Duka: Promašena Hasanbegovićeva poruka o temeljima RH - Monitor.hr
25.04.2016. (09:21)

Povjesničar (ali i ministar) kontra Ustava

Duka: Promašena Hasanbegovićeva poruka o temeljima RH

Zdenko Duka se u Novom listu osvrće na tezu koju je ministar Zlatko Hasanbegović izrekao prošli tjedan u Jasenovcu, a glasi: “Moderna hrvatska država nastala je 1990. godine, stvorena je i obranjena u Domovinskom ratu i to su jedini temelji Republike Hrvatske” (ovdje je video, a izjava je na 9:30). Duka ispravlja povjesničara Hasanbegovića: “U izvorišnim osnovama Ustava RH piše koji su sve temelji iz povijesti Hrvatske, nije se Hrvatska ni iz čega pojavila 1990. godine. Pa da vidimo što piše u Ustavu RH. Na samom početku Ustava, pod točkom I. IZVORIŠNE OSNOVE piše što su temelji RH (i što nisu). Dobro je podsjetiti se.


Slične vijesti

14.12.2021. (08:00)

Rovovske bitke

Šonje: Pandemija, sloboda, ograničenja slobode i Ustav

Ključni problem ustavne definicije razmjernosti mjera neće moći biti riješen prebacivanjem tereta dokaza odnosno rješenja na medicinsku struku prije nego što se uvjerljivo razriješi stručno medicinsko pitanje može li opće cijepljenje suzbiti virus uz minimalne rizike za ljude za koje SARS-Cov-2 ne predstavlja značajnu zdravstvenu ugrozu (ništa nije „kao vodu piti“, ali postoji statistički standard minimalnog rizika koji se uklapa u jednu od temeljnih vrednota medicinske struke „ne činiti štetu“). Apsurd u kojem živimo je u tome što to razriješenje nećemo tako skoro dočekati jer medicinska zajednica se još prije pandemije oštro podijelila u dva kampa. Jedni su bezrezervno za opće cijepljenje, pa i ono obvezno, a drugi, koji nisu antivakseri (a takvih među ozbiljnim liječnicima nema) smatraju da pristup cijepljenju treba biti odmjeren i zasnovan na informiranju, edukaciji i diskretnom odnosu liječnik-pacijent, jer snažni pritisci samo jačaju antivakserski pokret. Piše Velimir Šonje za Ekonomski Lab

22.12.2020. (22:30)

Mala knjižica malo vrijedi

30 godina Ustava Hrvatske: Najvrednije postavke ozbiljno ugrožene, ustavna prava svakodnevno se suspendiraju

Ivanka Toma u Jutarnjem, povodom 30. godišnjice donošenja Ustava RH, nabraja koja su ustavna prava ugrožena i zanemarena u vrijeme epidemije: načelo razmjernosti – kafići zatvoreni iako nisu bili žarišta; poduzetničke i tržišne slobode – restorani smiju prodavati kavu, kafići ne; sloboda kretanja – u državu se smije ulaziti, a između županija zabranjeno kretanje; javna okupljanja – zabranjeno, a na Božić dopušteno.

27.03.2020. (00:00)

Dosta svađe, ima posla za napraviti

Kregar: Treći razlog za veliku koaliciju – promjena Ustava

Osim teritorijalnog ustroja i izbornog sustava, treći razlog za veliku koaliciju je promjena ustava – piše Josip Kregar. Kako? – Mislim da postoje pitanja u kojima se trebaju nadvladati stranački interesi i reforme prilagoditi vremenima. Postoje trenuci u kojima je lakše promijeniti više nego manje.

16.11.2019. (17:30)

Referen-dum u glavu

Profesor Smerdel: Frazetina “narod će odlučivati” je populizam, česti referendumi su štetni

Referendum poput onog putem građanske inicijative kakav postoji u našem sustavu i nije pravi oblik neposredne demokracije, nego oblik manipulacije voljom birača, pod maskom naroda koji odlučuje – piše profesor i kuautor Ustava Branko Smerdel, u svom novom radu o “referendumaniji”. Kaže on da bi taj trend mogao dovesti do potpune “eliminacije načela i institucija konstitucionalizma, i njihovom zamjenom sustavom ‘narod i vođa'”. Dodaje da je temeljni problem s referendumom građanske inicijative taj da je ishod samog referenduma u postojećim uvjetima, potpuno izvjestan. Telegram

29.05.2018. (12:49)

Crna lista

Peđa Grbin ruši oba referenduma – skupljalo se 2 potpisa, a trebalo 4

Za svako od četiri pitanja za koje se skupljalo potpise za raspisivanje referenduma – dva kod otkazivanja Istanbulske konvencije i dva kod izmjene izbornog zakona – trebalo je zasebno prikupljati potpise, dakle četiri, a ne dva kako se radilo, kaže SDP-ov Peđa Grbin koji će na osnovu ove formalne pogreške rušiti obje inicijative. S njim se slaže i stručnjakinja za ustavno pravo i profesorica na Pravnom fakultetu u Rijeci Sanja Barić. Novi list podsjeća da je inicijativa “Istina o Istanbulskoj” od građana tražila jedan potpis za dva pitanja – da RH otkaže Istanbulsku konvenciju i da se u Ustav upiše da se o otkazivanju međunarodnih ugovora odlučuje referendumom. Inicijativa “Narod odlučuje” bi u članak 72. Ustava RH dodala umanjen broj zastupnika (100-120), smanjila broj zastupnika nacionalnih manjina na šest, uvela tri preferencijalna glasa, prag za liste bi smanjila s pet na četiri posto, u svakoj izbornoj jedinici biralo bi se najmanje 15 zastupnika (to je sve jedno pitanje), a drugim pitanjem bi se zabranilo zastupnicima nacionalnih manjina da odlučuju o povjerenju Vladi i donošenju državnog proračuna.

26.07.2017. (09:09)

Lijepa naša sekularna

Komentar: Tako nam Bog pomogao

“Kod nas je lažno stvorena takva atmosfera da je hrvatstvo i katolicizam jedno te isto, i da je svako drugo opredjeljenje, i vjersko a boga mi i nacionalno, sumnjivo i potencijalno izdajničko. Od Hrvatske je umjetno, pritiskom stvorena konzervativna pa i nazadna zemlja. Zato je velika šteta što Ustavni sud nije smogao tu nevjerojatnu snagu i izbacio nepotrebnu rečenicu Tako mi Bog pomogao iz ceremonije predsjedničke prisege”, komentira Zdenko Duka. Novi list

11.04.2016. (15:26)

Republika Partizanska

Goldstein: Hrvatske ni bi bilo da nije bilo ZAVNOH-a

“Današnja samostalna Republika Hrvatska ne bi postojala da 1943. – 1945., kad se krojila karta poslijeratne Europe, nije bilo ZAVNOH-a i AVNOJ-a. Najvjerojatnije bi bila skučena pokrajinska oblast pod žezlom dinastije Karađorđevića, s vlašću koja bi izrasla iz četničkog pokreta i kraljevske vojske pod komandom Draže Mihailovića”, piše povjesničar Slavko Goldstein o ideji publicista Igora Vukića da se ZAVNOH briše iz Ustava RH i da se na njegovo mjesto stavi – NDH!

21.03.2016. (17:47)

Se bum vas tužil

CMS: Sabor izglasao protuustavne zakone o čuvanju granice

Centar za mirovne studije najavio je tužbu jer su saborski zastupnici izglasali izmjene Zakona o obrani i Zakona o nadzornu državne granice, iako su upozoreni da su protivni Ustavu RH. Navodi i 6 razloga zašto vojska nije potrebna za čuvanje granica od izbjeglica, među kojima je i činjenica da nije bilo šire rasprave o tome. Osim toga upravljanje granicom zbog toga je skuplje, troškovi su skočili na 614,9 milijuna kuna, s lanjskih 300,1 milijuna. Faktograf

03.02.2016. (09:47)

Ministar pravosuđa: Promijenit ćemo Ustav da možemo kazniti pljačku u privatizaciju

11.12.2015. (10:12)

Ustavni poredak

‘Potpisom na ekspresne izbore Grabar-Kitarović potpisala bi i vlastitu ostavku’

“Nitko pretjerano ozbiljan nije sporio izbor Grabar-Kitarović za predsjednicu države, bez obzira na jasnu (i neispunjenu) ustavnu odredbu o većini svih birača koji su glasovali. Međutim, baš ekipa s Pantovčaka, predvođena Vladimirom Šeksom sada bi mogla izazvati ustavnu krizu s ogromnim posljedicama. Ukratko, ako predsjednica bude ustrajala na Šeksovu ‘teleološkom’ tumačenju Ustava, koje bi moglo rezultirati ekspresnim izvanrednim izborima, taj čin bi mogao označiti još ekspresniji kraj njezine političke karijere”, piše Novi list.