se uopće dogodilo).

23.02. (22:36)

Sponzorirana vijest

Radionica “Uvod u umjetnu inteligenciju za djecu”

Prijave otvorene: 25.2.2025. 11:00 – 13:00
BESPLATNA radionica “Uvod u umjetnu inteligenciju za djecu”
Knjižnica Mihaela Šiloboda Sveta Nedelja
  • Što je umjetna inteligencija i kako je koristimo?
  • Kako računala “uče” i donose odluke?
  • Kreativne i zabavne aktivnosti uz AI alate!
Ne propustite priliku da vaši mali istraživači zavire u svijet budućnosti i nauče kako tehnologija može biti zabavna i korisna! 🚀
23.02. (22:00)

Brze i kratke

  • Trump ne odustaje: ‘Ljudi na Grenlandu nisu zadovoljni Danskom. Bit će naš’ (Nacional)
  • Objavljeni prvi rezultati izbora u Njemačkoj: CDU odnosi pobjedu s 29 posto, drugi AfD koji upisuje povijesni uspjeh, 19,5 posto, slijede SPD i Zeleni (Index)
  • Papa je poslao poruku iz bolničkog kreveta: Napisao je da nastavlja s liječenjem te da liječnici u bolnici Gemelli imaju njegovo puno povjerenje, spomenuo i rat u Ukrajini koji sutra ulazi u treću godinu (Index), novi podaci: i dalje je kritično, ima blago zatajenje bubrega (tportal)
  • Božinović kaže da je Hrvatska najsigurnija zemlja u EU-u, prema podacima Eurostata (N1)
  • Stručnjaci sasjekli spomenik žrtvama korone u Zagrebu: ‘Notorni diletantizam na svim razinama’ (tportal)
  • Hrvatska na udaru hladnog vala: Još kratko proljetno vrijeme, a onda nagla promjena – očekuje se da bi s dolaskom nove ciklone početkom ožujka moglo doći do značajnog pada temperatura, a snijeg bi mogao padati na nižim nadmorskim visinama (N1, Večernji list)
23.02. (21:00)

Robinson i romantik!

Bijeg od civilizacije i sretan život u divljini, priča Nikole Borića kod Stankovića

Nekad uspješni atletski trener iz Zaprešića koji je prije desetak godina gradski način života zamijenio životom u šumi, u skromnoj kućici od prirodnih materijala, daleko od civilizacije. Snimio ga je i poznati dokumentarist Ben Fogle. Živio je u Turskoj i Etiopiji gdje je radio s vrhunskim sportašima (kao i u Hrvatskoj), nakon čega je došao na ideju na ovakav način života. Tražio je idealnu lokaciju prema svojim željama po cijelom svijetu da bi je našao ovdje, u šumi kod Orahovice. Nema ni zdravstveno ni mirovinsko osiguranje, a trenutačno završava kuću od blata i slame. Smatra da za život trebaju tri stvari: voda, hrana i sklonište. Smatra kao je velika prevara sustava koji te tjera da budeš njegov rob od samog rođenja. Ima i suprugu koja radi u školi. On za to vrijeme osigurava hranu, vodu i energente. Žive u sklopu sela sa 6 stanovnika, gdje organiziraju radionice i predavanja. HRT

23.02. (20:00)

Šutnja smrdi više od smeća

Beck: Nečista savjest je baš poput ilegalnog odlaganja toksičnog otpada

Nemoguće je da baš nitko iz policije i politike nije primijetio tolike šlepere, rad bez dozvola, rasipavanje samljevene plastike po okolišu, davanje lažne dokumentacije inspekciji, angažiranje šofera i bagerista, zatrpavanje otpada zemljom i šljunkom. Kad bi se to moglo raditi neprimijećeno, onda bismo mogli posumnjati i da su nam strane sile postavile 35.000 tona eksploziva na raznim mjestima. Šutnja se javila i kao hrvatska tema otkad je film „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ dobio u Cannesu Zlatnu palmu te nagradu EFA u Luzernu, a možda još dobije i Oscara. U tom kratkom filmu je potresno prikazan čin iznimne hrabrosti Tome Buzova, i film nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Nekada bi takve ljude nazivali izdajicama, ali danas to nije politički korektno. No mislim da nije prejako nazvati izdajicama ljude koji švercaju tuđi toksični otpad i za novac truju svoje susjede i sunarodnjake. Boris Beck za Večernji (i nešto besplatnije za Narod).

23.02. (19:00)

Samo za društveni efekt

Može li pivo zamijeniti izotonik nakon treninga? Samo ako želite biti žedni

Iako se pivo često doživljava kao zaslužena nagrada nakon fizičkog napora, ono ne može zamijeniti izotonične napitke u svrhu oporavka. Stručnjaci objašnjavaju da pivo sadrži vodu, ugljikohidrate i elektrolite, ali u manjim količinama nego izotonici. Štoviše, alkohol djeluje diuretički, potiče gubitak tekućine i usporava oporavak mišića. S druge strane, izotonični napitci imaju optimalan omjer elektrolita i ugljikohidrata koji omogućavaju bržu rehidraciju i obnovu mišićnog glikogena.

Bezalkoholno pivo može imati neke prednosti zbog polifenola, ali ni ono ne nadmašuje specijalizirane sportske napitke. Zaključak? Pivo može biti dio društvenog opuštanja nakon treninga, ali za pravi oporavak bolje je prvo posegnuti za izotoničnim napitkom – ili barem vodom. Agroklub

23.02. (18:29)

SpaceX-ova baza Starbase u Teksasu dobit će status grada

23.02. (18:00)

Logo ti, logo ja, logo svi – al’ samo rijetki znaju zašto

Kako su nastali logotipi poznatih marki, od BMW-a, Mercedesa, Ferrarija, Cadillaca…

  •  BMW – Inspiriran bavarskom zastavom, ali raspored boja obrnut zbog zakona koji je štitio pokrajinski amblem. Legenda o propelerima dolazi kasnije.
  • Mercedes-Benz – Trokraka zvijezda simbolizira motore koji dominiraju kopnom, morem i zrakom. AMG logo sadrži dijelove motora i grb grada Affalterbacha.
  • Cadillac – Preuzet iz obiteljskog grba francuskog istraživača Antoinea de la Motte Cadillaca, osnivača Detroita. Mitske patke na starom logotipu predstavljale su beskonačan let.
  • Maserati – Inspiriran Neptunovim kipom u Bologni. Trozubac simbolizira snagu, mudrost i moć nad konjima.
  • Ferrari – Crni propinjući konj preuzet s aviona talijanskog ratnog heroja Francesca Barrace. Pozadina je žuta u čast Modeni.
  • Audi – Četiri prstena predstavljaju spajanje marki Audi, Horch, DKW i Wanderer.
  • Bugatti – Crvena boja simbolizira strast i snagu, a crvene točkice unutar bijelog ruba imaju nejasno značenje – od sigurnosnih žica do bisera

Forbes

23.02. (17:00)

S njim možeš u 'Povratak u budućnost'

Predstavljen prvi potpuno funkcionalni leteći automobil koji može i voziti i letjeti

Kalifornijski startup Alef Aeronautics uspješno je demonstrirao prvi potpuno funkcionalni leteći automobil koji može voziti cestom i okomito poletjeti. Tvrtka je objavila videozapis koji prikazuje kako njihov prototip Alef Model Zero prelazi iz vožnje po cesti u let, što odmah priziva sjećanja na filmove i romane u kojima su isto tako letjeli automobili. Model A ima domet cestovne vožnje od 322 kilometra i leta od 177 kilometara, s početnom cijenom od 300.000 dolara, koja uključuje balistički padobran – za slučaj da let završi prije planiranog slijetanja. Model Z, planiran za 2035. godinu, bit će dostupan po znatno pristupačnijoj cijeni od 35.000 dolara. Autonet

23.02. (16:00)

Brze i kratke

  • Kotromanović o Zelenskom: po meni je potpuno pogrešno što je uopće izabran za predsjednika jedne zemlje, on je sazrio u zadnje tri godine, ali neki ozbiljniji političar bi reagirao čim ti susjed parkira 150 tisuća vojnika uz granicu, njega je prva granata probudila u krevetu (tportal)
  • Izbori su u Njemačkoj. AfD očekuje povijesni uspjeh, Musk im dao podršku (Index)
  • Jedna od najvećih napuštenih zgrada Europe, bivši kongresni centar u zapadnom Berlinu ide u obnovu, ali ‘tihi ubojica’ prijeti – samo uklanjanje azbesta moglo bi koštati 400 milijuna eura (tportal)
  • Najiskusniji hrvatski diplomat i dosadašnji veleposlanik pri UN-u, Ivan Šimonović je razriješen: s te pozicije odlazi jer je imenovan članom Komisije za ljudska prava UN-a (Jutarnji)
  • Warren Buffett gomila gotovinu, nitko ne zna zašto: Pojavilo se nekoliko teorija – strah od precijenjenog tržišta i nestabilne ekonomije, moguća priprema za njegovog nasljednika u poslovanju i fokus na japanske trgovačke kuće (tportal)
23.02. (15:00)

Kad auspuh postane punjač

Uspješan projekt: Proizveli su električnu energiju od topline ispušnih plinova…

Oko 40% energije gubi se kroz ispušnu cijev vozila, što postavlja pitanje: što ako bismo mogli povratiti dio te izgubljene energije? Zanstvenici s Odjela za strojarstvo na Državnom sveučilištu Pennsylvania razvili su inovativni uređaj koji pretvara otpadnu toplinu iz ispušne cijevi u električnu energiju. Tim predvođen Rabeyom Bosry Smrit uspio je proizvesti oko 40 vata električne energije iz ispušne cijevi automobila, dovoljno za napajanje žarulje. Primjenom na veća vozila, poput helikoptera, kažu da bi se moglo dobiti do tri puta više energije. Osim toga, znanstvenici napominju da je ova tehnologija posebno obećavajuća za poboljšanje operativne učinkovitosti i dometa različitih vrsta vozila. U budućnosti bi se ti uređaji mogli integrirati u automobile za napajanje pomoćnih sustava kao što su, na primjer, svjetla, senzori ili infotainment. Revija HAK

23.02. (14:00)

Alkohol, alkohol, za veselje i za bol

Rakija kao narodni lijek: Ne ubija viruse i ne liječi infekcije, ali je dobra za masažu

Iako se rakija često preporučuje kao narodni lijek za prehladu i grlobolju, liječnici upozoravaju da nema znanstvenih dokaza koji bi potvrdili njezinu učinkovitost. Umjesto liječenja, može izazvati dehidraciju, iritirati sluznicu i oslabiti imunološki sustav. Stručnjaci savjetuju osloniti se na provjerene metode poput hidratacije, odmora, meda, pastila i lijekova za snižavanje temperature. Ako već posežete za rakijom, bolje ju je koristiti izvana – za masažu kod povišene temperature nego za „liječenje“ iznutra. Agroklub

23.02. (13:00)

Vrijedno 10 nominacija, ali ipak manje samih Oscara

Picula: Najbolja stvar u ‘Brutalistu’ je – brutalizam… Veliki favorit Oscara ipak pada na emocijama

Corbet je nesumnjivo darovit i vizualno iznimno pismen redatelj koji već od prvih kadrova ‘Brutalista’ potvrđuje da uspješno vlada ne samo filmskim prostorom, nego i metaforama koje provlači kroz cijeli rad. Premda traje više od tri i pol sata, ovoliko trajanje nije zamorno, dapače, no sam je film neujednačen. Njegova druga polovica u kojoj se uvode novi likovi, a odnosi među postojećima doživljavaju kulminaciju, otkrivaju da je temeljna karakterizacija plošna. Sve se manje-više svodi na klišeje, te se u biti teško emotivno povezati s likovima neovisno o osjećajima koje ih pokreću. Pritom Adrien Brody kao László djeluje kao da reprizira svoju, Oscarom nagrađenu glavnu ulogu u filmu ‘Pijanist’ Romana Polanskog, mada i njegova ‘repriza’ djeluje snažno i suvereno. Boško Picula za tportal

23.02. (12:00)

Spektar boja sve širi: Dugina statistika u porastu

9,3% Amerikanaca identificira se kao LGBTQ+, više nego ikada prije

Ovo otkriće predstavlja povećanje od više od 1 postotnog boda u odnosu na procjenu iz 2023. Udio populacije koja se identificira kao lezbijka, gay, biseksualna, transrodna ili neheteroseksualna gotovo se udvostručio od 2020. i skočio je s 3,5% od 2012., kada ga je prvi put izmjerio Gallup, analitička i savjetodavna tvrtka sa sjedištem u Washingtonu, DC Porast ima veze s mladim ljudima, koji su se češće od starijih generacija identificirali kao nešto drugo osim heteroseksualnih, rekao je Gallup. Postotak mladih koji se identificiraju kao LGBTQ+ porastao je u posljednje dvije godine s prosječnih 18,8% u 2020. do 2022. na prosječnih 22,7%, prema anketi. Gallup je također primijetio porast od gotovo 2 postotna boda među milenijalcima i porast od 1 postotni bod među generacijom X. CNN… komentiraju na Forumu

23.02. (11:00)

Let iznad birokratskog gnijezda

Razvija se civilna infrastruktura koja omogućuje osposobljavanje za upravljanje dronovima

Nakon prvotnog zanosa dronovima, Hrvatska je razvila sustav za njihovu registraciju, obuku i osiguranje, jer – kako se pokazalo – nisu svi piloti rođeni s osjećajem za visine i regulative. Kazne za nepoštivanje pravila letenja mogu doseći vrtoglavih 26.000 eura, a osiguranje je postalo obavezno za komercijalnu upotrebu. U međuvremenu, dronovi su pronašli posao – od dostave pošte do otkrivanja curenja plina. No, i dalje vrijedi pravilo: prije nego što dignete dron, provjerite propise – ili budite spremni za prisilno slijetanje u svijet kazni. Lider

23.02. (10:00)

Brze i kratke

  • Njemačka bira novog kancelara: Hoće li Merz preuzeti vlast i kako će izgledati nova vlada? (tportal)
  • Popušta li tvrda kohabitacija Milanovića i Plenkovića? Analitičar: “Ovo je početak deeskalacije”… Sam Plenković nije zadnjih dana često u javnosti, no njegovi ministri u izjavama daju optimistične signale (N1)
  • Vatikan: Papa Franjo i dalje kritično, lošije nego dan prije (Index), ovu noć je proveo mirno, ali i dalje nije izvan opasnosti (tportal)
  • Times: Gisele Pelicot među ženama godine 2025. (HRT)
  • Trump i Musk prijete gašenjem Starlinka ako Ukrajina ne ustupi kritične minerale (Nacional)
23.02. (09:00)

Klima se mijenja, ali novac još uvijek curi na krivu stranu

Financijski sustav pod klimatskim termalnim udarom

Zemlje globalnog juga, iako najmanje krive za klimatske promjene, najviše trpe njihove posljedice. Na COP29 u Bakuu razvijene su zemlje obećale milijarde dolara pomoći, no ključno pitanje ostaje učinkovitost financiranja. Državne razvojne banke moraju preusmjeriti tokove novca u zelene projekte i potaknuti reformu globalnog financijskog sustava. Bez prestanka financiranja štetnih sektora i uvođenja transformacijskih financija, klima neće biti jedina koja prolazi kroz oluju – cijelo gospodarstvo bi moglo završiti pod vodom. Poslovni

23.02. (08:00)

Reže si granu na kojoj sjedi – ali s pozlaćenim škarama

Elon Musk je milijarder koji je izgradio imperij na državnoj pomoći

Za vrijeme dok podupire Trumpovu inicijativu DOGE za smanjenje državne potrošnje, Elon Musk, milijarder čije je carstvo izgrađeno na javnom novcu, nastavlja profitirati od savezne pomoći. Tesla i SpaceX primili su oko 30 milijardi dolara saveznih sredstava kroz subvencije, zajmove i ugovore s NASA-om i Pentagonom. I dok Musk pomaže rezati 200.000 državnih radnih mjesta, uključujući sigurnosne stručnjake, istovremeno mu federalni ugovori pune džepove. Kritičari upozoravaju na sukob interesa i uspoređuju ga s oligarhom koji siječe državu koja ga je obogatila. Forbes