Što znače naljepnice na voću? - Monitor.hr
11.03.2017. (08:10)

One koje nitko ne gleda

Što znače naljepnice na voću?

Voće koje na sebi ima deklaraciju s četiri broja koja počinje s brojem 3 ili 4 uzgajano je s umjetnim gnojivima. Ako voće na sebi ima pet brojeva od kojih je prvi broj 9, to označava da je voće organskog uzgoja. Ako pak oznaka ima pet brojeva, a prva znamenka je 8, to znači da je voće genetski modificirano. Express


Slične vijesti

25.04. (14:00)

Vrijeme je da napravim svoj vrt

Cijene na tržnicama: Brokula je lani bila 70 centi, danas je 4 eura

Nakon što se Hrvatska nekoliko dana grijala na ljetnim temperaturama usred proljeća i nakon što se temperatura preko noći snizila na sedam stupnjeva, temperaturne skokove su najviše osjetile povrtne kulture. Inflacija, cijene goriva i gnojiva, klimatske promjene – sve to utječe na cijene voća i povrća na tržnicama. Tako smo brokulu lani kupovali za 70 centi, a danas je 4 eura. Blitva je također četiri eura, a bila je 10 do 12 kuna (cca. 1,5 eura), ističu prodavači na Zadarskoj tržnici. (Tportal)

20.04. (00:00)

Za doručak voćna salata, uz ručak salata s povrćem s popisa, i dogurat ću do stote

Deset najboljih voća i povrća za dugovječnost

Na to kako starimo utječu genetika, okoliš, stres, pušenje i prehrana. Neki su čimbenici izvan naše kontrole, ali možemo se usredotočiti na hranu i piće kako bismo poboljšali svoju dugovječnost. Donosimo popis voća i povrća za koje stručnjaci ističu da dokazano mogu usporiti starenje i poboljšati ukupnu dugovječnost:
1. Crveni kupus, za koji stručnjaci kažu da je jedno od najboljeg povrća za dugovječnost.
2. Gljive, koje su izvor antioksidansa koji pomažu u zaštiti stanica od oštećenja i smanjuju upalu.
3. Borovnice, koje su na glasu kao superhrana mogu poboljšati zdravlje.
4. Brokula, puna vlakana, vitamina i željeza smanjuje rizik od kroničnih bolesti srca i raka.
5. Cikla, kao riznica hranjivih tvari, daje zaštitu od oksidativnog stresa i kroničnih bolesti.
6. Mango, koji je prepun vitamina koji igraju ključnu ulogu u funkciji imunološkog sustava i zdravlju kože može doprinijeti očuvanju zdravlja.
7. Avokado je bogat vlaknima i može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti i poboljšati zdravlje crijeva. Osim toga, pomaže u smanjenju rizika od neurodegenerativnih bolesti poput Parkinsonove, Alzheimerove i demencije.
8. Špinat može pomoći u snižavanju krvnog tlaka zbog viših razina kalija. Svakodnevno jedenje špinata pomaže u povećanju razine luteina, što može izravno pomoći u smanjenju rizika od makularne degeneracije – stanja očiju povezanog sa starenjem.
9. Kelj sa svojim hranjivim tvarima također pomaže u zdravom starenju.
10. Jagode pomažu kod područja kognitivnog pada povezanog sa starenjem, poput pamćenja, a jagoda u prahu može poboljšati pamćenje i simptome depresije kod nekih sredovječnih muškaraca i žena. (N1)

21.03. (13:00)

Ništa, dobro oprati i valjda bude ok

Najviše kontaminiranog voća i povrća došlo iz Turske, pitanje je koliko takve hrane stoji na policama

Voće i povrće tretirano štetnim pesticidima uglavnom je bilo zaustavljano već na hrvatskoj granici, ali neki su se proizvodi ipak probili do polica dućana. Ostaje vječno pitanje koliko je takvih proizvoda prošlo ispod radara, odnosno da uopće nije otkriveno. Oko 30 pošiljki voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu ove godine i lani bilo je kontaminirano štetnim i kancerogenim kemikalijama. Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu uvjerljivo prednjači Turska, na drugom mjestu je Sjeverna Makedonija, u tri je navrata štetan i zabranjen pesticid otkriven u hrvatskim mandarinama, a iz Albanije su sporne bile dvije pošiljke rajčice i mladog luka. Tu su još i kontaminirane pošiljke iz Egipta, Brazila, Pakistana, Indije, Poljske, Kine i Nizozemske. Danica

28.02. (09:00)

Ma, najslađe su mamine iz vrta

Zašto su jagode bez okusa i mirisa? Za sve su krivi fungicidi

Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry razotkriva da uobičajeni fungicidi, poput boskalida i difenokonazola, koji se koriste u uzgoju jagoda, mijenjaju strukturu stanica ovog voća, čineći ih bezukusnima, bljutavima i manje hranjivima. Studija je također pokazala smanjenje količine šećera i hranjivih tvari poput vitamina C, te povećanje kiselosti. (Agroklub)

27.11.2021. (14:30)

Turizam baziran na branju voća

Bradbury: Ubrati voćku svojom rukom turistima je nezaboravno iskustvo

Kada imućni turist iz grada kao što je New York krajem posjeta Hrvatskoj izjavi da mu je najuzbudljivije bilo ubrati limun, nema sumnje da našu svakodnevicu možemo dobro unovčiti. Istekom tjedna kazao je kako je ovo bilo najbolje turističko iskustvo koje je u životu doživio i ponovio najuzbudljiviji trenutak. Kao razlog je naveo život u milijunskom gradu gdje nikada uživo nije vidio limunovo stablo. Njemu je taj događaj bio riječima gotovo neopisiv. Dolaskom na Hvar upoznao je Engleskinju koja je u studenome u lokalnoj trgovini htjela kupiti rajčicu, no dobila je odgovor da je nema u ponudi. Na pitanje kako to misle, odgovor je bio da im više nije sezona. Na to je ostala zbunjena jer je u Engleskoj imaju cijelu godinu. Ali je sama zaključila da je užasnog okusa. A ono što je do tada na Hvaru kupovala, imalo je fantastičan okus, ispričao je na online meetup-u ‘Priča jednog poduzetnika – Paul Bradbury: Kako Englez voli Hrvatsku’. Agroklub

11.06.2019. (11:26)

Svaku sedmu smrt od posljedica bolesti kardiovaskularnog sustava moguće pripisati pomanjkanju voća u prehrani, svaku dvanaestu manjku povrća

05.04.2019. (19:30)

Bolje neslana šala nego presoljena supa

Loša ishrana kriva za 11 milijuna mrtvih svake godine

Nekvalitetna ishrana odgovorna je za 11 milijuna preuranjenih smrti u svijetu godišnje, što znači da je loša hrana faktor kod svake pete umrle osobe, što je više nego pušenje. Riječ nije o pretilosti, nego o lošoj hrani koja šteti srcu ili izaziva karcinom, a najproblematičnija je sol koja je kriva za tri milijuna umrlih. Drugi najveći faktor je premali unos cjelovitih žitarica što stoji iza tri milijuna slučajeva umrlih, a treći premali unos voća s dva milijuna prerano umrlih.