Brze i kratke - Monitor.hr
26.07.2022. (07:00)

Brze i kratke

  • Šef ruske diplomacije Sergej Lavrov priznao da je konačni cilj Moskve srušiti vladu ukrajinskoga predsjednika Volodomira Zelenskog: “Pomoći ćemo Ukrajincima da se riješe protunarodnog režima” (N1) Lavrov je najavio proširenje “specijalne vojne operacije” u Ukrajini izvan granica LNR-a i DNR-a: “Ciljevi ruske vojske ići će sve zapadnije ako Zapad nastavi slati Ukrajini oružje dugog dometa tipa HIMARS” (Index)
  • Kina prekinula investicije u Rusiju, Šri Lanku i Egipat u sklopu svoga globalnog plana “Belt and Road Initative” (BRI) jer je Peking zaokupljen sprječavanjem financijske krize u Kini. (N1)
  • Zelenski smijenio najvišega vojnog zapovjednika u istočnoj Ukrajini Grihorija Halahana nakon velikih teritorijalnih gubitaka od Rusije. Na njegovo mjesto imenovao je Viktora Horenka. (Index)
  • Gradonačelnik: Rusi su noćas granatirali Harkiv. Ukrajinska vojska granatirala separatističko skladište nafte u Donjecku. (Index)
  • Ruski Gazprom objavio da drastično smanjuje protok plina prema EU na 20%, samo nekoliko dana nakon što je plin ponovno pušten. (Index) Gazprom naglo povećao tlak u plinovodu koji isporučuje ruski plin u Europu bez prethodne najave, moguće pucanje cijevi. (Index)
  • Mjanmarska vojna hunta smaknula 4 demokratska aktivista; stižu osude oporbe i iz svijeta. Nakon puča koji je hunta izvela u veljači 2021. dosad je pogubljeno 117 osoba. (HRT)
  • Mađarski Židovi traže sastanak s Viktorom Orbanom zbog njegove izjave da “Mađari ne žele postati narod miješane rase”. Više od pola milijuna mađarskih Židova bilo je sustavno istrijebljeno u holokaustu tijekom Drugog svjetskog rata, a danas u toj zemlji živi između 75.000 i 100.000 Židova, većinom u Budimpešti. (N1)
  • Dan prije otvorenja Pelješkog i Vučić otvorio most preko Save u Šapcu  pa opleo po Hrvatskoj. (N1)
  • Tijekom vikenda u Hrvatskoj potrošeno najviše struje u posljednjih 15 godina. Istra i Dalmacija “povukle” najviše. (N1)
  • Grad Zagreb bio je u lipnju turistička destinacija koja je ponudila najbolju vrijednost u odnosu na cijenu, izvijestila je španjolska kompanija za analizu podataka u turizmu Mabrian, uzevši u obzir 14 gradova u Europi. (N1)
  • Večeras je svečano otvorenje Pelješkog mosta. Sinoć održana generalna proba. (Jutarnji)
  • Jutarnji mraz na Marsu izgleda plavičasto bijelo ako ga promatramo kamerom THEMIS smješenoj na orbiteru Odyssey. Europska svemirska agencija (ESA) objavila je detaljne slike i dva ogromna raskola masivnog sustava kanjona na Marsu pod imenom Valles Marineris. ESA-in Mars Express snimio ih je s velike visine. S jedne strane nalazi se 840 kilometara dug kanjon Ius Chasma, a na drugoj 805 kilometra dug kanjon Tithonium Chasma, duboki su oko 7000 metara. Za usporedbu, Veliki kanjon u Coloradu dubok je 1600 metara. Da je na Zemlji, Valles Marineris bio bi dug kao od vrha Norveške do najjužnijeg dijela Sicilije. (Tportal)

Jutarnji mraz na Marsu


Slične vijesti

Danas (21:00)

Brze i kratke

  • Nevrijeme na sjeveru Hrvatske, snažan vjetar odnio dio krova sportske dovrane u Orahovici (Jutarnji)
  • Xi: Ujedinjenje s Tajvanom je nepokolebljiva obveza Komunističke partije (Index)
  • Poskupljuje plin! Od jeseni stižu veći računi za grijanje (tportal)
  • Milanović ustvrdio da će načelnik Glavnog stožera OS RH provesti njegovu zapovijed, a ušao je i u raspravu s novinarima: “Možete li još nešto gluplje smisliti?” “Muktario si u stanu u Bruxellesu koji ti je dobila žena” (Index)
  • Kovačević: Plenković sustavno krši Ustav, a ustavno-pravni stručnjaci o tome šute (N1), bivši šef vojske: Milanovićeva zapovijed Kundidu je nezakonita (Index)
  • SP: Sjajni Kane spriječio debakl. Engleska izborila osminu finala protiv Konga 2:1 (Index)
Danas (17:00)

Brze i kratke

  • Novi ruski vojnici na ukrajinskoj bojišnici u prosjeku prežive tek između 20 i 35 minuta borbe, što pokazuje koliko je ratovanje bespilotnim letjelicama promijenilo tijek sukoba i povećalo gubitke ruskih snaga (Foreign Policy, tportal)
  • Strana ulaganja u jugoistočnoj Europi naglo padaju, poglavito u Hrvatskoj i Srbiji, Albanija i Crna Gora doživljavaju uzlet, Slovenija stabilna (Lider)
  • Poslijepodne će pljuskovi praćeni grmljavinom biti sve češća pojava u unutrašnjosti, lokalno mogu biti izraženiji. Navečer sa sjeverozapada jače pogoršanje (N1), DHMZ izdao upozorenja za cijelu zemlju (Index)
  • Rekordno zagrijavanje oceana u lipnju, temperatura dosegla 20,89 stupnjeva… topliji oceani povećavaju izglede za ekstremne oborine i poplave, a mogu dovesti do masovnog izbjeljivanja koraljnih grebena, ugibanja drugih morskih organizama (Index)
  • U zagrebačkoj Dubravi bazen postavili – na ulici: “plan je bio da stane u dvorište, ali nije mogao”… zbog negodovanja prolaznika i susjeda ipak će ga ukloniti (Jutarnji)
Danas (11:00)

Brze i kratke

  • Rusija od 1. srpnja zatvara sve željezničke granične prijelaze prema Finskoj, Estoniji i Latvijim rastu napetosti na istočnom krilu NATO-a (Jutarnji)
  • Još danas pakleno vruće, a onda stiže nevrijeme. DHMZ izdao crveni alarm (Index)
  • “Sigurne staze”: Nova aplikacija HGSS-a i HPS-a za sigurnije planinarenje (HRT)
  • Kuće na Čiovu obranjene, izgorjelo nekoliko poljskih objekata (HRT)
  • SP: Francuzi izbacili Švedsku 3:0 (Index), Meksiko dobio Ekvador 2:0 (Index)
  • Grupa Lelek objavila novu stvar ‘Syenke‘ u suradnji s ukrajinskim bendom Go_A i duom Nazar & Qobzar (Zadarski)
Danas (01:00)

Brze i kratke

  • U Splitu je danas srušen povijesni temperaturni rekord – izmjereno je 39.5°C – što je apsolutni maksimum otkad postoje mjerenja, DHMZ je izdao upozorenja zbog oluja, pljuskova, tuča i poplava. Za sutra su i dalje na snazi upozorenja za toplinski val (Index), meteorologinja najavila razorne oluje: Moglo bi biti kao u Zagrebu prije nekoliko godina (tportal)
  • Nacional: ni predsjednik ni premijer pa ni načelnik glavnog stožera HV-a nemaju ovlasti za slanje Hrvatske vojske u Pariz, Zakon je po tom pitanju nedorečen, odluku može donijeti jedino Sabor dvotrećinskom većinom pozivajući se na Ustav…
  • Broj poginulih u Venezueli porastao na 1943 osobe (Jutarnji)
  • Od sutra velika promjena u zdravstvu: Bez nove iskaznice nema pristupa CEZIH-u (tportal)
  • Haaland odveo Norvešku u osminu finala SP-a i zakazao okršaj s Brazilom, pobijedili Obalu Bjelokosti 2:1 (Sport klub)
Jučer (17:00)

Brze i kratke

  • DHMZ se oglasio oko silovite promjene vremena, spominju tuču, bujične i urbane poplave (Jutarnji)
  • Kaos na pumpama u Rusiji, vlasti ograničavaju točenje goriva, policija dežura kod pojedinih benzinskih pumpi (Index)
  • Milanović protiv vojske u Parizu, Plenković: Ako Kundid ne posluša, očekujem ostavku (HRT), Milanović pozvao novinare na Pantovčak: “Plenković je hrvatski Vučić” (Index)
  • Potvrđeno je: I rover Perseverance otkrio je organske tvari na Marsu (Mreža)
  • Izloženost dojenčadi ekranima povezuje se s nizom razvojnih i zdravstvenih rizika (Bug)
  • Obilježen Međunarodni dan Dunava (HRT)
Jučer (11:00)

Brze i kratke

  • Rusija, jedan od najvećih svjetskih proizvođača nafte, proživljava nezapamćenu i apsurdnu krizu: u zemlji vlada teška nestašica goriva, a situacija na terenu ubrzano eskalira u opći kaos i nasilje, na ulici se vozači tuku (Jutarnji)
  • Masakr u Njemačkoj, pobio 6 zaposlenika ustanove za djecu, navodno zbog spora oko skrbništva (Index)
  • U Dubrovniku su cijelu noć bila 32 stupnja. Danas do 40, sutra nevrijeme (Index)
  • Gradit će se treća traka autoceste A1 od Zagreba prema Karlovcu (Poslovni)
  • Jutarnji pokrenuo nacionalni natječaj Čuvari Jadrana 2026., veliku ljetnu akciju i reportažni serijal posvećen ljudima koji svojim radom, znanjem, hrabrošću i predanošću čuvaju hrvatsko more, otoke i identitet Jadrana
  • Na Rajskoj plaži u Loparu 15. Festival skulptura u pijesku (HRT)
  • SP: Paragvaj na penale izbacio Njemačku! (Index), Brazil golom u 96. minuti pobijedio Japan 2:1 i prošao u osminu finala (Index), Maroko nakon drame raspucavanja izbacio Nizozemsku (Index)
Prekjučer (23:00)

Brze i kratke

  • Nakon Vučića u Beogradu, studenti su za Vidovdan organizirali veliki miting u Kraljevu. Žele Srbiju bez kriminala i nepotizma, ali već kod Kosova i Vučića se optužuje za “izdaju” (DW)
  • Ekonomist Vidaković: Ako je SAD predvođen nestabilnim malim djetetom, zašto je onda dolar ojačao? Rat s Iranom nije negativno utjecao na stanje američke ekonomije, a euro slabi jer se novac ulijeva u SAD (HRT)
  • Benzin od utorka jeftiniji za tri, a dizel za pet centi (HRT)
  • Novi sukob predsjednika i premijera oko slanje vojske na mimohod “Koalicije voljnih”, Milanović: ‘Ne znam koga Plenković misli poslati u Pariz, možda mažoretkinje. Vojska neće ići!’ (tportal), analiza: profesionalni vojni vrh postaje talac političkog sukoba (tportal)
  • Hajduk pušta Livaju bez odštete, prvo je napustio pripreme u slovenskom Bledu zbog “kršenja disciplinskog pravilnika” (Index)
  • Festival Miroslav Krleža od 28. lipnja do 7. srpnja (HRT)
Prekjučer (17:00)

Brze i kratke

  • Sve je manje nade. Nakon razornog potresa u Venezueli možda je i 100 tisuća mrtvih (Index)
  • Što je najbolje piti po ovakvim vrućinama: vodu, izotonike, elektrolite…? Čaj od kamilice ili mente, sportski napici su ok, ali valja pripaziti na šećer (Index)
  • Rekorder po temperaturi u 6 ujutro bio je Senj gdje su zabilježena gotovo 32 stupnja, slijedi Rijeka koja se probudila s 28 (tportal), ima i obratnih primjera: u Crnom Lugu u Gorskom kotaru je izmjereno ugodnih 13 stupnjeva Celzija (Jutarnji)
  • Zoyya – domaća aplikacija koja olakšava rezervacije termina za razne usluge (Bug)
  • Preko 4.5 milijuna gledatelja pratilo utakmice grupne faze SP-a (HRT), cijene ulaznica za Svjetsko nogometno prvenstvo na platformama za preprodaju premašile su granicu od 3000 dolara. Za utakmicu Hrvatske i Portugala dosegnute rekordne visine (DW)
Prekjučer (11:00)

Brze i kratke

  • Iran i SAD ponovno dogovorili prekid vatre, slobodno kretanje plovila (Jutarnji)
  • Nakon brutalnih vrućina, kreću oluje. U Francuskoj već počelo… (tportal), more zbog paklenih vrućina u Italiji prodrlo 18 km, deseci se utopili, nestao suprug ministrice (Jutarnji)
  • Požar većih razmjera izbio je u večernjim satima na području Komiže na otoku Visu (tportal)
  • Vrijeme danas: Bit će vruće, i do 39 stupnjeva, utorak mjestimica manje stabilan, u srijedu promjena (N1, HRT)
  • SP: Kanada u sudačkoj nadoknadi pobijedila Južnu Afriku 1:0 i ušla u osminu finala (Index), Argentina poslala SAD-u popis 13.000 očeva koji duguju alimentaciju. Ne smiju na SP (Index), Hrvatska je na SP-ima najjača u nokaut fazi, s Njemačkom smo jedina reprezentacija koja je pobijedila u svim raspucavanjima na jedanaesterce (Sport klub)
Nedjelja (23:00)

Brze i kratke

  • Teheran najavljuje 30 dana potpune uprave dok sporazum sa SAD-om zapinje oko pravnih i financijskih uvjeta (Jutarnji)
  • Vučić najavio svoju ostavku – što se iza toga krije? Stručnjaci: Predstava za javnost, budući da se ne može kandidirati za treći mandat, ići će ponovno za premijera, prijevremenim izborima želi preduhitriti politički pad izazvan prosvjedima… no, pitanje je hoće li uspjeti (DW)
  • Uskoro počinju ljetna sezonska sniženja. “Budite oprezni spram krasnih slika u web trgovinama” (N1)
  • Hrvatska do sada od nastupa na Mundijalu uprihodila približno 13 milijuna eura (Gol)
  • Održana još jedna Picokijada: Đurđevac kao pozornica jedne od najpoznatijih hrvatskih povijesnih priča (HRT)
  • Mel Brooks, legendarni komičar, redatelj i glumac slavi 100. rođendan (Klix)
  • Sigurnosni incident: Procurila imena i mailovi 560 tisuća hrvatskih učenika i nastavnika (Dnevnik, Index)