Mirjana Dugandžija razgovara sa Zoranom Ferićem - Monitor.hr
23.11.2020. (21:00)

Anđeo u ofsajdu

Mirjana Dugandžija razgovara sa Zoranom Ferićem

Ne mogu reći da sam oduševljen sobom. Ali već barem 30 godina činim napor da budem što bolji, a to mi baš i ne uspijeva. Ljudi koji su me upoznali u kasnijoj fazi života čude se tome što sam nekog dečka udario nožem, čude se mnogim stvarima, jer odajem sliku dobroćudnog čovjeka koji je uvijek spreman pomoći… Mirna srca i duše mogu govoriti o tome. Bila mi je prilično upečatljiva zgoda s Marinom, imao sam 17 godina, ona ne puno više, a već je imala dijete, bila je zgodna cura, ali se, eto, bavila parostitucijom. I Marina kaže – prvo dolaziš kao mušterija, onda kao prijatelj… – priča otvoreno Zoran Ferić Mirjani Dugandžiji povodom detalja iz upravo izašlog autobiografskog romana “Putujuće kazalište”.


Slične vijesti

28.12.2020. (13:00)

New age psihijatrija

Dugandžija: Intervju sa psihijatrom Milanom Košutom – raščistit će što je bitno; ovaj dan, čovjek pored mene, ljubav ako je ima

Velika je zabluda da moram biti stalno opušten. A ako nisam opušten, nešto ne valja, jer ja moram biti sretan čovjek! Povremeno, u potrazi za dobrim, pojavit će se osjećaj namirenosti, radosti, sreće, i to je život. Ali ideja vječite sreće i opuštenosti zabluda je koja vodi do razočaranja, pa i poremećaja. Ideja izbjegavanja neugode po svaku cijenu čini težim i posljedice korona-straha u kojem živimo. I dovodi do nevjerojatnih količina anksiolitika, alkohola, cigareta, droge… Intervjuira Mirjana Dugandžija za Jutarnji list

04.11.2020. (20:30)

Slastica gorkog okusa

‘Rujanska kupačica’: Proza u trapericama, ali ženskim, koja ne podnosi nestrpljiva čitatelja

Tomislav Čadež piše o novim pričama Mirjane Dugandžije: Biti “bestidan” u današnje vrijeme slikovitih laži samo je po sebi hrabro. Hrabrost da se kaže ono što se niti sebi ne priznaje, autoanaliza kao pogonsko gorivo za vlastitu propast, okrutna nježnost, pisanje kao “posljednja stvar” koju valja u životu poduzeti, a sve to mimo teških riječi i ozbiljnih “japajakanja”.

25.10.2020. (08:00)

Priče o ženama iz pera vrsne novinarke

Njezine priče su intenzivne, sočne, umočene u strasti kasnoga ljeta – baš poput toplog rujna

“Mirjana Dugandžija, dugogodišnja novinarka Jutarnjeg lista i Globusa, upravo je objavila zbirku priča pod nazivom “Rujanska kupačica” u izdanju Naklade OceanMore. Njezine priče nastanjuju depresivke koje utjehu nalaze u spavanju, razočarane ljubavnice, one koje se usude ostvariti svoje najluđe seksualne maštarije, druge koje se zaljubljuju u žene, svoje drugarice, zatim kolegice čije profesionalne situacije i same prepoznajemo, razvedene žene, i ne baš tako nesretne u svome soliranju, djevojčice koje znatiželjno otkrivaju prve mračne zakutke seksa, majke kojih se (ne)rado sjećamo…” Piše Pavica Knezović Belan za Jutarnji list

18.10.2020. (19:00)

Mali dnevni razgovori

Mirjana Dugandžija intervjuira Nadu Gašić

Nada Gašić objavila je dva romana, “Mirna ulica, drvored” (2007) i “Voda, paučina” (2010), s krimi fabulom, za koje je dobila najznačajnije hrvatske književne nagrade.
– Što će biti s nama u koroni?
– Nisam sigurna da ćemo izdržati tu udaljenost, fizičku odvojenost jedni od drugih. Prazne dvorane? Pa kazalište nije samo predstava, nego sve ono prije i poslije kada treba vidjeti i biti viđen, družiti se, izmijeniti dojmove ne samo o predstavi… Čovjek je socijalna životinja. Svjesna sam da je to malograđanski stav, ali ja od njega ne bježim! Volim dobre koncerte klasične glazbe u Lisinskom, Glazbeni zavod… Što će biti s njima? Ne propuštam nijednu izložbu… Volim otići u Ljubljanu, Beč, u Albertinu, ali obično opominjem samu sebe: “Pogledaj prvo što ima u Zagrebu.” A sada? Još ne osjećam klaustrofobiju, ali osjećam klauzofobiju.
– Klauzo…?
– Strah od zaključanosti…
Razgovarala Mirjana Dugandžija, objavio Jutarnji.

11.10.2020. (21:30)

A da se udružimo?!

Hrvoje Hribar: Najbolje scene seksa snimaju katolici i Japanci…

“… Japanci jer im je to nešto normalno, katolici jer im je seks tabu i stres i drama”, kaže redatelj Hrvoje Hribar u intervjuu s Mirjanom Dugandžijom. Aktualni problem Hrvatske danas – “Hrvatska kasni s idejama i planovima, s koordinacijom, s odlukama, s proizvodnjom davno odobrenih filmova… Imamo talentiranih autora i dobrih naslova. Kao što imao talentirane košarkaše, što ne znači da imamo košarku”. Odnos prema prošlosti – “jedinstveni smo u Europi po razini zapuštenosti. To je valjda hrvatska potreba da se zaboravi, potisne, možda i ideološka omraza prema svemu što je nastalo prije 90.”.

05.10.2020. (14:00)

Ništa bez pitanja o Titu

Dugandžija sa Sašom Broz: ‘Zgražam se kad vidim intervencije na licu glumica. Sjećanja na djeda Tita? Opet ta tema…‘

“Ne razmišljam ni o Milanoviću, ni o Plenkoviću, a ni o bisti. Jednom sam na svojem profilu napisala da ne trebamo od rezidencije raditi izložbu… i sada je tako. Nema nikakvih kipića i to je bila ispravna odluka. Moj ideal je društvo uređeno po uzoru na Skandinavce, s jakim akcentom na socijalnu osjetljivost. Svaki ekstrem, i desni, a i lijevi, može biti poguban. Prošlo je vrijeme velikih revolucionarnih ideala, a politika temeljena i okrenuta ideologiji trebala bi biti prošlo svršeno vrijeme. Zemlju iz krize neće izvući ni desnica ni ljevica, nego besprijekoran menadžer koji će svoje suradnike birati isključivo na temelju njihove stručnosti i rezultata, a ne vjerske i ideološke opredijeljenosti”, izjavila je Saša Broz u intervjuu povodom promocije predstave “Čarobnjak iz Oza” koju režira za zagrebački ZKM. Jutarnji list

 

28.09.2020. (21:00)

Ljubav prema knjizi i životu

Dugandžija, intervju: ‘Pisati o ljubavi, ratu, obitelji…to je trauma, nešto u što diraš baš zato što se bojiš dirati‘

“Malo toga znam o globalnoj slici, o dnevnim stvarima, tome što jedan drugome prigovaraju Milanović i Plenković… ali ono na što trošim jako puno vremena i misli, to su odnosi s ljudima; s djecom, curom, prijateljima, bratom i sestrom, roditeljima… to su odnosi u koje ulažem puno energije, često s malo i nimalo uspjeha. Ali to je neki okvir u kojem osjećam da mogu i trebam djelovati… I ne bih to mijenjao: radije bih znao što mi se događa s djetetom nego što mi se događa u državi”, kaže Roman Simić u intervjuu za  Jutarnji list uoči Festivala europske kratke priče koji nam stiže od 4. do 9. listopada.

07.09.2020. (14:00)

Dugandžija razgovara sa Sibilom Petlevski: Kreiranje problema vrlo je unosan biznis

Sibila Petlevski, profesorica dramatologije na Akademiji dramske umjetnosti, idealna je sugovornica. Načitana, maštovita, elokventna, ozbiljna, autorica više od 20 knjiga – proze, poezije, drame, znanstvenih djela: Umjetnost si evolucijski moramo moći priuštiti jer ona nas uči iznalaženju kreativnih rješenja za probleme. Na primjer, potaknut eksplozijom stanovništva poslije Drugog svjetskog rata, John B. Calhoun je odlučio provjeriti što nas čeka ako populacija nastavi rasti. Sagradio je raj za štakore ‘Universe 25’. Glodavci su počeli, reklo bi se prirodno, izumirati. Jedino što je uspjelo nakratko zaustaviti štakorsku tragediju bilo je davanje kreativnih zadataka inteligentnim glodavcima. Iz toga se vidi potreba umjetnosti u vremenu Big Brothera i umjetno stvorenih žudnji za lijepo zapakiranim proizvodima koji urušavaju zdravlje… razgovarala Mirjana Dugandžija za Jutarnji list.

29.06.2020. (00:00)

Mirjana Duganžija razgovarala sa Dubravkom Matakovićem strip crtačem

Probudim se u pet. Nekad sam navijao sat jer sam zaključio da je prijepodne najbolje za rad, a sad, što sam stariji, sam se budim rano. Popodne završavam stvari, sad po ljetu radim i dulje. Zavede vas dan, a osam je navečer… Zaključio sam šta se ja tu trudim biti neki umjetnik, slikar, a strip mi ide, tu sam priznat, u Zajednicu samostalnih umjetnika sam primljen kao strip-crtač, a ne kao akademski slikar. Shvatio sam da je to moj stvarni poziv i misija na Zemlji – priča Dubravko Mataković u intervjuu za Jutarnji.

20.04.2020. (23:00)

Mali koronaški razgovori

Mirjana Dugandžija intervjuira pod maskom Zvonka Makovića

Ja se, recimo, pitam još nešto što mi se čini čudnim. Može li netko pokazati jednu jedinu izjavu gradske ministrice za kulturu Milane Vuković Runjić u kojoj se očituje o štetama koje su velikim dijelom pretrpjele institucije u njezinoj nadležnosti? Je li se ona i o čemu oglasila? Je li išta rekla o MUO-u, o Arheološkom muzeju, o Prirodoslovnom, Etnografskom? Gradske ministrice za kulturu naprosto nema, nju ja ovih mjesec dana nisam nigdje vidio. A neprestano sam na portalima, čitam vijesti. Onda sam počeo rekapitulirati stvari – pa nju se može vidjeti samo na feštama – priča Zvonko Maković profesor povijesti umjetnosti u mirovini Mirjani Dugandžiji koja trenutno radi najbolje intervju za novine/portale.