12/05/2025 - Monitor.hr
Danas (13:00)

Oni rade duplu smjenu

Vojković: Kako sustav u Hrvatskoj stvara male, svemoćne lokalne šerife

Polovica saborskih zastupnika kandidirala se na ovogodišnjim lokalnim izborima za dužnosti gradonačelnika i zamjenika, bilo za novi mandat ili za preuzimanje vlasti, a troje načelnika već znaju da su pobijedili jer nemaju protukandidata. U Hrvatskoj uredno možete uz posao saborskog zastupnika biti i gradonačelnik, odnosno načelnik, te oba posla obavljati paralelno – i mnogi to koriste. Izuzetak postoji samo za župane i gradonačelnika Zagreba. Reći će da primaju samo jednu plaću, čak i da “štede” lokalni proračun, jer primaju saborsku plaću a ne onu (grado)načelnika, da ne uzimaju naknadu za sjedenje u vijeću ili skupštini, no istina je malo drugačija. U politici nije sve u novcu, jako puno je u utjecaju i oko utjecaja. U cijelom tom paketu funkcija jedna ispašta – obično ona saborska. Mi dobivamo zastupnike kojima temelj rada nije u parlamentu, već negdje sasvim drugdje, a ionako slabašan sabor se pretvara samo u mjesto glasanja petkom. Goran Vojković za Index.

Danas (14:00)

Regulacija na križanju

OECD-ov pogled na deregulaciju: Sturzeneggerova preciznost nadmašuje Muskovu motornu pilu

OECD-ov Regulatory Policy Outlook 2025 naglašava važnost učinkovitih, fleksibilnih i participativnih regulacija temeljenih na dokazima. Uspoređujući pristupe deregulaciji, argentinski model pod vodstvom Sturzeneggera ističe se strukturiranim reformama u skladu s OECD-ovim načelima. Nasuprot tome, Muskov DOGE u SAD-u, iako ambiciozan, kritiziran je zbog štetnih posljedica na javne usluge i nedostatka dugoročne strategije . EU, suočena s izazovima pretjerane regulacije, poduzima korake ka pojednostavljenju propisa, no ostaje pitanje hoće li to biti trajna promjena ili privremeni kompromis.

Mileijev pristup deregulaciji u Argentini ima veće šanse za dugoročni uspjeh u odnosu na Trumpov i Muskov. Uz široku podršku Kongresa, Milei je uspio provesti fiskalne i regulatorne reforme, uključujući rezove u javnim rashodima i smanjenje inflacije. Sturzeneggerov tim, koji je pripremio regulatornu reformu, koristi inkluzivan pristup, analizirajući cjenovne deformacije i eliminirajući korupciju. Iako Argentini predstoje izazovi, uključujući visoku inflaciju i nesigurnost u trgovinskoj politici, Milei uživa stabilnu podršku birača zbog smanjenja inflacije i fiskalnih prilagodbi. Velimir Šonje za Ekonomski lab

Danas (13:00)

I anestezija je seksistička, samo toga nije bila svjesna

Zašto žene drugačije reagiraju na anesteziju? Hormoni, enzimi i stari (muški) standardi

Žene i muškarci različito reagiraju na anesteziju zbog hormonalnih, neurofizioloških i enzimskih razlika. Estrogen i testosteron utječu na osjetljivost mozga na anestetike, pri čemu žene često trebaju više lijeka za jednaku razinu nesvijesti, ali se iz nje brže bude. Uz to, žene jače reagiraju na opioide, ali i brže metaboliziraju lijekove, što otežava precizno doziranje. Tradicionalni anesteziološki protokoli, temeljeni na muškim uzorcima, ne uzimaju te razlike u obzir, no nova EEG-tehnologija obećava individualiziraniji i sigurniji pristup. Igor Berecki za Bug

Danas (13:00)

Život između sjekire i Wi-Fija

Život bez stresa: Kako su dvije obitelji pronašle sreću izvan grada

Maja Nicole Kovačević Wiesmueller i Marko Županić s obiteljima napustili su Zagreb i preselili se na selo – ona u Liku, on u Gorski kotar. U emisiji “Nedjeljom u 2” govorili su o izazovima seoskog života, obnovi kuća uz pomoć YouTubea, slobodi djece, sigurnosti i miru, ali i planovima poput otvaranja restorana. Iako im ponekad nedostaje gradska ponuda, priroda i zajedništvo nadoknađuju sve. HRT

Danas (12:00)

Javio se iPapa — update za dušu stiže iz Vatikana

Papa Lav XIV: Umjetna inteligencija mora služiti čovjeku, ne upravljati njime

Prvi američki papa Lav XIV već na početku pontifikata ističe umjetnu inteligenciju kao ključni izazov čovječanstva, pozivajući na etički razvoj tehnologije koji štiti ljudsko dostojanstvo, pravdu i rad. Naslanjajući se na socijalni nauk Lava XIII i nastavljajući put Franje, novi papa AI uspoređuje s industrijskom revolucijom, zahtijevajući globalni nadzor i humanistički okvir. Crkva se pozicionira kao moralni korektiv u tehnološkom dobu koje predvode megakompanije — s jasnom porukom da ni najpametniji algoritam ne smije nadjačati čovjeka. Bug

Danas (11:00)

Brze i kratke

  • Tomašević otkazao još jedno sučeljavanje, i to na Novoj TV, kaže da će pristati na debati samo prije drugog kruga. Drugi kandidati: Ovo postaje apsurdno (Index)
  • Studenti ultramaratonci iz Srbije stigli su na pretposljednju stanicu u Bruxellesu – Liège (N1)
  • U potrazi za sigurnim i bržim prometnim pravcima između Kine i Europe, sve više pozornosti privlači Srednji koridor ili, kako ga nazivaju, novi put svile: Hoće li žila kucavica između Kine i Europe završiti u Sloveniji? (tportal)
  • Gattuso se predao, nakon remija s Goricom više ne očekuje naslov s Hajdukom, osim ako ne pobijede dvije preostale utakmice, a Dinamo i Rijeka se raspadnu (Index)
  • U istočnim dijelovima Hrvatske ponedjeljak će obilježiti promjenjiva naoblaka, a oko podneva ponegdje je moguća i kratkotrajna kiša. Puhat će povremeno umjeren sjeveroistočni vjetar. Dnevne temperature bit će niže nego jučer, a kretat će se između 14 i 18 °C, javlja HRT.
  • Stojeći u podnožju stambenog kompleksa Regent International u kineskom gradu Qianjiang Centuryju, teško je izbjeći osjećaj zaprepaštenja. Zgrada od 39 katova, dio je urbane megastrukture koju više od 20 tisuća ljudi zove domom, piše Daily Mail (Jutarnji)
Danas (09:00)

I E. coli ima svoju utičnicu — samo joj daj žicu i CO₂

Bakterije koje proizvode struju mogle bi pokrenuti novu energetsku revoluciju

Određene bakterije kao što je Escherichia coli dišu generirajući električnu energiju, otkrili su bioznanstvenici Sveučilišta Rice. Njihovi nalazi, objavljeni u časopisu Cell, mogli bi omogućiti novi razvoj čiste energije i industrijske biotehnologije. Daljnji laboratorijski testovi potvrdili su da bakterije postavljene na vodljive materijale nastavljaju rasti i generirati električnu energiju. Ovaj rad, uvjereni su autori, postavlja temelje za iskorištavanje ugljikovog dioksida putem obnovljive električne energije, gdje bakterije funkcioniraju slično fotosintezi kod biljakama. Bug donosi još novosti iz svijeta znanosti.