Ravnateljica graditeljske škole: Da imamo 30 učenika zidara, svi bi dobili posao - Monitor.hr
29.03.2017. (12:12)

Zid plača

Ravnateljica graditeljske škole: Da imamo 30 učenika zidara, svi bi dobili posao

Zidari, tesari, keramičari, monteri suhe gradnje… Hrvatska trenutno ima potrebe za 900 strukovnjaka u građevinskom području, no ta su zanimanja učenicima nepopularna, dok su postojećim osposobljenim radnicima primamljivije plaće koje mogu dobiti u Njemačkoj. Iako domaće tvrtke nude stipendije, praksu i siguran posao, “činjenica je da interesa za ta zanimanja u Hrvatskoj nema i po svemu sudeći Hrvati neće graditi Hrvatsku”, tvrdi Drago Kamenski, direktor građevinske tvrtke. “Prema interesu koji iskazuju poduzetnici da imamo sada 30 zidara, vjerojatno bi svi dobili posao”, kaže Vera Hrvoj, ravnateljica Srednje škole Bedekovčina. RTL vijesti


Slične vijesti

Srijeda (08:00)

"Podučavanje je profesija koja stvara sve ostale profesije"

Prirodoslovna škola u Splitu otvara vrata za prvu generaciju meteoroloških tehničara, otvaraju se novi programi

Do sada je ovo zanimanje bilo dostupno samo u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi Karlovac, ali od iduće školske godine, splitska škola prihvaća prvake. Program nudi obilje mogućnosti zapošljavanja te pruža temelje za daljnje obrazovanje, uključujući znanje iz fizike, matematike, kemije, geografije i meteorologije. Interes za ovim smjerom raste, pokazujući promjenu trenda nakon početnih izazova. (Green) Također, u nadolazećoj školskoj godini, 37 srednjih škola donosi nove programe obrazovanja. Doći će do značajnih promjena jer se ukidaju neki postojeći programi i proširuje ponuda u drugima. Neke strukovne škole prelaze na ponudu gimnazijskih programa. Što je sukladno Nacionalnom planu oporavka i otpornosti kojemu je jedan od ciljeva povećanje broja gimnazijskih programa u odnosu na strukovne s 30 na 40%. (N1)

28.12.2019. (23:30)

Božićni dar

Nepovratno dodijeljeno 105 milijuna kuna za strukovno obrazovanje

Potpisana su četiri ugovora o dodjeli nepovratnih 105 milijuna kuna za uspostavu regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju. Novac je dodijeljen centrima kompetentnosti pri koprivničkoj Obrtničkoj školi (30 milijuna kuna), dvama centrima pri karlovačkoj Tehničkoj školi (po 45 milijuna kuna) i Ugostiteljskoj školi u Opatiji (30 milijuna kuna). Sredstva će učenicima osigurati kvalitetniju stručnu nastavu i prostor za stjecanje novih znanja i vještina.

23.06.2015. (13:03)

Pekar lekar apotekar

Zašto Hrvati ne vole zanate?

Loša reputacija trogodišnjih strukovnih škola proizlazi iz poražavajuće činjenice da u Hrvatskoj ni samo poduzetništvo nema pozitivan predznak, a Hrvati kao nacija ne vrednuju jednako opće i strukovne kompetencije, iako su potonje temelj zdravoga gospodarstva, objašnjava za DW Mirela Lekić, šefica Odjela za obrazovanje Hrvatske obrtničke komore. No, kaže, situacija ide nabolje jer se strukovnjacima omogućuje nastavak školovanja, ali velik problem i dalje ostaje nezainteresiranost učenika i nedostatna praksa.