12/05/2025 - Monitor.hr
12.05. (23:00)

Kad ne ide diplomacijom, izazove se rat pticama

Jastreb protiv vrana: kako Njemačka rješava ptičji kaos koji muči i Zagreb

Zagreb, kao i mnogi europski gradovi, suočava se s prenapučenosti vrana koje istiskuju druge ptice, raznose smeće i stvaraju buku. U njemačkom gradiću Kellingshusenu pronašli su zanimljivo rješenje: angažirali su sokolara Herberta Bogera i njegova jastreba Burkharda. Ova ptičja “straža” redovito patrolira gradom i prisutnošću tjera vrane, koje zbog svoje inteligencije traže nova staništa. Jastreb dolazi u različito doba dana kako se vrane ne bi navikle, a isti trik koristi se i u drugim gradovima, pa čak i u zračnoj luci Hamburg. Green

13.05. (00:00)

Tko kaže da povijest nije zabavna – neka proba kviz!

Povijest u četiri dana: Kliofest ponovno u Zagrebu

Od 13. do 16. svibnja Zagreb će ugostiti 12. Kliofest, festival povijesti s bogatim programom predavanja, izložbi, promocija knjiga i radionica. Ove godine naglasak je na obljetnicama, ženskoj povijesti, međureligijskom dijalogu i pogledima mladih na raspad Jugoslavije. Sudjeluju povjesničari iz Hrvatske i inozemstva, a program se odvija na više lokacija. Posjetitelji mogu kupiti knjige uz popust i pratiti dio programa online. Festival završava dodjelom nagrada, uključujući novu – za povijesne izvore, nazvanu po Tadiji Smičiklasu. tportal

12.05. (23:00)

Brze i kratke

  • SAD i Kina dogovorili su značajno smanjenje carina na međusobnu robu na razdoblje od 90 dana, nakon pregovora održanih prošlog vikenda (Index)
  • Tomašević: Sve nasilnike i kriminalce maknut ćemo od javnih resursa (N1)
  • Pronađeni deseci nacističkih kutija u podrumu argentinskog Vrhovnog suda, radi se o propagandnom materijalu koja je argentinska vlast zaplijenila za vrijeme Drugog svjetskog rata (Nacional)
  • Od 23 kandidata za četiri najveća hrvatska grada, na izbornu promidžbu najviše su potrošili Tomislav Tomašević (Možemo), Mislav Herman (HDZ) i Ivica Puljak (Centar), a od donatora najviše dobili HDZ-ovi Herman i Ivan Radić, pokazuju u ponedjeljak objavljena financijska izvješća (tportal)
  • Preminuo dekan splitskog Medicinskog fakulteta Ante Tonkić (tportal)
12.05. (22:00)

Crna kronika našeg društva

Dežulović: Zona sumraka

Iz nekog razloga, kao u nekoj epizodi “Zone sumraka”, roditelji učenika nove škole u Dugavama prestravljeni protestiraju i traže iseljenje prihvatilišta za ljude s kojima susjedi “dosad nisu imali nikakvih problema” (Jutarnji) i koji nikada nisu napali njihovu djecu, a roditelji djece iz Hrašćine šokirani protestiraju zbog hapšenja pedofila iz svog mjesta, čovjeka koji je seksualno iskorištavao djecu i u osnovnoj školi im predavao razrednu nastavu!

Najzad – o čemu uopće pričamo? – trojica tih opasnih muškaraca iz Kuršanec Luga, sve po “pravilima i propisima” žanra, napali su našeg seoskog župnika (Međimurski): u tom trenutku, eto, svijet je bio na svom mjestu, opasni neki tamnoputi muškarci napadali su bijele katolike, kako je vazda bio red i poredak. “Ovo nije pitanje netolerancije, jer tu živimo već godinama, ali ova je situacija previše čak i za nas”, rekli bi onda prestravljeni mještani Hrašćine, žaleći se kako je njihova “crkva tehnički opremljena i iznutra sigurna, ali župnik nije siguran na putu do župnog ureda i natrag”. A djeca? Djeca iz Kuršanec Luga, shvatili ste, nisu njihova i naša. Tamnoputu djecu voli samo velečasni. Boris Dežulović za Novosti.

12.05. (21:00)

Osvjetljavanje prošlosti

Jasmila Žbanić u Razgovoru s razlogom: Iako je htjela obrađivati i neke druge teme, vuče je da govori o tragedijama

Redateljica iz BiH govorila je o njezinom novom dokumentarnom filmu “Blum – Gospodari svoje budućnosti”, koji donosi priču o nekadašnjem direktoru jugoslavenskog giganta Energoinvesta Emeriku Blumu, koji je kratko bio i gradonačelnik Sarajeva. Žbanić ističe kako je njezina ideja bila da film najviše gledaju mladi ljudi. Naime, o socijalističkoj prošlosti se ili negativno govori ili je se uopće ne spominje. U filmu se vidi kako je u to vrijeme, 1970-tih i 1980-tih godina, Sarajevo bio provincija. 88% žena nije znalo čitati ni pisati. S druge stane u Energoinvestu nalazimo žene direktorice, žene koje imaju jednaka prava i plaće kao muškarci. Filmovi “Grbavica” i “Quo vadis, Aida?” pokazuju kako se Žbanić bavi teškim ratnim temama. S filmske strane, kaže ona, to su najzanimljivije teme jer su vrlo dramatične, predstavljaju tabue koje treba osvijetliti s drugih strana. HRT

12.05. (20:00)

Tko pjeva, zlo ne misli — osim ako je nezaposlen, sam i bez diplome

Zašto je Indonezija sretnija od Švedske (barem na papiru)

Nova studija objavljena u Nature Mental Health otkriva da ispunjeniji život imaju zaposleni, vjenčani i oni koji redovito odlaze na vjerske obrede. Indeks „flourishinga“ pokazuje značajne razlike među zemljama – Indonezija je prva, dok Skandinavci više ne vode. Sretno djetinjstvo, zdravlje i financijska sigurnost ključni su faktori. Iznenađujuće, mlađe generacije su manje zadovoljne nego starije, a teško djetinjstvo ostavlja dugotrajne posljedice. Iako je istraživanje opsežno, ne nudi jasna objašnjenja – osim možda da je sreća stvar konteksta, a ponekad i navike. DW

12.05. (19:00)

Priznanja su nekad kao pravda, spora, ali dođu

Pulitzer za Jamesa: Percival Everett nagrađen za subverzivnu reinterpretaciju klasika

Subverzivna reinterpretacija ‘Pustolovina Huckleberryja Finna’ Marka Twaina iz perspektive porobljenog Jima već je okrunjena nizom priznanja i potvrđuje Everettov status jednog od najvažnijih američkih pisaca današnjice Percival Everett, profesor na Sveučilištu Južne Kalifornije, autor je više od 30 knjiga, uključujući romane, zbirke priča, poeziju pa čak i knjige za djecu. Dugi niz godina smatran je jednim od najznačajnijih, ali i najpotcjenjenijih američkih književnika. Tek posljednjih godina dobiva širu medijsku pažnju. Prije Pulitzerove nagrade, James je već osvojio National Book Award, Kirkus Prize i Carnegie Medal za književnost, te bio u užem izboru za Bookerovu nagradu i PEN/Faulknerovu nagradu. Kritika je roman dočekala s oduševljenjem, ističući njegovu relevantnost u kontekstu aktualnih društvenih rasprava o rasizmu, obrazovanju i cenzuri knjiga u američkim školama. tportal

12.05. (18:00)

Kad ljubav boli – i to doslovno

Mononukleoza pod sumnjom za MS: EBV u središtu znanstvene istrage

Infektivna mononukleoza, poznata kao “bolest poljupca”, uzrokovana Epstein-Barrovim virusom (EBV), povezuje se s razvojem multiple skleroze (MS), prema velikoj harvardskoj studiji. EBV je prisutan kod gotovo svih odraslih, a nova istraživanja upućuju na 32 puta veći rizik od MS-a nakon infekcije. Iako trenutno ne postoji cjepivo, razvoj mRNA i drugih tehnologija daje nadu za prevenciju. Uz mononukleozu, EBV se povezuje i s određenim limfomima, što dodatno naglašava važnost budućih cjepiva i edukacije. Klikaj

12.05. (17:00)

Brze i kratke

  • Vlada predsjednika SAD-a Donalda Trumpa namjerava prihvatiti zrakoplov Boeing 747-8 kao dar katarske kraljevske obitelji, vrijedan 400 milijuna dolara (N1)
  • Europska unija smanjuje rok valjanosti vozačke dozvole za starije od 65 godina (Poslovni)
  • Jedan od najvećih infrastrukturnih projekata na našim željeznicama u novije vrijeme mogao bi biti uskoro gotov: iz HŽ Infrastruktura najavili kako će pruga s dva kolosijeka od Dugog Sela do Koprivnice biti puštena u promet do kraja godine (Danica)
  • Ekološki proizvođač mesa: Hrvatska poljoprivreda s tako malim udjelom u BDP-u i tako neatraktivna, postala je totalno sporedna priča, a uz to je i visokorizična i niskoprofitabilna (tportal)
  • Završio Floraart: Tisuće posjetitelja uživalo u cvjetnim kreacijama na Bundeku (HRT)
  • Eurovizijski tjedan i službeno je počeo. U Baselu je tirkiznim tepihom prošetalo 37 delegacija praćeno navijanjem okupljenih obožavatelja (HRT)
12.05. (16:00)

Prijelazni kancelar

Starešina: Novomu njemačkom kancelaru Merzu u startu je oslabljena politička moć

Od novoga njemačkog kancelara Friedricha Merza i Njemačka i Europa očekivale su vodstvo u teškim vremenima. Odbivši potvrditi njegovo imenovanje u Bundestagu u prvome krugu glasovanja, ‘njegova‘ vladajuća koalicija CDU/CSU – SPD vezala mu je ruke i prije početka mandata. Zbog tajnosti glasovanja ostaje nepoznato kojih mu je to osamnaestero članova dogovorene vladajuće koalicije uskratilo glasove. No poslali su poruku spremnosti na neposluh novoj vladi, oslabivši u startu Merzovu političku moć. U ponovljenome glasovanju izabran je za kancelara, no pratit će ga poniženje prvoga kruga.

Umjesto novog vođe koji je posjetima Parizu, Varšavi i Bruxellesu planirao odmah poslati snažnu poruku nove njemačke proeuropske politike koja će unijeti novu dinamiku u razvoj EU-a, u nastupne je posjete stigao poniženi kancelar upitne moći i roka trajanja. Višnja Starešina za Lider.

12.05. (15:00)

Oni rade duplu smjenu

Vojković: Kako sustav u Hrvatskoj stvara male, svemoćne lokalne šerife

Polovica saborskih zastupnika kandidirala se na ovogodišnjim lokalnim izborima za dužnosti gradonačelnika i zamjenika, bilo za novi mandat ili za preuzimanje vlasti, a troje načelnika već znaju da su pobijedili jer nemaju protukandidata. U Hrvatskoj uredno možete uz posao saborskog zastupnika biti i gradonačelnik, odnosno načelnik, te oba posla obavljati paralelno – i mnogi to koriste. Izuzetak postoji samo za župane i gradonačelnika Zagreba. Reći će da primaju samo jednu plaću, čak i da “štede” lokalni proračun, jer primaju saborsku plaću a ne onu (grado)načelnika, da ne uzimaju naknadu za sjedenje u vijeću ili skupštini, no istina je malo drugačija. U politici nije sve u novcu, jako puno je u utjecaju i oko utjecaja. U cijelom tom paketu funkcija jedna ispašta – obično ona saborska. Mi dobivamo zastupnike kojima temelj rada nije u parlamentu, već negdje sasvim drugdje, a ionako slabašan sabor se pretvara samo u mjesto glasanja petkom. Goran Vojković za Index.

12.05. (14:00)

Regulacija na križanju

OECD-ov pogled na deregulaciju: Sturzeneggerova preciznost nadmašuje Muskovu motornu pilu

OECD-ov Regulatory Policy Outlook 2025 naglašava važnost učinkovitih, fleksibilnih i participativnih regulacija temeljenih na dokazima. Uspoređujući pristupe deregulaciji, argentinski model pod vodstvom Sturzeneggera ističe se strukturiranim reformama u skladu s OECD-ovim načelima. Nasuprot tome, Muskov DOGE u SAD-u, iako ambiciozan, kritiziran je zbog štetnih posljedica na javne usluge i nedostatka dugoročne strategije . EU, suočena s izazovima pretjerane regulacije, poduzima korake ka pojednostavljenju propisa, no ostaje pitanje hoće li to biti trajna promjena ili privremeni kompromis.

Mileijev pristup deregulaciji u Argentini ima veće šanse za dugoročni uspjeh u odnosu na Trumpov i Muskov. Uz široku podršku Kongresa, Milei je uspio provesti fiskalne i regulatorne reforme, uključujući rezove u javnim rashodima i smanjenje inflacije. Sturzeneggerov tim, koji je pripremio regulatornu reformu, koristi inkluzivan pristup, analizirajući cjenovne deformacije i eliminirajući korupciju. Iako Argentini predstoje izazovi, uključujući visoku inflaciju i nesigurnost u trgovinskoj politici, Milei uživa stabilnu podršku birača zbog smanjenja inflacije i fiskalnih prilagodbi. Velimir Šonje za Ekonomski lab

12.05. (13:00)

I anestezija je seksistička, samo toga nije bila svjesna

Zašto žene drugačije reagiraju na anesteziju? Hormoni, enzimi i stari (muški) standardi

Žene i muškarci različito reagiraju na anesteziju zbog hormonalnih, neurofizioloških i enzimskih razlika. Estrogen i testosteron utječu na osjetljivost mozga na anestetike, pri čemu žene često trebaju više lijeka za jednaku razinu nesvijesti, ali se iz nje brže bude. Uz to, žene jače reagiraju na opioide, ali i brže metaboliziraju lijekove, što otežava precizno doziranje. Tradicionalni anesteziološki protokoli, temeljeni na muškim uzorcima, ne uzimaju te razlike u obzir, no nova EEG-tehnologija obećava individualiziraniji i sigurniji pristup. Igor Berecki za Bug

12.05. (13:00)

Život između sjekire i Wi-Fija

Život bez stresa: Kako su dvije obitelji pronašle sreću izvan grada

Maja Nicole Kovačević Wiesmueller i Marko Županić s obiteljima napustili su Zagreb i preselili se na selo – ona u Liku, on u Gorski kotar. U emisiji “Nedjeljom u 2” govorili su o izazovima seoskog života, obnovi kuća uz pomoć YouTubea, slobodi djece, sigurnosti i miru, ali i planovima poput otvaranja restorana. Iako im ponekad nedostaje gradska ponuda, priroda i zajedništvo nadoknađuju sve. HRT

12.05. (12:00)

Javio se iPapa — update za dušu stiže iz Vatikana

Papa Lav XIV: Umjetna inteligencija mora služiti čovjeku, ne upravljati njime

Prvi američki papa Lav XIV već na početku pontifikata ističe umjetnu inteligenciju kao ključni izazov čovječanstva, pozivajući na etički razvoj tehnologije koji štiti ljudsko dostojanstvo, pravdu i rad. Naslanjajući se na socijalni nauk Lava XIII i nastavljajući put Franje, novi papa AI uspoređuje s industrijskom revolucijom, zahtijevajući globalni nadzor i humanistički okvir. Crkva se pozicionira kao moralni korektiv u tehnološkom dobu koje predvode megakompanije — s jasnom porukom da ni najpametniji algoritam ne smije nadjačati čovjeka. Bug

12.05. (11:00)

Brze i kratke

  • Tomašević otkazao još jedno sučeljavanje, i to na Novoj TV, kaže da će pristati na debati samo prije drugog kruga. Drugi kandidati: Ovo postaje apsurdno (Index)
  • Studenti ultramaratonci iz Srbije stigli su na pretposljednju stanicu u Bruxellesu – Liège (N1)
  • U potrazi za sigurnim i bržim prometnim pravcima između Kine i Europe, sve više pozornosti privlači Srednji koridor ili, kako ga nazivaju, novi put svile: Hoće li žila kucavica između Kine i Europe završiti u Sloveniji? (tportal)
  • Gattuso se predao, nakon remija s Goricom više ne očekuje naslov s Hajdukom, osim ako ne pobijede dvije preostale utakmice, a Dinamo i Rijeka se raspadnu (Index)
  • U istočnim dijelovima Hrvatske ponedjeljak će obilježiti promjenjiva naoblaka, a oko podneva ponegdje je moguća i kratkotrajna kiša. Puhat će povremeno umjeren sjeveroistočni vjetar. Dnevne temperature bit će niže nego jučer, a kretat će se između 14 i 18 °C, javlja HRT.
  • Stojeći u podnožju stambenog kompleksa Regent International u kineskom gradu Qianjiang Centuryju, teško je izbjeći osjećaj zaprepaštenja. Zgrada od 39 katova, dio je urbane megastrukture koju više od 20 tisuća ljudi zove domom, piše Daily Mail (Jutarnji)
12.05. (09:00)

I E. coli ima svoju utičnicu — samo joj daj žicu i CO₂

Bakterije koje proizvode struju mogle bi pokrenuti novu energetsku revoluciju

Određene bakterije kao što je Escherichia coli dišu generirajući električnu energiju, otkrili su bioznanstvenici Sveučilišta Rice. Njihovi nalazi, objavljeni u časopisu Cell, mogli bi omogućiti novi razvoj čiste energije i industrijske biotehnologije. Daljnji laboratorijski testovi potvrdili su da bakterije postavljene na vodljive materijale nastavljaju rasti i generirati električnu energiju. Ovaj rad, uvjereni su autori, postavlja temelje za iskorištavanje ugljikovog dioksida putem obnovljive električne energije, gdje bakterije funkcioniraju slično fotosintezi kod biljakama. Bug donosi još novosti iz svijeta znanosti.