60. Eurosong ili Dobro jutro Australijo, laku noć Europo! - Monitor.hr
25.05.2015. (12:23)

Crna kič proročanstva

60. Eurosong ili Dobro jutro Australijo, laku noć Europo!

“Ne mogu reći da je gledanje Eurovizije čisti gubitak vremena jer je uvijek zanimljivo vidjeti što će se svake godine promijeniti, koliko god samo glasanje bilo predvidljivo. Austrijski je Eurosong, na primjer, bio pretežno crn, predratni i poratni. Dueti su bili in i svaki je drugi nastup bio hetero par koji se intenzivno gleda u oči i voli. Možemo nagađati zašto je duet dominirao, ali mislim da to ima veze s pokušajem ‘normalizacije’ Eurosonga nakon prošlogodišnje ‘devijacije’ po imenu Conchita Wurst. Jasno je da to nije prošlo jer su svi gejevi i žene koje Eurosong vole i prate glasali za najzgodnijeg tipa večeri”, piše Muf.


Slične vijesti

Jučer (21:00)

Zbilja - politika na glazbenom natjecanju gdje se natječu - države?

Iako kažu da politici tamo nema mjesta, Eurosong gotovo nikad nije bio bez nje

Je li natjecanje za Pjesmu Eurovizije (ESC) odnosno Eurosong političko ili nije? Ta rasprava prati najveći europski glazbeni događaj iako u statutu Europske radiodifuzijske unije (ERU) stoji da je ESC sasvim apolitičan i da su političke parole zabranjene. Ali sve je više pjesama s političkim stavom protiv rata ili kršenja ljudskih prava, a sve su češće i one koje tematiziraju feminizam i borbu za raznolikost. No organizatori ponavljaju da se radi o glazbenom događaju na kojem ne bi trebalo biti politike. Prvo natjecanje za Pjesmu Eurovizije održano je u švicarskom Luganu 1956. godine. I nastalo je kao doprinos razumijevanju naroda – ondje su nastupali umjetnici iz zemalja koje su do prije samo jedanaest godina ratovale jedne protiv drugih. Do 1968. se uključilo sedamnaest zemalja, ali su tada došli i prvi politički tonovi – španjolski kandidat je htio pjevati na katalonskom. To se nije svidjelo diktatorskom Frankovom režimu jer je katalonski važio kao jezik slobode i pobune. Slučajeva ima još. DW… Eurosong možete pratiti na službenom Youtube kanalu ili na HRT-u. Tekstualno ga prati i Index.

Jučer (18:00)

Rim Tim Tagi Dim, pjeva cijela Europa

Stilin: Skromni dečko iz Umaga nije napravio ništa pogrešno, a iako drugi jesu, nije mu naškodilo

Hrvati su poznati po, u ovom slučaju, timarenju mačka u vreći obilnim porcijama lazanja, pa tako na Redditu već čitamo o rentanju stanova u kvartu oko Arene idućeg svibnja za 200 eura na dan ili o upitima šefova Arene HRT-ovoj delegaciji smiju li nedajbože organizirati neki koncert u travnju jer će im Eurosong potpuno zauzeti dvoranu. Zabavljamo se i čitajući prijedloge za moguće voditelje Eurosonga. Ako se već nakon eventualne pobjede Hrvatske treba nešto raspasti, neka to bude upravo hrvatska eurosongovska kletva. Nakon svih užasa koje smo u posljednjih 20 godina slali na Eurosong, ako pobijedi mladić iz naroda, bez zaleđa u glazbenoj industriji, koji je do jučer rifovima i produkcijskim trikovima hranio niže rangirane njemačke metalce, Eurosong će još malo odgoditi strmoglavljivanje popularne glazbe niz brdo ukazanja umjetne inteligencije. Bojan Stilin za tportal.

Nedjelja (10:00)

Violins playing and the angels crying...

Za dva dana počinje Eurosong. Švedska ga dočekuje u strahu

Unutar dvorane Malmö Arena organizatori su zabranili sve zastave osim država koje sudjeluju i zastave duginih boja, što je staro pravilo EBU-a. Posebno se ističe sudjelovanje Izraela u gotovo 70 godina starom natjecanju, koje ove godine okuplja 37 zemalja, a završava finalom 11. svibnja. “Siguran sam da će netko uspjeti unijeti palestinsku zastavu i mahati njome, no manje je sigurno hoće li se vidjeti na televiziji”. S više od 360.000 stanovnika i 186 nacionalnosti, “cijeli svijet živi u Malmöu i svi sukobi su okupljeni u veoma malom području, što stvara nesuglasje”, rekao je za AFP Andreas Onnerfors, profesor povijesti ideja i specijalist za Euroviziju. HRT, Index

28.04. (10:00)

U rim tim tagi dim ritmu

Vodič kroz Eurosong: Prve probe odrađene, poznato je kako će Baby Lasagna izgledati na nastupu

Eurosong 2024. godine održat će se od 7. do 11. svibnja u Švedskoj. Kako to inače biva, i kladionice predviđaju tko je najizgledniji za pobjedu, a glazbene ljestvice u Europi nerijetko budu pune pjesama predstavnika. Duže vremena prvo mjesto na kladionicama držao je naš predstavnik Baby Lasagna s pjesmom Rim Tim Tagi Dim koja je oduševila fanove, no nedavno ga je s tog trona skinuo Švicarac Nemo s pjesmom The Code. Prve probe u Švedskoj su odrađene i sada napokon znamo kako će izgledati nastup Baby Lasagne na Eurosongu. Objavljene su i skice kostima koje će naš predstavnik nositi. O ostalim detaljima donosi Journal

12.03. (20:00)

Svi pjevaju, ja ne slušam

Komentar na Euroviziju 1972. godine: Beskorisna smotra

Natječaj za „Pjesmu Evrovizije“ samo je jedna od onih beskorisnih zabavnoglazbenih manifestacija koje bi trebalo ignorirati ili ukinuti. Motivi što opravdavaju njezin opstanak sve su prije negoli muzičke naravi, što iz godine u godinu pokazuje katastrofalno nizak nivo izvedenih kompozicija. Uostalom, ako se one pišu isključivo da zadovolje ukuse žirija, sastavljenih od prosječnih konzumenata lakih nota, očito je da o nekoj umjetničkoj razini ne može biti ni govora. U takvim je okolnostima besmisleno očekivati da bi prvo mjesto na natječaju kao što je „Pjesma Evrovizije“ moglo zabavnoj glazbi zemlje pobjednice automatski donijeti nekakvo međunarodno priznanje. Uostalom, iskustva s tog natjecanja nas uvjeravaju da takvih slučajeva nije bilo. Pobjeda donosi stanovite koristi samo pojedincima – interpretatorima i autorima, a nije sigurno da li i oni mnogo profitiraju. Ravno do dna donosi tekst iz 1972. godine o Eurosongu. Te je godine pobijedila predstavnica Luxemburga.

08.03. (11:00)

Ma, samo u ritmu Rim Tim Tagi Dim - i sve će biti u redu!

Baby Lasagna dominira eurovizijskim kladionicama, a fanovi sanjaju o Eurosongu 2025. u Zagrebu

No, što ako njegova pobjeda postane stvarnost? Domaćinstvo može biti bilo gdje u Hrvatskoj, ali HRT-u bi trebalo oko 20 milijuna eura za organizaciju. To je ogroman izazov, s obzirom na troškove koje nosi Eurosong. Primjeri iz prošlosti, poput izraelskog Eurosonga 2019., upućuju na moguće financijske probleme. Izrael je posudio gotovo 19 milijuna dolara od vlade za organizaciju događaja. Azerbajdžan je 2012. godine utrošio između 64 i 75 milijuna eura, uključujući i izgradnju stadiona za Eurosong. U pravilniku Eurosonga stoji da većina troška organizacije Eurosonga pada na leđa javnog servisa države koja ga organizira. Od članarina EBU svake godine se skupi oko 10 milijuna eura, a organizacija natjecanja košta i do 30 milijuna. Ostatak sredstava mora osigurati zemlja domaćin. (Index)

29.02. (11:00)

Europa ove godine pleše na Rim Tim Tagi Dim

Kako kladionice funkcioniraju: prati se broj uplata, popularnost, ali i politički utjecaj

Kladionice zapravo ne previđaju pobjednika već im je cilj zaraditi što više novca. Hrvatska je prema tome druga, gledajući postotke šanse da osvoji Eurosong. Koeficijente postavljaju kladioničari, koji prate sve, od broja uplata do popularnosti natjecatelja, broja pratitelja na društvenim mrežama, situacije u državama… Nema tu neke velike tajne, a bitan je i politički utjecaj, objašnjavaju  eurovizijski fanovi. Nekolicina fanova Eurosonga smatra kako je Baby Lasagna iskopirao Kaariju, finskog predstavnike prošle godine, no u obranu mu je stao i sam Kaarija. Prošlih godina kladionice su uglavnom uspješno predviđale pobjednika, iako je znalo biti iznenađenja. 24 sata

27.02. (09:00)

Ako tražiš originalnost, nećeš je ovdje naći

Marjanović: Rim Tim Plagi Dim?

Da, Hrvatska u Švedsku šalje pjesmu o kojoj se, otkako se pojavila, između ostalog piše i u kontekstu dviju pjesama koje neodoljivo podsjećaju na ovogodišnju predstavnicu Hrvatske, a pobjeda je ovu raspravu ponovno učinila aktualnom. Prvi dio priče prilično je lako riješiti jer radi se o sampleu koji je uzet sa Splicea, stranice s koje producenti diljem svijeta skidaju sampleove, i ti sampleovi, ako uredno plaćate pretplatu, postaju vaši. Je li tužno da stvari tako funkcioniraju? Možda. U svakom slučaju, ovaj pristup govori ponešto o kreativnosti u stvaranju glazbe. Kod dijela publike postoji averzija prema pjesmama koje zvuče slično i nikada nećete promijeniti njihovo mišljenje bez obzira koliko puta ponovite “ali svi kradu sve”. Je li plagiranje problem? Apsolutno. No, daleko je veće pitanje kome je problem. Dori nije, jer da jest, diskvalificirali bi ga još prije mjesec dana kada se pojavio prvi video u kojem uspoređuju tri pjesme. Eurosongu još uvijek nije. Publici definitivno nije, jer da jest, mnogi svjetski hitmejkeri ne bi imali karijere. Hrvoje Marjanović za Index.

25.02. (21:15)

Rim Tim Tagi Dim Babaroga

Finalna večer Dore – večeras saznajemo tko će nas predstavljati na Eurosongu

Iz prvog polufinala dalje su prošli Pavel, Vinko, Eugen, Mario Battifiaca i Robert Ferlin, Stefany, Saša Lozar, Let 3 i Lana Mandarić, a iz drugog Alen Đuras, Natalie Balmix, Vatra, Damir Kedžo, Lara Demarin, Baby Lasagna, Marcela i Boris Štok. Tu možete vidjeti pod kojim rednim brojem nastupaju (zajedno s brojevima za glasanje). Uživo komentiraju na Forumu.