Razina mora do 2100. mogla bi porasti za metar i pol - Monitor.hr
31.03.2016. (12:01)

Razina mora do 2100. mogla bi porasti za metar i pol

Nastavi li se emisija stakleničkih plinova sadašnjim tempom, zbog otapanja antarktičkog leda razina mora bi se do 2100. godine mogla povećati za metar i pol, odnosno za pola metra više nego što se ranije predviđalo, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Nature.

Znanstvenici koji se bave klimatskim promjenama s dvaju američkih sveučilišta, Robert DeConto sa Sveučilišta Massachusetts u Amherstu i suautor studije David Pollard s državnoga Sveučilišta Pennsylvania ističu da bi takva promjena mogla predstavljati pravu katastrofu za brojne gradove koji se nalaze na niskoj nadmorskoj visini, prenosi časopis Nature.

Po izvješću Grupe međuvladinih stručnjaka za klimatske promjene (Giec) iz 2013. najgori scenariji su uključivali podizanje morske razine za 52 do 98 cm do 2100., no nova studija upućuje da bi stvarno povećanje moglo iznositi metar i pol, što bi predstavljalo veliku prijetnju gradovima od New Yorka do Šangaja.

Podsjećaju da je dobra vijest što je u zadnje dvije godine uzastopce evidentirano smanjenje emisije stakleničkih plinova koje bi trebalo usporiti proces otapanja leda na Antarktici.

Po novoj studiji, koja se djelomično temelji na evidenciji razine mora i oceana u interglacijalnom razdoblju prije 125.000 godina, samo led s Antarktike bi mogao utjecati na povećanje razine mora za 64 do 114 cm do 2100., što je najgori UN-ov scenarij kada su posrijedi posljedice emisije stakleničkih plinova.

Jedan od faktora o kojemu se nije vodilo toliko računa u prethodnim UN-ovim izvješćima jer se pretpostavljalo da će većina leda na Antarktici ostati zaleđena, je proces hidrauličkog frakturiranja, pri kojemu se na ledenim policama stvaraju bazeni s vodom koja potom curi duboko u unutarnji dio sante, ponovno se zamrzava te zbog visokog tlaka utječe na njezino drobljenje. Zbog toga led na Antarktici vjerojatno brže klizi u more, smatraju znanstvenici.

Anders Leverman, stručnjak s Instituta za istraživanje klimatskih utjecaja iz Potsdama, koji nije sudjelovao u istraživanju, pozdravio je rezultate studije kao poticaj za daljnje istraživanje hidrauličkog frakturiranja na Antarktici.

“U vrijeme kada su srednje temperature bila jedva nešto više nego danas, razina mora bila je puno viša”, a to je između šest i devet metara za vrijeme zadnjeg interglacijalnog razdoblja, podsjetili su znanstvenici. “Ako se emisija stakleničkih plinova nastavi sadašnjim tempom, razina mora će se do 2100. povećati oko metar, a samo jedno stoljeće kasnije za 13 metara”, predviđaju.

No ako se emisija smanji kako bi se zagrijavanje ograničilo na dva Celzijeva stupnja u odnosu na predindustrijsko vrijeme, ne bi smjelo biti daljnjih promjena, a razina mora bi se do 2500 podignula za samo 20 cm.

Na summitu o klimatskim promjenama održanom u studenome prošle godine u Parizu međunarodna zajednica je postavila zadatak da se globalno zagrijavanje ograniči na dva stupnja Celzija u odnosu na predindustrijsko vrijeme, što je prag iznad kojega stručnjaci predviđaju nepovratne i dramatične posljedice za brojne regije planeta.


Slične vijesti

01.11.2023. (07:00)

Mali dječak, velika šteta

U dvije godine, dva El Nina: Oceanografi objasnili kako su utjecala na rast razine mora

Tijekom razdoblja od 2014. do 2016. godine globalna razina mora porasla je, u prosjeku, gotovo dvostruko više nego što se očekivalo u tom vremenskom razdoblju, 15 umjesto očekivanih 8 milimetara. Posljedica je to povećanja ukupne mase oceana zbog promjena u padanju oborina: Amazonsku kotlinu je zahvatila manja količina oborina, a više je kiše padalo nad istočnim tropskim Tihim oceanom i Argentinom. Analiza je pokazala da preostalih 20 posto, ili 3 milimetra porasta, u razdoblju od 2014. do 2016. godine uzrokovala je ekspanzija oceana koji se zagrijavao. Green

14.12.2019. (11:30)

E, to je dugoročna vremenska prognoza

Ledenjaci otopljeni na Grenlandu od 1992. povećali razinu mora za – centimetar

Otprilike 3.800 tona leda otopilo se na Grenlandu od 1992. do 2018. godine i slilo se u more, čija je razina zbog toga narasla za 10,6 milimetara. Grenland sad gubi led sedam puta brže nego što je to bio slučaj devedesetih i ako se tako nastavi razina mora bi do 2100. godine mogla porasti za 20 centimetara.

 

13.11.2019. (17:30)

Diglo se more i kod nas

Kod Dubrovnika izmjeren rekordno visoki val od 10,86 metara, u Splitu rekordno visoko more

Hrvatski hidrografski institut izmjerio je jučer popodne rekordno visoki val na Jadranu od 10,87 metara (N1). Zabilježen je u akvatoriju grada Dubrovnika pokraj otočića Sv. Andrija (na ilustraciji gore grafikon fenomena). Srđan Čupić iz hidrografskom institutu kaže da bi maksimalna visina vala za stogodišnji period mogla iznositi i do 16 metara u Jadranu, prema teoriji ekstrema. I još jedan rekord – u Splitu je danas izmjerena rekordna razina mora, 91cm iznad srednje razine mora, što je rekordno od 1995. godine otkad postoje mjerenja (N1).

06.09.2015. (19:30)

Svi ćemo ga cimentati

Ubrzan rast razine mora: Što će biti s Jadranom?

Zbog globalnog zatopljenja razina mora podiže se mnogo brže od ranijih predviđanja – rast od 1 metra tako sada predstavlja najoptimističniju varijantu, i to samo pod uvjetom da se porast globalne temperature ograniči na skromna 2°C, dok crniji scenariji predviđaju i porast od 6 metara. Mirko Orlić iz Geofizičkog zavoda PMF-a u Zagrebu kaže da će posljedice na Jadranu uzrokovati velike štete u nižim priobalnim krajevima kao što su zaleđe Zadra i Nina te osobito dolina Neretve. More bi moglo prodrijeti u doline, a s njime će doći i sol koja će uništiti poljoprivredne površine. T-Portal