Ministar financija Marko Primorac o poskupljenjima: “Mi u ovom trenutku ne znamo što se događa. Nemamo empirijske podatke i kada uskoro Državni zavod za statistiku objavi podatke o inflaciji za prosinac, bit ćemo puno informiraniji” (Index) Vlada trgovačkim lancima dala rok za predaju cjenika proizvoda do danas, u 9 sati. (Nacional)
Index usporedio plaće u eurozoni: Prosječna plaća u RH za 2021. iznosila je 947 eura, najmanje među svim državama koje koriste euro kao nacionalnu valutu. (Index) Hoće li nam nakon uvođenja eura rasti plaće? Analitičari: “Nerealna očekivanja” (N1)
Lovorka Marinović, stručnjakinja za migracije i trgovinu ljudima: “Država nije zaštitila svojih 12 državljana: 8 posvojitelja i 4 djece. To je nemar i nečinjenje” (HRT)
Politički analitičar Musić: “Mislim da su izbori početkom 2024. malo vjerojatni, jer će sljedeća zima biti teža od ove, a turistička sezona ista, ako ne i bolja. Na europske izbore izlazi stranačka mašinerija i Plenković si ne može dopustiti da oni prođu loše po HDZ. Prema tome, ja očekujem parlamentarne izbore nakon ljeta” (Nacional)
Meteoalarm na najvišem stupnju: Popodne stižu obilna kiša i snijeg, moguće poplave. (N1)
Talibani sve više kupuju Twitterovu “plavu kvačicu”. (Nacional)
Zaklada Gates: Nije u redu da smo mi ključni financijeri svjetskog zdravstva. (Index)
Moskva i Minsk započeli vojne vježbe, Bjelorusija tvrdi da ne ulazi u rat. (N1)
Azijske burze pale, zabilježen najsporiji rast gospodarstva Kine u zadnjih 50 godina. (Index)
“Građani su donijeli cvijeće i igračke za mrtve u Dnjepru”, objavio je ruski oporbeni internetski portal Astra. Spomenik u središtu Moskve podignut je ukrajinskoj pjesnikinji i aktivistici s početka 20. stoljeća Lesji Ukrajinki. Na njega je netko stavio i fotografiju razorene stambene zgrade u Dnjepru. (Index)
Moskva se našla na meti dosad najvećeg ukrajinskog napada od početka rata, pri čemu je gotovo 200 dronova gađalo ciljeve u i oko ruske prijestolnice, napad odgovor na prošlotjedni ruski udar na Kijev (Jutarnji)
Što se događa? Kamere snimaju sve manje vozača koji voze prebrzo… očekuje se nastavak silaznog trenda prekršaja, no policija bi mogla češće nadzirati promet (Danica)
Roditelji dječaka koji je 3. svibnja 2023. ubio devetero učenika i školskog zaštitara beogradske osnovne škole “Vladislav Ribnikar” osuđeni na kazne zatvora, otac na 14 i pol godina, majka na dvije i 11 mjeseci (HRT)
Vrhovni sud odlučio je da korisnici kredita u švicarskim francima koji su ih konvertirali u eure nemaju pravo na povrat preplaćene glavnice proizašle iz ništetnih ugovornih odredbi, ali imaju pravo na zatezne kamate na preplaćene iznose do dana konverzije (N1)
Završeno prvo kolo SP-a: Kolumbija pobijedila Uzbekistan 3:1 i zasjela na vrh skupine K (Index), Portugal i Kongo izjednačeno 1:1 (Index), statistika na stranicama FIFA-e
Moskva gori: U masovnom napadu dronovima pogođena rafinerija nafte – drugi put u dva dana (tportal), snimljen trenutak udara (Jutarnji)
Institut za proušavanje rata (ISW): Kremlj navodno ima još samo jednu operativnu balističku raketu srednjeg dometa Orešnik (Jutarnji)
Zabrinutost da bi Donald Trump mogao (ponovno) prerano napustiti samit G7 nije se obistinila – naprotiv. Kancelar Friedrich Merz govori o novoj harmoniji i napretku u vezi s Ukrajinom i Iranom (DW)
Divlje svinje uništavaju usjeve i šire afričku svinjsku kugu. Hrvatska poljoprivredna komora traži pomoć Hrvatske vojske (Nacional)
Renault će proizvoditi bojne dronove/lutajuće streljivo (Revija HAK)
HNB: Rat na Bliskom istoku smanjuje BDP i podiže inflaciju (N1)
Utakmicu Engleske i Hrvatske možete pratiti uživo na:BBC, Indexu, Forumu, tv prijenos na Drugom programu HTV-a
Dalić: Disciplina, posjed i kompaktna obrana su ključ protiv Engleske (HRT)
Teksas: Pogledajte kako su hrvatski navijači okupirali ulice Dallasa (Jutarnji, Radio 105), engleski navijači u Teksasu popili 5000 piva u jednoj noći, pub zaradio 40k dolara (Index), tekma se prati na otvorenom diljem hrvatskih gradova (Jutarnji, N1)
Uhićen prvi časnik katamarana, provodi se kriminalističko istraživanje zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela protiv sigurnosti prometa, predviđena kazna od 3 do 15 godina zatvora (Dnevnik)
Furio Radin podnio je zahtjev za mirovanjem mandata nakon što je u saborskim klupama proveo gotovo 34 godine, najdulji staž u povijesti Hrvatskog sabora (Jutarnji)
Portugal i DR Kongo remizirali su rezultatom 1:1, to bi moglo imati utjecaja na hrvatskog protivnika u nastavku, ukoliko prođemo skupinu (Index)
Bolnicama diljem zemlje kronično nedostaje medicinskih sestara – prema procjenama čak 4.000, a posebno je izražen manjak visokoobrazovanog kadra, no ima i pozitivnih primjera (HRT)
Broj stranih turista koji posjećuju Kubu naglo je pao od početka godine (BBC, Index)
Kuhar Mario Mandarić: Hrvatska treba biti skupa destinacija (Poslovni)
Jurčić: Tuchelova Engleska igra prepoznatljivih 4-2-3-1, i u tom segmentu neće biti iznenađenja. Ustvari, o Englezima se baš sve zna, otvorene su tek dvije ili tri starterske pozicije, golman nije po mom ukusu, prvi stoper mi ne ulijeva povjerenje, ali imaju Kanea i igrača koji je top 5 na svijetu… bitan je posjed lopte i spuštanje ritma utakmice (Sportske)
SP: Francuska dobila Senegal 3:1 (Index), Norvežani Irak 4:1 (Index)
U pojedinim dijelovima Rusije uveli ograničenja na točenje goriva, snimke redova pred benzinskim postajama otkrivaju razmjere krize (Jutarnji)
Ruski ratni brod pucao prema jahti u La Mancheu, ruska fregata već danima patrolira u blizini britanskih voda, to dolazi nakon što su Britanci upali na tanker pod međunarodnim sankcijama (Index)
Krušelj: HDZ-u odgovara što jači Možemo, njihova rastuća popularnost ne odnosi glasove HDZ-u i desnim strankama, već SDP-u (Danica)
SP: Hat-trick Messija za pobjedu Argentine protiv Alžira, Messi postao najbolji strijelac u povijesti SP-a, uz Klosea zasad ima ukupno 16 golova (Index)
Procurile fotke ispita s državne mature, neće ga poništiti svima, već učenicima koji su ih uspjeli snimiti (N1)
Hajduk je saznao prvog protivnika na europskom putu u sezoni 2026./27. Riječ je o slovačkoj Žilini (tportal)
Reuters, Index je ponovno medij broj 1 u Hrvatskoj prema godišnjem Digital News Reportu, Tportal na vrhu ljestvice povjerenja
Albume za ovo Svjetsko prvenstvo ne pune samo mališani. Za Panini je to vrhunski posao – a znate li koliko će koštati pun album? 980 sličica, jedan paketić stoji 1,50 eura (DW)
Mađarski parlament odobrio ustavni amandman koji premijerima omogućuje da obnašaju dužnost maksimalno osam godina, to onemogućuje Orbanu povratak na vlast (Nacional)
Alexandrija, bazni grad naših Vatrenih na svjetskom prvenstvu, smješten je tik uz glavni grad Washington: Za sendvič ćete morati dati 12 eura, a za kavu čak sedam, zato je benzin jeftiniji nego kod nas (N1)
Bubnjar na tenku, pjevač s gas maskom, po publici pršti suhi led: Pogledajte kako je Sabaton zapalio Velesajam (Jutarnji)
“Daj prijedlog za bolji kvart”: Zagreb daje 1.36 milijuna eura za kvartovske projekte koje biraju građani (Index)
Vance: Iran bi mogao dobiti pristup fondu od 300 milijardi dolara, Izrael izveo udar na Libanon nakon dogovora Amerike i Irana, analitičar: Izraelu ne paše mir s Iranom (Index)
Švedski parlament izglasao je zaoštravanje zakona o pravima imigranata, podržavši mjere koje vlastima omogućuju ukidanje boravišnih dozvola na temelju nejasnih kriterija lošeg ponašanja te obvezuju većinu zaposlenika u javnom sektoru da prijave sve za koje sumnjaju da su osobe bez dokumenata, piše The Guardian. (Index)