Brze i kratke - Monitor.hr
22.09.2023. (15:00)

Brze i kratke

  • Vlada smijenila čovjeka koji je osim na jeftin plin iz HEP-a upozoravao i na plin iz Ine, a odupro se i Josipi Rimac (N1), Grbin: Nije problem kad se krade, nego kad se na to upozori (Index)
  • Golema eksplozija u Sevastopolju. Rusi: Pogođeno sjedište Crnomorske flote (Index)
  • Azerbajdžan i Armenija se međusobno optužuju u UN-u (DW)
  • Zbog afričke svinjske kuge RH bi mogla postati crvena zona sa zabranom izvoza svinja i proizvoda (Agroklub)
  • Mladu djevojku u Osijeku ubio metkom iz službenog pištolja. Policija prvo izvijestila da se radi o samoubojstvu, da bi kasnije to opovrgnula (Index)
  • Umjetnik Vlado Martek: Na umjetnicima svijet ostaje (H-alter)
  • Video: Izgleda da je imam zaspao i ostavio mikrofon uključen (Youtube)

Slične vijesti

Danas (21:00)

Brze i kratke

  • Trump produljio primirje i naredio nastavak blokade luka, odmjeravanje snaga pred Hormuzom podiglo cijene nafte iznad 101 dolara (Jutarnji)
  • Ukrajina potvrdila: Opet pumpamo rusku naftu (Jutarnji)
  • Trump želi kazniti NATO. Složio je listu “zločestih” članica (Index)
  • Gradonačelnik Oroslavja Šimunić o financiranju sporta: Imam informacije za još deset saveza (HRT)
  • Deportacije migranata mogle bi republikance stajati izbora (N1)
Jučer (17:00)

Brze i kratke

  • Trump objavio niz dramatičnih poruka: “Iran je pred financijskim slomom. SOS!!!” (N1), Iranski pregovarač: Trumpovo produljenje primirja je taktika za iznenadni udar (N1)
  • Novoizabrani mađarski premijer Péter Magyar želi ojačati politički i gospodarski utjecaj srednje Europe oslanjajući se na zajedničku povijest i postojeće ekonomske veze, osobito s Austrijom (Politico, tportal), Starešina: Magyarova Mađarska možda se i neće mnogo razlikovati od Orbánove (Lider)
  • Lufthansa ukida 20.000 letova zbog visokih cijena goriva (Index)
  • Eksplozija noćas oko 23 sata u Splitu, jedna osoba poginula, policija: Nema elemenata kaznenog djela (Jutarnji)
  • Kibernetička sigurnost i privatne 5G mreže u fokusu HAKOM-ove konferencije ‘Dan novih tehnologija’ (HRT)
Jučer (11:00)

Brze i kratke

  • Teheran uvjetuje nastavak pregovora u Islamabadu deblokadom luka (Jutarnji)
  • Stručnjak o lažnim dojavama o bombama: Nisu dječja šala, moguće je i djelovanje ozbiljne skupine (Dnevnik, Nacional), Isti slučajevi potkraj siječnja prošle godine dana zabilježeni su u Sloveniji kada je čak 229 škola evakuirano zbog stravičnih prijetnji, kao i u Mađarskoj, Bugarskoj, Češkoj i Engleskoj (Nacional)
  • Izvlačenje novca iz sportskih saveza nije izolirani slučaj, teško je povjerovati da nitko ništa nije znao (N1), Turudić: Znamo lokaciju Vedrana Pavleka (Jutarnji)
  • Društvene mreže preplavljene slučajem napada pasa na labudove na Bundeku nakon kojeg je uginuo mnogima poznat par labudova, dok jedinu nadu pruža hrabra sugrađanka koja je uspjela spasiti šest jaja iz gnijezda i predati ih na skrb udruzi Awap (Večernji)
  • Dramatične snimke iz Rusije: Tigar u cirkusu skočio među gledatelje nakon što je popustila ograda, nema ozlijeđenih (tportal)
Prekjučer (23:00)

Brze i kratke

  • Ljudi u bijelim odijelima okupirali Vjesnik: Otišli su na kat s azbestom, radnici u posebnim odijelima uklanjaju dijelove konstrukcije (tportal)
  • Tomašević povodom Dana planeta Zemlje: Zagrepčani će sutra moći besplatno popraviti kućanske aparate, bicikle, nakit… (N1)
  • Bayern iz Münchena bez većih je problema osvojio novu titulu u Bundesligi, 13. u zadnjih 14 sezona… DW istražuje zašto je tako dominantan: Osim novca – ta je prednost svima jasna – postoje i oni čisto nogometni, dobar trener, pametni transferi, greške konkurencije, rušenje vlastitih rekorda, a čeka se i novi uspjeh u Ligi prvaka
  • Županija na sjeveru Hrvatske osniva tvrtku za upravljanje dvorcem, budućem hotelu sa spa i wellness sadržajem… nije uobičajeno da se javno tijelo bavi poduzetništvom u turizmu i da u vlasništvu ima hotele, no živi bili pa vidjeli (Danica)
  • U Zagorju se otvorila zemlja i ‘progutala’ kobilu tešku pola tone, vatrogasci je uspjeli izvući u sat i pol vremena (Večernji)
Prekjučer (17:00)

Brze i kratke

  • Propali pregovori? Amerikanci upali na još jedan brod, objavljena snimka (Index)
  • Šteta u šahovskom savezu čak 190.000 eura? Podnesena prijava protiv velemajstora, bivšeg tajnika Alojzija Jankovića (Sportske, tportal), oglasio se i on: “Na sudu ću dokazati da me kleveću” (N1)
  • Hrvatski taekwondo savez je na nedavnom Svjetskom prvenstvu u Uzbekistanu osvojio čak sedam medalja, što je jedan od povijesnih uspjeha, no za put sportaša do tamo plaćali sami roditelji (Nacional)
  • Tijekom vikenda u Austriji, Češkoj i Slovačkoj pojavile su se staklenke dječje hrane čiji je sadržaj bio zagađen otrovom za štakore, sumnja se na pokušaj ucjene (DW)
  • Roger Waters, Massive Attack, IDLES i preko 1100 glazbenika potpisalo otvoreno pismo za bojkot ovogodišnje Eurovizije (Muzika)
Prekjučer (11:00)

Brze i kratke

  • Iran je gađao Ujedinjene Arapske Emirate s više od 2.800 projektila i dronova, više nego na Izrael… Trumpove objave ugrozile pregovore s Iranom (Jutarnji, Index)
  • Tim Cook odlazi s čela Applea! Prepušta kormilo kompanije Johnu Ternusu (Bug)
  • Rast cijena obrtničkih usluga posljednjih godina sve je vidljiviji udar na kućne budžete, a potraga za pouzdanim majstorom sve češće prerasta u iscrpljujući proces – u posljednje dvije godine cijene su u prosjeku porasle oko 25 posto, dok su pojedini radovi, poput vodoinstalaterskih, gotovo udvostručili cijenu (tportal)
  • Zagreb ulaže 23 milijuna eura u nove projekte kulture: Kulturno-umjetnički centar Pluto, Muzički centar Tesarna u Gredelju, Kulturni centar Jelkovec, Interkulturni društveni centar Tržnice Trnje i Galerija Draškovićeva (Poslovni)
  • Utorak donosi pravo proljetno šarenilo – od sunca do pljuskova, a ponegdje i grmljavine, stabilnije od četvrtka (HRT)
Ponedjeljak (23:00)

Brze i kratke

  • Pouke mađarskih i bugarskih izbora: Ima li Hrvatska svoga Pétera Magyara ili Rumena Radeva? Piše Boško Picula za tportal: Milanović ima prilike postati kao Radev, koji je dao ostavku na predsjedničko mjesto Bugarske i dobio izbore za parlament…
  • Nova afera na pomolu? USKOK ušao i u Odbojkaški savez (HRT)
  • Daily Mail piše o Rijeci: Nema gužvi, a čaša vina košta i po 2,5 eura (Index)
  • Na službene e-mail adrese većeg broja škola na području Splitsko-dalmatinske županije u ponedjeljak ujutro zaprimljene su poruke o navodno postavljenim eksplozivnim napravama, evakuirane neke od njih… na mailove poslana poruka gnjusnog sadržaja (tportal)
  • Nevrijeme je poharalo Hrvatsku: U Ogulinu i okolici Zaprešića pala tuča (24 sata, tportal), uništeni voćnjaci i cvijeće (Nacional)
  • Željeznički promet na dionici Dugo Selo – Križevci – Koprivnica od utorka bi se ponovno trebao normalizirati, bio je to “veliki zatvor pruge”, kako ga zovu u HŽ-u. Kažu da je zadnji (Danica)
Ponedjeljak (17:00)

Brze i kratke

  • Američki marinci zauzeli iranski brod u Hormuzu, Iran: Nema planova za nove pregovore sa SAD-om, Peking poziva na smirivanje, dok SAD tvrdi da je brod probijao blokadu, a Iran to naziva piraterijom (Index)
  • Vlada objavila nove cijene goriva: benzin za 2 centa niži, eurodizel za 7 (N1)
  • Potres magnitude 7,4 pogodio je područje uz sjeveroistočnu obalu Japana i prouzročio tsunamije, ima žrtava, stanovnicima 11 gradova rečeno da se evakuiraju (Index)
  • U kanadskoj Premier ligi postignut je prvi pogodak prema novom pravilu zaleđa, poznatijemu kao “Wengerovo pravilo”. Igrač nije u zaleđu ako je bilo koji dio njegova tijela kojim se može postići gol u ravnini s pretposljednjim igračem obrane. To praktički znači da između napadača i braniča ne smije biti čistog prostora… pravilo je zasad u eksperimentalnoj fazi (Index)
Ponedjeljak (11:00)

Brze i kratke

  • Bivši bugarski predsjednik Radev uvjerljivo vodi na parlamentarnim izborima, radi se o proruskom kandidatu (HRT)
  • Uz pojačano doseljavanje i potražnju za stanovima, problem su i česti razvodi braka zbog kojih je potrebno osigurati više stambenih jedinica… posebno izraženo u Varaždinu (eTV Studio, Jutarnji, tportal)
  • Crna Gora u utorak obilježava genocid u Jasenovcu, Hrvatska im poslala prosvjednu notu (N1)
  • Otkriven identitet napadača na osmero djece u SAD-u, radi se o obiteljskom nasilju, policija ga je usmrtila u potjeri (Index)
  • Velika škrtica: U Japanu baš svako jelo mora izgledati točno kao na slici (Jutarnji)
Nedjelja (23:00)

Brze i kratke

  • Trump šalje Vancea na pregovore. Iran upravo odbio sudjelovati (Index)
  • U pucnjavi u SAD-u ubijeno osmero djece (Index)
  • Mađarski premijer na odlasku Viktor Orbán u nedjelju je signalizirao spremnost da ukine svoj veto na kredit EU-a od 90 milijardi eura za Ukrajinu prije odlaska s dužnosti – ako Kijev obnovi dotok nafte u Mađarsku (N1)
  • Netko je patentirao WC ugrađen pod suvozačko sjedalo? Seres! (Tako se zove kineski proizvođač automobila…) (Autonet)
  • HNL: Slaven – Hajduk 2:2, Dinamo – Rijeka 2:2, Gorica – Lokomotiva 0:2, Istra – Vukovar 1:2, Osijek – Varaždin 0:2, Dinamo ispred Hajduka s + 10 bodova, Vukovar na začelju s 24