Zagreb: Biciklisti zauzimaju Masarykovu, još jednom "Biciklom na posao" - Monitor.hr
13.09.2016. (15:57)

Zagreb: Biciklisti zauzimaju Masarykovu, još jednom "Biciklom na posao"

Zagrebački Sindikat biciklista poziva građane u nedjelju 18. rujna na poslijepodnevno druženje u Masarykovoj ulici, koja će biti zatvorena za promet, te najavljuje još jednu nacionalnu kampanju poticanja vožnje bicikla na posao. Događaj je organiziran u sklopu Europskog tjedna mobilnosti koji počinje 16. rujna, a završava 22. rujna – na dan bez automobila.

U Masarykovoj će biti zanimljiv program na otvorenom poput turnira u bridžu, iscrtavanja biciklističke trake, šaha, badmintona, hulahoopa, dječjih kreativnih i i sportskih radionica, akustični glazbeni program i DJ, te sve što sami građani smisle, naprave ili ponesu.

Ulice biciklima!

“Možete li zamisliti Masarykovu ulicu da iz nje nestanu automobili i da prostor bude dodijeljen biciklistima i pješacima? Umjesto samog asfalta i ispušnih plinova mogli bismo imati javni prostor s urbanom opremom koju mogu besplatno koristiti svi građani i posjetitelji grada. Vjerujemo da prostor oslobođen od automobila ne mora nužno biti pretvoren u terasu kafića – on može biti neka vrsta zajedničkog dvorišta”, objašnjavaju iz Sindikata biciklista zašto ponovno zatvaraju ovu ulicu za promet. Masarykova ulica je dijelom na trasi neostvarene biciklističke magistrale od 6,7km koja bi povezivala zapad i istok grada (od Dubrave to Trga Francuske republike), a koja je još uvijek predmet razgovora iako je još 2012. gradonačelnik obećao da će se graditi. Do sada su u Sindikatu biciklista dobili samo neformalno objašnjenje da se magistrala neće graditi zbog problema pomicanja parkinga za automobile koji su uz kolnik i oduzimanja jedne kolničke trake automobilima na Prilazu Gjure Deželića.

Proširenjem pješačko-biciklističke zone, kojom bi se značajno podigla kvaliteta života građana, smanjilo zagađenje, buka i prostor namijenjen isključivo protoku ili parkiranju automobila, kojeg je u centru grada i dalje previše, a promet u lokalima i ugostiteljskim objektima bi porastao. “I Trg Bana Jelačića je nekada bilo prometno mjesto kojeg su zauzimali parkirani automobili, a danas si to više nitko ne može zamisliti. Prakse u europskim gradovima pokazuju da se građani vrlo brzo naviknu i sa zadovoljstvom prihvate prenamjenu vrlo prometnih prostora u pješačko-biciklističke zone zbog bolje kvalitete života, ali i zbog dodatnog ekonomskog aspekta porasta potrošnje u dućanima i ugostiteljskim objektima zbog lakšeg pristupa pješaka i biciklista”, dodaju iz Sindikata biciklista.

U ponedjeljak na – bicikl

Program u Masarykovoj traje od 15 do 20 sati, a pozvani su svi. Sljedeći dan, u ponedjeljak 19. rujna započinje druga nacionalna kampanja “Biciklom na posao” kojoj je cilj potaknuti građane da koriste bicikl kao prijevozno sredstvo na putu do posla, što češće te time smanje broj bespotrebnih individualnih vožnji automobilom na kratke relacije. U kampanji se sudjeluje registracijom na www.biciklomnaposao.hr i upisivanjem odvezenih kilometara, a mogu sudjelovati građani iz svih gradova, županija i općina u Hrvatskoj, sve do 30. rujna kada kampanja završava. Naposlijetku će oni koji su odvezli najviše kilometara, oni koji su prvi puta sjeli na bicikl do posla i one tvrtke i kompanije koje imaju najviše biciklista u svojim redovima, osvojiti zanimljive nagrade i ponijeti titulu ‘prijatelja bicikliranja’.


Slične vijesti

23.01. (13:00)

Red, rad i disciplina

Nakon treninga – oporavak hranom

Nakon iscrpljujuće vožnje bicikla ili treninga, pravilan oporavak ključan je za smanjenje boli i ubrzanje regeneracije mišića. Prvi korak je hitna hidratacija, s unosom 1,5 litara tekućine za svaki izgubljeni kilogram tjelesne težine. Zatim, u prvih 30-60 minuta, važno je konzumirati ugljikohidrate i proteine u omjeru 4:1, kako bi se nadoknadile zalihe glikogena i potaknula regeneracija mišića. 120 minuta nakon treninga, na red dolazi konkretan obrok koji bi trebao uključivati bjelančevine kao što su piletina, tuna ili tofu kako bi se oporavila oštećena mišićna vlakna, uz dodatak složenih ugljikohidrata kao što je integralna tjestenina, riža ili krumpir. Ne bi bilo loše da se tanjuru nađe i povrća zbog antioksidansa. Osim konkretnog obroka, važno je uzeti u obzir i dodatke poput glutamina, magnezija i omega-3 masnih kiselina za potpuni oporavak tijela. Ovi koraci ubrzavaju oporavak, a priprema za sljedeći izazov je kvalitetnija. (Biker.hr)

11.01. (10:00)

Noćno bicikliranje zimi? Dobro se obući, baterije neka budu pune i vozi

03.01. (07:56)

Oulu – grad u Finskoj koji mnogi nazivaju metropolom zimskog bicikliranja

12.09.2023. (16:00)

I pazi preko ceste

Biciklom na posao? Samo naprijed, no uz ove savjete

Obavezno nosite kacigu! Ne zaboravite da je bicikl prometno sredstvo i tako ga tretiraju drugi vozači ostalih prometala na cesti, stoga poštujte prometna pravila, usudili bi se reći, i više od ostalih, obzirom da niste zaštićeni za razliku od vaše limene konkurencije. Nemojte se okretati na svaki zvuk iza sebe jer ćete na taj način gubiti ravnotežu i koncentraciju, radije se vozite po putevima predviđenim za vas bicikliste, a ako to već ne postoji na vašoj ruti do grada, onda oprezno odaberite alternativu sa što manje vožnje po cesti, a što više po pločniku. Budite vidljivi, koristite vidljive i šarene boje, s materijalima koji reflektiraju svjetlo poput prsluka koje imate u svojim automobilima. Obavezno imajte stražnje i prednje svjetlo, prije svakog skretanja pogledajte iza sebe da vidite kakva je situacija, nikad ne vozite po suprotnoj strani kolnika… Biker

04.09.2023. (14:00)

Život na dva kotača

Lance Armstrong – od šampiona do prevaranta

Rođen 18. rujna 1971., Armstrong nije imao presretno djetinjstvo. Živio je u teškim uvjetima, a njegova majka, koju će kroz život tretirati kao svojeg najvećeg heroja, radila je i dva posla dnevno kako bi ih prehranila i omogućila mu da ima koliko-toliko normalno odrastanje. Biciklizam mu je uvijek bio najjača disciplina i, još dok je imao 17 godina, dobio je poziv da trenira s američkom olimpijskom biciklističkom reprezentacijom. S 25 godina dijagnosticiran mu je tumor na testisima, a u plućima su mu našli 12 tumora od kojih su neki bili veličine loptica za golf, a rak mu se velikom brzinom širio po ostalim dijelovima tijela. Lance je bio podvrgnut najtežim oblicima kemoterapija od kojih su neke bile eksperimentalne, koje bi ostavile ogromne posljedice na svakome pod uvjetom da ih preživi. Povratak normalnom životu, uz posao od 9 do 5, bio bi ravan čudu. Povratak bilo kakvom sportu, a osobito profesionalnom, nije se uopće spominjao. No, Lance je ipak ispisao povijest, da bi s vijestima o dopingu sve palo u vodu. Index

04.08.2023. (22:00)

Bicikl, ili po novohrvatskom - međunožno guralo

Jezikova juha: Kotačić koji nedostaje

Bicikl (<fr. bi „dva” + cycle „kotač”) kao prometno sredstvo javlja se početkom 19-oga stoljeća. Nećemo ovdje navoditi sve rane inkarnacije, ali recimo tek da se isprva koristi termin Karla von Draisa velociped (<lat. velox „brz” + pes „stopalo, noga” u akuzativu pedem), sprava za brzo putovanje na nožni pogon. Vjerojatno prvi moderni mehanički bicikl djelo je Škota Kirkpatricka MacMillana, za kojega je zabilježeno i da je bio prvi biciklist koji je skrivio prometnu nezgodu. Kaže lingvist u novoj kolumni za lokalni portal, nabrojavši što bi sve jedno mjesto trebalo imati da bi postalo pravi mali grad biciklizma.

28.07.2023. (15:00)

Pedaliraš i papaš

Što piti i jesti na vožnji biciklom

Uvriježeno je mišljenje da brdski biciklisti mogu preživjeti na hamburgerima, pizzi i pivi. Iako je to uglavnom točno, ipak stoji činjenica da dobra prehrana pomaže bez obzira na vrstu biciklizma. Bez obzira vozite li bicikl samo rekreativno i samo vikendom ili ste profić, svoj organizam naprežete do maksimuma svoje osobne izdržljivosti crpeći do krajnjih granica “pogonsko gorivo” i tekućinu iz vašeg organizma. Najbolje je tijekom vožnje stalno pomalo jesti i piti što nam omogućava konstantan izvor tekućine i glukoze. Dobro je na vožnju uzeti nešto što volimo jesti, a bogato je ugljikohidratima. Tjestenina, riža i slična hrana nije praktična za vožnju, no tu su zato energtske pločice, pića, pa i gelovi. Nešto od toga možete pripremiti i kod kuće. Biker

04.07.2023. (15:00)

Vožnja bi uvijek trebala biti slatka

Bonk – kad potrošite svu zalihu glikogena i “zapnete”

Radi se o izrazu koji se koristi u biciklizmu. U principu, to znači da ste “došli do zida” u fizičkom, ali i emocionalnom smislu i ne možete dalje. U medicinskom smislu, radi se o hipoglikemiji, odnosno vrlo niskoj razini šećera. Pokraj osjetnog umora i slabosti, moguće su drhtavice i osjećaj gladi. Prva stvar koju treba napraviti je pojesti nešto kalorično i sa što jednostavnijim šećerima. Zato je dobro za one koji vole biciklirati na dulje staze da uvijek imaju nešto za zalogaj pri ruci. Specijalizirani portal Ride 25 piše o tome, dok Biker navodi kako kod kod nas ima otvoren shop za bonk (ili makar za popit kavicu za prije ili poslije puta).

13.06.2023. (11:55)

Stotine golih biciklista provozalo se Londonom