Veća produktivnost i manje otkaza u tvrtkama bez šefova - Monitor.hr
27.02.2015. (07:30)

Jednog dana i kod nas, nadajmo se

Veća produktivnost i manje otkaza u tvrtkama bez šefova

Vođenje posla bez šefa, titula i hijerarhije možda zvuči kao loša ideja, no neke male američke i zapadnoeuropske tvrtke testiraju taj model rada, po svemu sudeći, vrlo uspješno. Sve odluke u takvim tvrtkama donose se na zajedničkim sastancima u kojima sudjeluju svi zaposlenici. Osim veće produktivnosti i profitabilnosti, ovaj model znači i manje otkaza. Dnevnik.hr, BBC


Slične vijesti

10.10.2019. (23:30)

Država, to smo svi mi

Kregar: Ja bih riskirao i dao ljudima vlast i u svakom poduzeću, ustanovi

Dugo me je izvjesna samocenzura sputavala da priznam evidentno: način upravljanja javnim dobrom, državnom imovinom i javnim sektorom gori je nego u socijalizmu… Strašno mi je priznati: upravljanje nije bilo gore od ovog sada. Krade se. Sada se ne kradu kliješta, papir i olovke, već cijele firme, prodaju se nekretnine…. Tvornice radnicima. Ustanove korisnicima i zaposlenicima – revolucionarnu staru ideju oživljava Josip Kregar.

26.07.2015. (07:00)

U svakom zlu nešto dobra, zar ne

‘Antipoduzetnička klima’ i ‘samoupravni mentalitet’ su Jadran – spasili

U klasičnom neoliberalnom i tehnokratskom diskurzu postoje dva zla kojima se obično pripisuje krivnja za hrvatske ekonomske nedaće: to su “antipoduzetnička klima” (birokracija, nejasno vlasništvo, stroga zaštita) te “samoupravni mentalitet”, odnosno – kako je to sročio Radimir Čačić – uvjerenje da “ovo” na neki način pripada svima nama. Austrijski arhitektonski teoretičar Michael Zinganel sasvim obrće tezu: on tvrdi da su ta dva “zla” zapravo spasila Jadran, da su ta dva grozna belzebuba spriječila groteskni razvoj, špekulantsku nekretninsku bonancu i kerumizaciju arhitektonskog ukusa, piše Jurica Pavičić.

20.06.2015. (09:11)

Dita von BiH

"Kako smo vratili tvornicu – morali smo se samoorganizirati!"

“Više od dvije godine smo 24 sata čuvali postrojenja i tvornicu, i to sve bez 43 isplaćene plaće, 63 doprinosa i zdravstvena osiguranja. Pošto smo bili svjesni da nam Vlada i naši političari neće pomoći i da, štoviše, prešutno dozvoljavaju uništavanje tuzlanskog gospodarstva, ne samo financijski nego i fizički, morali smo se samoorganizirati”, govori u intervjuu za Lupiga Emina Busuladžić, jedna od radnica tuzlanske tvornice deterdženata Dita koja ju je sa svojim kolegama obranila od propasti, političarima i privatizaciji usprkos.

01.05.2015. (15:51)

Prošlost nećemo, budućnost nemamo

Samoupravljanje nepotrebno ubijeno kao recidiv socijalizma

U tranziciji su zakopani svi tragovi nekadašnjeg samoupravljanja, sama je riječ postala tabu, a time su i vrednote toga pokreta izgubljene, smatraju stručnjaci. Ističu da treba razlikovati socijalističko samoupravljanje od radničkoga: “To nije tek pitanje ekonomske efikasnosti, već i demokracije. Radnici na poslu provode veći dio dana pa je važno da je atmosfera na radnom mjestu demokratska i da ljudi imaju utjecaj na unutarnji život tvrtki u kojima rade”, smatra Marko Grdešić. Seebiz