Brze i kratke - Monitor.hr
14.02.2024. (09:00)

Brze i kratke

  • Izraelci: Imamo snimku šefa Hamasa. Bježi kroz tunel sa ženom, djecom i bratom (Index)
  • Analitičar o Trumpovoj izjavi za NATO: U predizbornoj kampanji govori se sve i svašta pa tako i Trump ima svoje ekspozee. No, kad se dođe na dužnost predsjednika, onda se sasvim drugačije razmišlja i govori (N1)
  • Mali trgovac pritisnut Zakonom o trgovini: Ako se nešto ne promijeni – zatvaram ujesen , čim ispucam sve radne nedjelje (Forbes)
  • Čista je srijeda – počinje korizma. Što je zapravo blagdan Pepelnice? Posipanje pepelom na Čistu srijedu podsjetnik je na Kristovu patnju i vjerničku spremnost da svojim odricanjima i drugim oblicima pobožnosti sudjeluju u Kristovoj žrtvi (tportal)
  • Zagrebačka Nama na Ilici zaštićeno je dobro te će budući investitor morati zadržati trgovinsku namjenu, iz Grada tvrde kako je i zgrada na Kvatriću dovoljno zaštićena (Forbes)

Slične vijesti

Danas (21:00)

Brze i kratke

  • SAD potrošio streljiva od 5 milijardi dolara samo u prva dva dana rata (Jutarnji), Izrael: Ne tražimo beskonačan rat s Iranom, predsjednik Europskog vijeća: Jedini pobjednik rata SAD-a i Irana je – Rusija (Index)
  • IT tvrtka Orqa, koja iz Osijeka posluje u području razvoja i proizvodnje dronova, osigurala je investiciju od 12,7 milijuna eura za ubrzanje rasta i globalno širenje proizvodnje (Poslovni)
  • Kapetanu Bekavcu potvrđeno 30 godina zatvora u Turskoj, iako je pušten doma. Hoće li za njime raspisati tjeralicu? (Index)
  • Srbija svojim građanima: U Hrvatsku putujte samo u slučaju krajnje nužde (Index)
  • U Zagrebu održan prvi Space Tech Hackathon, pobijedio projekt za praćenje divljih svinja (Bug)
Danas (16:00)

Brze i kratke

  • Iran Trumpu prijeti eliminacijom. SAD najavio najžešće napade dosad (Index), iranski otok Harg, mali komad kopna u sjevernom dijelu Perzijskog zaljeva, i dalje je izvan dosega američkih i izraelskih napada… da ga se Trump dočepa, stjerao bi Teheran u kut, ali bi i uzdrmao cijelo svjetsko tržište (tportal)
  • Potkraj veljače u Hrvatskoj je bilo oko 84.000 nezaposlenih, što je čak 13 posto ili 12.000 osoba manje (Danica)
  • Ukinuta presuda policajcu za ubojstvo Mihaele. Sud detaljno objavio zašto – prvostupanjski sud nije pravilno ocijenio sve izvedene dokaze, vještaci skloniji ubojičinoj tvrdnji da je iz pištolja opalio slučajno, što bi značilo da mu se treba suditi za ubojstvo iz nehaja (Index)
  • U podvožnjaku kod Vjesnika osvanuo mural posvećen vojnim jedinicima iz Domovinskog rata, sadrži i HOS-ovo znakovlje, Tomašević: Mural je ilegalan, ali zasad ostaje (N1)
  • U Galeriji Forum otvorena izložba “Antic-ontemporari” jednog od najcijenjenijih slovenskih slikara, osebujnog Marka Jakšea, s Večernjeg razgovarali s njim
Danas (10:00)

Brze i kratke

  • Novi val iranskih projektila i dronova, Trump kaže da je rat ‘prilično dovršen’ (HRT), ‘Otvoreno’ o ratu na Bliskom istoku: Iran je ispucao što je imao, SAD i Izrael kontroliraju nebo (tportal, HRT)
  • Koliko košta rat s Iranom? Misija u Bosni koštala je SAD 10 milijardi, Irak 756, 20 godina u Afganistanu odnijela 730 milijardi  (Express)
  • Putin: Stigla je energetska kriza. Spremni smo surađivati s Europom (Nacional)
  • Nove cijene goriva: Eurosuper 95: 1,50 € po litri, dizel 1,55 (tportal)
  • Istarska supa postala nematerijalno kulturno dobro Hrvatske (HRT)
Jučer (22:00)

Brze i kratke

  • Iransko Vijeće stručnjaka u nedjelju je i službeno imenovalo Modžtabu Hamneija novim vrhovnim vođom Irana, čime je na toj poziciji naslijedio svog pokojnog oca, broj poginulih u Libanonu dosegao 486, Putin rekao kako bi ruske tvrtke trebale iskoristiti trenutnu situaciju… (N1)
  • Plenković: Letove za Hrvate platili smo 856.000 eura. Zurovec? Izjava da je prešao u vladajuću većinu da bi dobio projekt je bio politički gaf (Index)
  • Ljubo Jurčić o rastu cijena goriva: Za hrvatske građane je prava sreća što su stigli topliji dani (N1)
  • Švicarska izglasala ustavnu zaštitu gotovine, time se pridružila državama poput Slovačke, Mađarske i Slovenije (Nacional)
  • In memoriam: Country Joe McDonald (1942. – 2026.) – Otišao je beskompromisni protestni pjevač s velikim mudima (Ravno do dna)
Jučer (16:00)

Brze i kratke

  • Izraelski zračni napadi na oko 30 iranskih skladišta goriva tijekom vikenda izazvali su nezadovoljstvo u Washingtonu i otvorili prvi ozbiljniji spor između Sjedinjenih Država i Izraela (tportal)
  • Poskupjeli benzin i dizel, Vlada ograničila cijene goriva: benzin će biti skuplji za četiri centa, a dizel za sedam centi (Index)
  • Umrla je Mila Moralić, novinarka i urednica na N1 televiziji (Index, N1)
  • Iskra, kupac 3. maja, kreće na sve ili ništa: Hoćemo li konačno dobiti zdravog velikog brodograditelja? (tportal)
  • Zagrebački je Vjesnik ovog vikenda ostao bez prozora, radnici poskidali sve staklene stijene i prozore sa zgrade (Jutarnji)
Jučer (10:00)

Brze i kratke

  • Iran znakovitom porukom pokrenuo prvi raketni napad na Izrael pod novim ajatolahom: Skočile cijene nafte (tportal), težak napad na Bahrein, deseci ozlijeđenih, SAD evakuira ambasadu (Jutarnji)
  • Ukrajina je spremna podijeliti svoja stečena iskustva u uništavanju iranskih kamikaza-dronova s državama Bliskog istoka. No za tu pomoć Kijev postavlja političke uvjete – da drugi zamole Ruse za jednomjesečni prekid vatre (DW)
  • Počinje vojni rok – prvi ročnici ulaze u tri vojarne (N1)
  • PMS regata na Visu – jedina isključivo ženska jedriličarska utrka u Hrvatskoj (HRT)
  • Halo inspektore: Peticija protiv telekom harača. Skupljeno 30.000 potpisa (Nacional)
Prekjučer (23:00)

Brze i kratke

  • Devet dana nakon početka rata iranski politički sustav i dalje funkcionira, a vlast u Teheranu i dalje kontrolira državu barem u osnovnim okvirima. Unatoč pogibiji vrhovnog vođe Alija Hamneija na početku sukoba, zasad nema masovnih prosvjeda protiv vlasti (tportal)
  • Večeras održan deseti, jubilarni Noćni marš povodom Međunarodnog dana žena, koji organizira feministički kolektiv fAKTIV. Ove godine marš se održava pod sloganom ‘Žene – kičma otpora‘ (Jutarnji), nije prošlo bez incidenata, uhićen muškarac (HRT)
  • Još nije službeno imenovan novi vrhovni vođa. Iza kulisa, međutim, Mojtaba Khamenei – 56-godišnji sin ubijenog vrhovnog vođe – pojavio se kao glavni kandidat za nasljednika svog oca (Nacional)
  • Budućnost čitanja je – slušanje? Uzlet audioknjiga u Hrvatskoj (HRT)
  • U “Arsenovoj kući” slavila se glazbena ostavština njegova sina – Matije (HRT)
  • HNL: Dinamo pobjedom nad Hajdukom 1:3 došao na dest bodova prednosti, Osijek dobio Istru 0:1, Vukovar – Rijeka 0:2, remizirali Slaven i Gorica 2:2, kao i Lokomotiva – Varaždin 1:1
Prekjučer (17:00)

Brze i kratke

  • Trump se predomislio: “Ne želim da se Kurdi uključe“, kaže i da nije zainteresiran za pregovore s Iranom, kojim odjekuju bombe i požari, ciljevi Izraelaca su naftne rafinerije… gori toranj u Kuvajtu (BBC, Jutarnji)
  • Kineski šef diplomacije: Ponovno ujedinjenje Kine i Tajvana je povijesni proces koji se ne može zaustaviti (tportal)
  • Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova povodom Dana žena: Ovim tempom napretka na punu ravnopravnost čekat ćemo još najmanje 130 godina (Nacional)
  • Yann Tiersen i Alice Boyd u Tvornici kulture: Zvijezda večeri općenito je dugo hvatao zalet s ritmom, no kad ga je zalaufao, bio je DJ iz snova sa svim onim virtuznim finesama (Ravno do dna)
  • Na FER-u održan Forum za istraživanje svemira (HRT)
  • The Cavern: Kultni klub iz kojeg su Beatlesi poharali svijet, a danas u njemu velikani sviraju tajne koncerte (tportal)
Prekjučer (11:00)

Brze i kratke

  • Sve više sumnji u uspješnost Trumpovog rata s Iranom: Procurilo klasificirano izvješće (tportal)
  • Nacional: izvor blizak vrhu HDZ-a tvrdi da nema sumnje da je Dabro pjesmu objavio s namjerom da isprovocira Plenkovića, iza tog čina stoji političko podzemlje s ciljem rušenja premijera… ovisno o tome što će reći DORH bit će poznata Dabrina sudbina, ne isključuje se i zatvorska kazna od mjesec dana zbog veličanja Pavelića
  • Mirovine se povećavaju za 2,68 posto, prosječna sveukupna mirovina nakon tog usklađivanja iznosit će oko 724 eura (povećanje je u tom slučaju 14,8 eura) (Danica)
  • Znanstvene novosti tjedna: Od prvog ‘piši-briši’ tvrdog DNK diska, do pametnih gaća koje prate koliko – prdimo, satelitske jetre, dronovi od bambusa i moćni magnetski mikroroboti… (Bug)
  • Kladili se na smrt ajatolaha pa im kladionica odbila isplatiti 54 milijuna dolara (Index)
Subota (22:00)

Brze i kratke

  • Mnogi ruski projekti u Iranu poput gradnje plinskog čvorišta i elektrana možda neće preživjeti rat, ali Kremlj bi mogao iskoristiti poslijeratnu izolaciju i razaranje kako bi Teheran učinio ovisnijim o Rusiji (Express)
  • Zurovec postao dio Plenkovićeve većine, iako je uvjeravao da neće. Kaže da je on “čovjek za projekte i realizaciju” i da se “s Možemom ne može surađivati”. Glavni je prioritet željeznička pruga za Svetu Nedelju (Index, Jutarnji)
  • Šire se suludi videozapisi Bijele kuće: ‘Žele rat prikazati kao kul stvar’ (tportal)
  • 10 knjiga koju preporučuju uspješni ljudi (New Trader)
  • Njemačka carina kontrolira vozače koji toče jeftinije gorivo u susjednim zemljama (tportal)