Hapoel – Dinamo 2:2 (2:0)
Dinamo u 3. kolu kvalifikacija za Ligu prvaka čeka boljeg iz dvoboja kazahstanske Astane i danskog Midtjyllanda. U prvom susretu Astana je slavila sa 2:1, a uzvrat u Danskoj je na rasporedu u srijedu, s početkom u 19 sati.
Dinamo u 3. kolu kvalifikacija za Ligu prvaka čeka boljeg iz dvoboja kazahstanske Astane i danskog Midtjyllanda. U prvom susretu Astana je slavila sa 2:1, a uzvrat u Danskoj je na rasporedu u srijedu, s početkom u 19 sati.
Već sama činjenica da po utakmici pada tek nešto više od 2,4 gola puno toga govori. Treba uzeti u obzir da nije do konverzije – na većini utakmica naše lige jednostavno se stvara premalo prilika. Iako sam broj golova ne mora nužno značiti i veću kvalitetu nogometa, obično je tome ipak tako, pogotovo što se ekipa iz vrha tiče. Gattuso zapravo ima nevjerojatno puno sreće što je Dinamo upao u neki svoj vlastiti pakao pa će se liga ove sezone vrlo vjerojatno osvojiti s rekordno malim brojem bodova. Ako Hajduk i osvoji titulu, europska će mu pretkola vrlo brzo pokazati s kojom je razinom igre to napravljeno.
Rijeka je u ovom trenutku vjerojatno najčudnija momčad Europe, koja je nanijela četiri teška poraza redom Dinamu, Osijeku te dvaput Hajduku, a u isto vrijeme je protiv Varaždina, Istre, Gorice, Šibenika i Slavena osvojila dva boda te postigla dva pogotka. Dojam je da u Dinamu trenutačno nema jasnog smjera upravljanja, pa je logično da niti stvari na terenu ne idu lako. U uredima na Maksimirskoj kao da je kontinuirano u tijeku Igra prijestolja, jer ne postoji drugo objašnjenje zašto bi klub s potpuno dominantnim proračunom osvajao tek 1.65 bodova po susretu. A to je nedopustivo loše… Ivan Ivković za Index
GNK Dinamo ima novca – najbogatiji je to hrvatski nogometni klub. Dodatno, u Dinamu igraju profesionalni igrači, igraju za novac i to dobar novac. Zašto bi onda grad ili država gradila stadione? Ne govorimo ovdje samo o Dinamu – čekaju i Split teški milijuni ulaganja. Sport i aktivnosti su bitne – Hrvati se premalo bave rekreacijom, Hrvati se premalo bave sportom, da budemo krajnje izravni, kao nacija smo u prosjeku debeli i živimo nezdravo. Neka se grade školsko-športske dvorane. Neka se grade šetnice. Neka se grade planinarske staze. Postoje privatni investitori, postoji čak i javno-privatno partnerstvo, no to se čini našim političarima komplicirano, tko će te složene ugovore i modele raditi – najbolje uzeti iz proračuna. Goran Vojković za Index
Dinamo protiv Milana odigrao je odlučujuću utakmicu za plasman u nokaut-fazu Lige prvaka. Bit će mu potrebna sva tri boda kako bi se upleo u borbu za plasman u doigravanje za osminu finala. Dinamo je na 26. poziciji s osam bodova, a Milan je na šestome mjestu sa sedam bodova više. Prvih osam momčadi direktno ide u osminu finala, a momčadi od devetog do 24. mjesta idu u doigravanje. Sporting izbacuje Dinamo. Manchester City preokretom prolazi u playoff (Index). U 19. minuti Martin Baturina izašao je sam na Maignana i hladnokrvno zabija za prednost. Gol pogledajte OVDJE. Milan je u 53. minuti izjednačio na 1:1. Tomori je uposlio Pulišića vertikalnim dodavanjem s 30-ak metara, a onda je reprezentativac SAD-a zabio u bliži kut Nevistićevog gola. Pierre-Gabriel je u 60. minuti ubacio s lijeve strane za Pjacu, a on izrazito preciznim udarcem zabija za 2:1. Index… pogledajte komentare na Forumu
A to je najavljeno do listopada 2026. godine. Radovi kreću početkom iduće godine. Trenutačno je kapacitet stadiona 4000 mjesta, a prema UEFA-inim kriterijima za međunarodne utakmice, trebao bi imati barem 8000 pa će s istočne strane nadograditi tribinu na taj kapacitet i imat će 11500 mjesta. Postoje dvije verzije projekta. U prvoj stadion ima dvije tribine sa zelenilom koje okružuje sjevernu i južnu stranu, a prema drugoj su u planu dodatne tribine kapaciteta do 12.000 mjesta. Država je pristala odvojiti po 100 milijuna kuna u 2024. i 2025. za obnovu stadiona, a dio bi trebao sufinancirati Grad Zagreb u suradnji s HNS-om i UEFA-om. Arhitekt Otto Barić kritizirao je ovu odluku, apelirajući na nepovoljan utjecaj na okoliš i okolinu, uz napomenu kako ga takav pristup podsjeća na Horvatinčića. Index
Nakon najvećeg poraza u povijesti kluba, onaj protiv Bayerna, Dinamo je u drugoj utakmici ovosezonske Lige prvaka s Nenadom Bjelicom pokazao drugo lice. Modri su do vodstva došli na samom kraju prvog poluvremena, a strijelac je nakon odlične kontre bio Petar Sučić. Pogodak se može pogledati ovdje. U nastavku Zagrepčani povećavaju vodstvo u 67. minuti. Pogodak je postigao Baturina, koji je s 20-ak metara naciljao i pogodio desni kut gola Philippa Köhna. Monaco je smanjio zaostatak nakon nesretnog kiksa Nevistića u 76. minuti. Nevistić je krenuo izlaziti na loptu nakon ubačaja iz kuta, ali se pritom okliznuo pa je Salisu glavom zabio u nebranjenu mrežu. U 89. minuti sviran je penal za goste, koji su sigurni s bijele točke. Bjelica je na kraju utakmice isključen zbog drugog žutog kartona. Tekmu komentiraju i na Forumu. Index
Hrvatski prvak u München stiže nakon poraza 1:0 od Hajduka na Maksimiru u derbiju SuperSport HNL-a, a Bayern u ovaj meč ulazi nakon pobjede 6:1 na gostovanju kod Kiela u Bundesligi. Prvi gol Bavarci zabijaju u 18. minuti iz penala, i to nakon čak dva poništena gola iz zaleđa. Do kraja poluvremena vodili su 3:0. Dinamo se u drugom poluvremenu silovito vratio, i to s čak dva gola u samo dvije minute. Prvi je zabio Petković u 49., a zatim u 50. minuti na 3:2 smanjuje Ogiwara. No, domaći su prelomili i do kraja utakmice zabili još šest golova. Kane je zabio ukupno 4. Rezultat na kraju 9:2 za Bayern. Iduću utakmicu Modri igraju kod kuće protiv Borussije Dortmund. Index… pogledajte komentare na Forumu.
Dinamu je dovoljna pobjeda da već sada, tri kola prije kraja sezone potvrdi naslov prvaka. Prostor im je oslobodila i Rijeka koja je poražena protiv Varaždina 3:1 (Index). Na Maksimiru igraju protiv Osijeka, a u vodstvo su Modri došli u 72. minuti pogotkom Ademija (Index). Pobjedom protiv Osijeka osigurali su sedam bodova više od drugoplasirane Rijeke i tako potvrdili naslov prvaka. Maksimir pred Osijek pozdravio legende 90-e na čelu s kapetanom Bobanom (Sport klub)… Šahtar je prvak Ukrajine. Dinamo zbog toga ne može izravno ući u Ligu prvaka (Index).
AI (Artificial Intelligence) has predicted the next Champions League winners until the year 2103.
Will any predictions come true? pic.twitter.com/muHxkV0y37
— george (@StokeyyG2) April 8, 2024
Umjetna inteligencija predvidjela je pobjednike ovog najelitnijeg natjecanja sve do 2103. godine. Ove sezone AI prognozira da će do trofeja stići Barcelona. Najzanimljivije je istaknuti i kako je umjetna inteligencija predvidjela da će Dinamo osvojiti Ligu prvaka i to 2102. godine. Prema umjetnoj inteligenciji, i Sheriff će podići trofej Lige prvaka 2086. godine. Predvidjela je i da će švedski Malmo LP osvojiti 2056., City će do 2103. osvojiti još pet trofeja, a Real Madrid deset. Sport klub
To je jedina povijest kluba koji Velimir Zajec preuzima. HDZ-u, stranci (jedinoj) Hrvatskoga nogometnog saveza i Građanskog nogometnog kluba Dinamo, to preuzimanje bilo je važno da bi se još jednom počelo ispočetka. A ispočetka se u Hrvatskoj započinje tako što se prošlost svaki put zamijeni fikcijom, a povijest mitom i legendom. Velimir Zajec za predsjednika izabran je tako što su u pomalo bizarnom izbornom procesu delegati njegova protukandidata pretrčali na Zajecovu stranu. Premda su imali racionalan, pa čak donekle i moralno ispravan razlog da tako postupe, oni bi, možda, trebali odgovoriti kako su se uopće našli na listi Mirka Barišića. Što su bili Barišiću, a što će sad biti Zajecu? Naime, ono što su u nekim drugim prigodama “žetončići”, sad su junaci velike pobjede. Ono što je u nekim drugim prigodama duboko zazorno, protivno samom smislu demokracije i nečasno, sad je najednom ispravno. Zašto? U čemu je razlika?
Doista, Dinamo je bio gospodski klub, u to se nekom alkemijom pretvorio u desetljećima nakon što su ga partizani osnovali, a onda je Dinamo ukinut, da bi se stvorilo nešto što prethodno nije postojalo. Da bi ovaj Dinamo postao stvarni Dinamo, svi bi se trebali prisjetiti svega: i od koga su dobili pare na ruke, i čijim su glasovima izabrani, i tko ih je osnovao… Promišlja Miljenko Jergović.
Koliko god je Velimir Zajec personifikacija predsjednika po željama navijača, do te pozicije nije mogao doći bez zakulisnih igara. Da ne bi bilo zabune – Zajec neće Dinamu ovog proljeća donijeti naslov prvaka u srazu s Rijekom i Hajdukom, a ni plasman u sljedeće kolo Konferencijske lige. Za to su zaduženi trener i igrači. Posao Uprave je pak stvaranje uvjeta za postizanje maksimalnih sportskih rezultata, a pogotovo u kontekstu pripreme sljedeće sezone (ponajprije imenovanjem sposobnoga sportskog direktora) i sljedećih sezona (jačanjem omladinske škole, koja je jedno vrijeme bila među najjačima u Europi). Uz to ide i dio koji se naslanja na biznis – od već spomenutoga pravog marketinškog miksa i monetizacije brenda do sudjelovanja u gradnji stadiona. Pa, premda će Dinamo u toj priči formalno biti u drugom planu, spretan ulazak u zajedničku priču s Gradom kao vlasnikom i budućim investitorom mogao bi donijeti zanimljivu nadogradnju poslovnih rezultata. Goran Litvan za Lider.